PTTmatik Nedir Nasıl Kullanılır?

PTT şubelerinde gerçekleştirilebilen onlarca işlemin gerçekleştirildiği, sıra bekleme derdi ve şube mesai saati gibi kısıtların olmadığı, 7 gün 24 saat hizmet veren ATM cihazlarıdır. PTTMatikler’de kartlı ve kartsız işlem yapılabilmektedir.

PTTmatiklerle Yapılan İşlemler Nelerdir?
En basit şekilde para çekme ve para yatırma işlemlerinin yapılmasına imkan sağlayan PTTmatiklerle, bakiye sorgulama ; okul ya da sınavlara olan harçların yatırılması; bağış ödemelerinde bulunmak; elektrik, su doğalgaz, internet, kablo TV gibi tüketim giderlerinin ödenmesi; kredi kartı ödemelerinin yapılması; PTT kart şifresinin alınması ya da değiştirilmesi gibi işlemler de gerçekleştirilebilmektedir.

PTTmatiklerden Kimler Faydalanabilir?
PTT Matiklerden PTT müşterileri kartlı ve kartsız olarak işlem gerçekleştirebildikleri gibi PTT müşterisi olmayan kişiler de banka ya da kredi kartlarıyla, ortak ATM özelliği taşıyan PTT Matiklerden diledikleri işlemleri yapabilmektedirler. Ortak ATM özelliği ile diğer bankaların kartları ile yapılacak işlemlerde diğer ortak ATM’ lerde olduğu gibi işlem başına ücret talep edilebilmektedir.

170 yıl gibi uzun zamandır hizmet veren ve verdiği hizmet kalitesini daima arttıran devlet kurumu, PTT, PTT Matiklerin sayısını da günden güne arttırmaktadır. Mesai saatleri sonrasında da şubede gerçekleştirilen neredeyse tüm işlemlerin gerçekleştirilebildiği PTT Matiklerle ortak ATM özelliği sayesinde diğer bankaların müşterileri de faydalanabilmektedir.

PTTMatiklerde PTT Kart ile Yapılan İşlemler
PTT kart şifre değiştirme işlemleri, son 10 işlemi görüntüleme ve yazdırma seçeneği, posta çeki yatırma, ödeme ve aktarma işlemleri, elektrik faturası tahsilatı, su faturası tahsilatı, Türk Telekom fatura tahsilatı, doğalgaz fatura tahsilatı, HGS bakiyesi yükleme, emekli maaşı çekimi, GSM faturalarının ödenmesi(Turkcell, Türktelekom, Vodafone, Pttcell operatörlerine), cep telefonlarına TL yüklenmesi işlemi (Turkcell, Türktelekom, Vodafone, Pttcell operatörlerine), ADSL fatura tahsilatı, telefon numarası gibi bilgilerin güncellenme işlemleri, harç işlemlerinin gerçekleştirilmesi, en yakın PTTmatik sorgulaması, PTT Bonus kredi kartının borcunun ödenmesi gibi işlemler PTT Matikler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Aynı şekilde PTT Bonus kredi kartı ile gerçekleştirilen işlemler de aşağıda sıralanmaktadır.
Kredi kartı şifresi değiştirme, hesap hareketlerini sorgulama, kredi kartı borcunu ödeme( posta çeki hesabından), kredi kartı borcunu ödeme( nakit), nakit avans çekme, hesap özeti sorgulama gibi işlemler, PTT Bonus kartları ile PTT Matiklerden gerçekleştirilebilmektedir.

Yorum yapın