Kredi Notu

Risk Raporu Nedir? Kredi Skoru İle Arasındaki Bağ

Risk Raporu: Risk raporları, kişilerin ödemekte oldukları ve son 5 yıl içerisinde ödemiş oldukları kredileri ödeme performanslarını gösteren çıktılardır. Risk raporları, kişilerin finansal ortamlarda sergiledikleri performanslara göre şekil alan puanlamalardır. Risk raporları, genellikle bankalara hizmet alımı için başvuruda bulunan bireyleri değerlendirirken bankalar tarafından kullanılan araçlar olsalar da diğer finansal kuruluşlar da müşterilerinin profilleri hakkında bilgi edinmek adına risk raporlarından faydalanırlar.

Risk Raporunu Kim Düzenler?
Ülkemizde risk raporları, KKB tarafından oluşturulmaktadır ve finansal sistem içerisinde bankalarla ilişkisi olan tüm bireylerin finansal işlem hareketleri bu merkezde mantıklı veriler halinde getirilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’ nda oluşturulan risk raporları, bankalardan ve kuruma üye işyerlerinden gelen verilere göre hesaplanmaktadır. Risk raporları hesaplanırken kişilerin bankalar ve diğer finansal kurumlarla olan ilişkileri baz alınır; borçların ödeme düzeni, borçların ödenip ödenmediği, kişiler hakkında ödenmeyen borçlardan dolayı idari işlem başlatılıp başlatılmadığı gibi.

Müşteriler Borçlarına Sadık Mı: Kredi kayıt Bürosu’ nun sunduğu risk raporu hizmeti sayesinde kuruma üye bankalar ve işyerleri, müşterilerin borçlarına sadık olup olmadıkları ve ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmektedirler. Bu sayede oluşabilecek risklerden kendilerini olabildiğince korumuş ve riskli olarak değerlendirilen kişilerle iş yapmama seçeneğini değerlendirebilmiş olmaktadırlar. Risk raporlamasındaki puanı yüksek olan bireyler, bankalar ve diğer finansal kuruluşların sunmakta olduğu hizmet ve ürünlerden faydalanırken bir aksilikle karşılaşmazlarken risk raporlaması sonucunda riskli olarak değerlendirilen bireyler, banka ve diğer finansal kuruluşların sunduğu hizmetlerden faydalanmakta o kadar şanslı olmayacaklardır.

Kişilerin bankalardan ve finansal kurumlardan hizmet alabilmeleri için dikkat etmeleri gereken kredi skorları, risk raporlarının özeti niteliğini taşımaktadır. Risk raporlarında olacak bir değişim kredi skorlarını aynı oranda ve aynı yönde etkileyecektir. Zaten iki değer de aynı kurum tarafından hazırlanmaktadır ve biri diğerinin özeti niteliğini taşımaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu Risk Raporlarını Sorgulamak
10 Eylül 2012 tarihine kadar risk raporlarından yalnızca Kredi Kayıt Bürosu’ na üye banka ve işyerleri faydalanabilmekteydi. Bu tarihten sonra yapılan değişiklikle bireyler de KKB’ nin oluşturmakta olduğu “kendi” risk raporlarına erişim hakkına kavuştular. Oluşturulan risk raporlarında kişilerin finansal anlamdaki performans değerlendirmeleri yer alacaktır. Daha önce oluşan borçlarına olan sadakatleri, ödeme performansları, borç ödeme alışkanlıkları gibi değişkenlere bireylerin aldığı risk raporlarından da ulaşılabilecektir.

KKB Risk Raporu’ ndan yalnızca olumsuz birey profillerine ulaşılmamaktadır. Kişilerin düzenli bir finansal hayatları, düzenli geri ödemeleri ve kurumlara olan abartılı borçlarının olmaması durumunda alınacak raporlarda bu gibi değişkenlere de ulaşılabilecektir.

Risk Raporu Ne İçin Kullanılır?
Risk raporlarının kullanım alanlarının başında “bankalara ve finansal kuruluşlara yapılan başvuruların neden olumsuz yanıt aldığını bulmak” gelmektedir. Bankaya yapılmış olan başvuruların neden reddedildiği alınacak risk raporları aracılığıyla tespit edilebilecektir. Risk raporları aracılığıyla kişiler, kendi öz değerlendirmelerini yapabildikleri gibi karşılıklı finansal ilişkilerde; ev, araba alım satımı ve benzeri işlemlerde muhatap taraflardan bu belgelerin istenmesi durumunda doğabilecek olumsuz durumlar öncesinden önlenmiş olacaktır. Yani risk raporları, bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanıldığı gibi özel kişiler tarafından ortak bir finansal ilişkide ya da alım satım işlemleri sırasında muhatapları tanımak adına kullanılabilmektedirler.

Risk Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?
Risk raporlarına tüm üye banka şubelerinden, bazı bankaların ATM cihazlarından, bankaların resmi internet sitelerinden belirli bir ücret ödemek şartıyla ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Kredi Kayıt Bürosu ürünlerinden olan ve bu puanlamaların yapılmasıyla sorumlu Findeks’ in resmi internet sitesinden de kişiler kendi risk raporlarına ulaşabileceklerdir. Üçüncü kişilerin risk raporlarına ulaşmak isteyenler ise raporlarını görmek istedikleri kişilere bu dileklerini iletmelidirler ki başka türlü bu kimselerin risk raporlarına ulaşamayacaklardır.

Risk Raporu Ücretleri
Risk raporlarını, KKB’ ye üye olan bankaların tüm şubelerinden edinebileceğinizi yazının önceki kısımlarında aktarmıştık. Ancak bankaların istenilen risk raporları için talep edecekleri ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Bu alanda yapılan yasal bir düzenlemenin yokluğu, bankaların bu hizmetlerin karşılığı olarak istedikleri ücretleri talep etme hakkında kavuşturmuştur. Bu hizmeti sunmak için gerekli çalışmaları yapmış olan bankaların internet sitelerinden ve ATM cihazlarından risk raporlarına 2 TL karşılığında ulaşılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu