Bankalar

QNB Finansbank Hesap Kapatma ve Dilekçe Örneği

1987 yılından beri Türkiye’ de hizmet vermekte olan Finansbank, günümüze kadar geniş kitlelere ulaşmış ve geniş kitlelerin fikirlerini gerçeğe dönüştürmesinde hep yanlarında olmuştur.

2016 yılında Orta Doğu ve Afrika’ nın en büyük finansal kuruluşu ve Katar’ın en büyük bankası olan Katar National Bank tarafından satın alındı. Adının başına gelen QNB, Katar National Bank’ın gerçekleştirdiği bu satın alma işleminden kaynaklanmaktadır. 2016’ nın Haziran ayından itibaren hizmet sunumuna QNB Finansbank adıyla devam etmektedir.

Hesap Açma İşlemleri: QNB Finansbank’ tan kredi kartı ya da banka kartı almak isteyenlerin yapmaları gereken ilk işlem, banka şubelerinden birine başvurarak bankada bir hesap açtırmalarıdır. Banka hesabı başvurusu için kişilerin T.C. kimlik belgeleri ve ikametgah adresleri ya da dengi bir belgeyi banka şubesine sunmuş olmaları gerekmektedir. Banka ile yapılacak sözleşme sonrasında başvurulan hesaplar kısa sürede açılacaktır ve kişilerin banka kartları ile kredi kartları ellerine 10 gün gibi kısa bir sürede kargo ile ulaşacaktır. Bankada hesap açtırmak isteyenlerin göz önünde bulundurmaları gereken bir hesap olan Çekici Hesap, hesap sahiplerine vade boyunca hesaplarından 7 kez para çekme hakkı tanımaktadır.

366 ve 1100 gün arasında oluşturulabilen vadeli hesaplar olan çekici hesaplar TL hesabı ve TL dışında Euro ve USD hesapları şeklinde oluşturulabilmektedir. Minimum olacak şekilde 1000 TL ya da 500 Euro ve dolar yatırılmasıyla oluşturulan hesaplar, hesap sahiplerinin vade süresi boyunca 7 kez para çekmesine müsaade etmektedir fakat bu hak 8’ i bulmaz. QNB Finansbank’ ta hesap açma işlemlerinin bu kadar kolay olduğu bilinmekle birlikte hesap kapatmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar da bu adımlardan daha karışık değildir.

QNB Finansbank Hesap Kapatma İşlemleri
QNB Finansbank banka hesaplarını kapatmak isteyenler ile bu bankadaki hesaplarını kullanmayan ve kullanılmayan hesaplarına banka tarafından hesap işletim ücreti yansıtılmasından kaçınmak isteyenlerin izleyecekleri birkaç alternatif adım bulunmaktadır. Öncelikle kullanılmayan QNB Finansbank hesaplarının kapatılmaması durumunda hesap sahiplerinin karşılaşabilecekleri, bankanın hesaplara hesap işletim ücreti yansıtma hakkından bahsedeceğiz.

2013 yılında hareketsiz banka hesaplarına yönelik getirilen bir düzenleme ile bankalar, müşterilerinin 180 gün boyunca hiçbir şekilde kullanmadıkları banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtma hakkına kavuştular. Hesaplarda 180 gün boyunca bir hareketlilik olmaması durumunda banka, söz konusu hesaba hesap işletim ücreti yansıtacağını bildirmek için müşterilerini 30 gün önceden uyarmak zorundadır. 2013 yılında getirilen düzenleme sonrasında, hareketsiz hesapları hakkında uyarı alanların çoğunluğu nedeniyle hesap sahipleri, kullanmadıkları hesaplarını kapatmak için bankalarda uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Zaten kullanılmayan banka hesapları için ek masraftan kaçınmak amacıyla yapılacak doğru hareket de buydu.

QNB Finansbank müşterilerinden hesaplarını kapatmak isteyenlerin, hesap kapatma işlemleri için izleyebilecekleri birkaç alternatif yol bulunmaktadır. Fakat öncelikle, kişilerin hesap kapatma işlemlerini başlatmadan önce, bu hesapları gerçekten kullanıp kullanmadıklarına karar vermeleri gerekmektedir.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Banka Hesabı Kapatma
Hesaplarını kapatmak isteyen QNB Finansbank müşterileri, bankalarının iletişim kanalı olarak sunduğu, 0850 222 0 900 nolu telefon bankacılığını arayarak hesaplarını kapatmak istediklerini bildirebilirler. Telefon bankacılığından banka hesaplarının kapatılabilmesi için QNB Finansbank müşterilerinin telefon bankacılığı şifrelerini biliyor olmaları gerekmektedir. Ayrıca kapatılmak istenen hesapların içerisinde herhangi bir miktarda nakit para varsa başlatılan hesap kapatma işlemleri bir sonuca ulaşmayacaktır. Bu gibi bir zaman kaybından kaçınmak adına hesapların kontrol edilmesi ve sonradan bu işlemlerin başlatılması daha faydalı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Banka Hesabı Kapatma
Hesaplarını kapatmak isteyen QNB Finansbank müşterileri, internet bankacılığı aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için gerekli olan tek şey sisteme giriş için kullanılacak olan kullanıcı adı ve şifresinin biliniyor olmasıdır. Kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak sisteme giriş yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altından hesap kapatma seçeneği seçilir. İnternet bankacılığı aracılığıyla hesap kapatma işlemleri bu kadar kolaydır fakat kapatılmak istenen hesabın içerisinde para bulunmuyor olması gerekmektedir.

QNB Finansbank Şubeleri Aracılığıyla Banka Hesaplarının Kapatılması
Daha önce sayılan yöntemlerle de hesap kapatma işlemlerinin gerçekleştirilebiliyor olmasının yanında, hesap kapatma işlemlerini banka çalışanlarıyla yüz yüze yapmak isteyenler, QNB Finansbank şubelerine giderek hesap kapatma işlemlerini başlatabilirler. Bankaya giderken yanlarında T.C. kimlik belgelerini almayı unutmamalı ve banka tarafından talep edilebilecek olan, konuyla alakalı bir dilekçe hazırlamış olmaları işlemlerin hızı açısından önem taşımaktadır. Aşağıda örnek olarak verilecek olan dilekçe doldurularak veya bir benzeri hazırlanarak, hesap kapatma başvurusu sırasında bankaya sunulur.

Banka Hesabı Kapama Dilekçe Örneği

QNB FİNANSBANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

Kişilerin yukarıda verilen dilekçeyi hesap kapatma işlemleri için bankaya gitmeden önce hazırda bulundurmaları, işlem hızını büyük ölçüde hızlandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu