Kariyer

Roketsan İş Başvurusu Kariyer İmkanları ve Başvuru Şartları 2018

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin almış olduğu karar ile 1988 yılında kurulmuştur. Ülkemizde roket ve füze tasarımı yapmak, geliştirmek ve üretmek, bölgede ve dünyada lider konuma gelmek için bir kuruluşa ihtiyaç duyulmaktaydı ve bu ihtiyaç da Roketsan’ ın kurulmasını sağladı.

İlk üretim programı, ve şirketin ilk deneyim kazandığı programı olarak da Avrupa Ortak Üretim Projesi olarak Stinger füzeleri projesinde rol alınması olmuştur.

Roketsan Hakkında Genel Bilgiler
Stinger füzeleri projesi kapsamında Roketsan, füze sisteminin kritik alt sistemlerinden biri olan, kompozit yakıtlı fırlatma ve uçuş motorlarının geliştirilmesinden sorumlu olmuştur. Üstlenilen bu görevi yerine getirmek için o dönem içinde, Türkiye’ de herhangi bir kompozit katı yakıt teknolojisi bulunmadığı için Milli Savunma Bakanlığı, bu işi gerçekleştirmek için bir şirket kurulmasını kararlaştırır ve bu karar doğrultusunda da 14 Haziran 1988 tarihinde Rokatsan’ ın temelleri atılmış olur. Yerine getirilecek olan görevleri tam zamanında ve hatasız olarak tamamlayan Roketsan mühendisleri, konsorsiyum ortaklarının güvenini ve saygısını kazanmakla kalmayıp aynı zamanda ülkemizde gerçekleştirilecek olan daha sonraki projelerde, üretim ve geliştirme çalışmalarında da kullanılacak olan son derece önemli deneyimler kazanmışlardır. Ülkemize kazandırılan yetişmiş insan gücü milli bir savunma sanayii oluşturulmasında son derece büyük rol oynamıştır. 1988 yılında alınan kuruluş kararından sonra İskitler’ de bulunan kiralık bir binada çalışmalarına başlayan 25 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalara son sürat başlanmıştır.

Çalışmalar, planlama ve hazırlık çalışmaları bir yandan başlamış ve devam ederken, ihtiyaçlar da yavaş yavaş giderilmeye başlanmıştı. O zamanlarda Elmadağ’ da bulunan 1000 dönümlük MKEK mülkiyetinde olan bir arsa, SSM mülkiyetine geçirildikten sonra Roketsan’ ın faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için firmaya kiralanmıştır. 1989 yılında başlayan, üretim için gerekli olan bina, tesis ve altyapı çalışmaları 1991 yılında tamamlanmıştır. Tesisin tamamlanmasından sonra pilot çalışma olması için öncelikli olarak 38 tane motor sorunsuz şekilde, planlandığı gibi üretilerek zamanından çok daha önce konsorsiyuma teslim edilmiştir. Bu süre zarfında, planlandığı gibi roket sisteminin motor, fırlatma ve uçuş parçaları üretilmeye başlanmıştır. Binanın inşası ve tesisin sorunsuz olarak çalışmaya başlamasından sonra Roketsan, konsorsiyum üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya ve ihracat faaliyetlerine başlamıştır. Konsorsiyum içerisinde bulunan 15 ülke içerisinden iş payına sahip en büyük ikinci şirket konumuna gelmiştir.

Konsorsiyum için yapılan çalışmalar, ekonomik kazanım getirdiği kadar hem şirketin hem de ülkemizin kompozit motorlar başta olmak üzere birçok ileri teknoloji alanında bilgi ve birikim sahibi olmasını ve bu bilgi ve birikimin, sonra devam edecek olan teknolojik üretimlerde kullanılmasını sağlamıştır. Şirketin kuruluşundan, Stinger füze projesi, milli ve NATO projelerinden elde edilen bilgi ve deneyimi sayesinde kuruluşun mühendisleri, daha sonra ortaya koyacak oldukları ürünlerde özgün tasarımlar geliştirme yeteneğine sahip olmuşlardır. Proje boyunca sıfır hata hedefi ile çalışmalarda bulunulmuş ve hedeflenen tarihlerden daha öncesinde çalışmalar teslim aşamasına getirilmiştir. Başlangıç aşamasında Konsorsiyum üyeleri, daha tesisi bile olmasan Roketsan’ a tereddütle yaklaşsalar dahi ürünler teslim edilmeye başlandığı zaman tereddütleri ortadan kalkmış ve şirkete olan güvenleri yerine gelmiştir. İlerleyen yıllarda özgün tasarımlar ve ürünler ortaya koymayı hedefleyen şirket, 1992 yılında “füze tasarım altyapısı geliştirme projesi” ni başlatmıştır. Bu kapsamda, ilerleyen yıllarda geliştirilecek olan projeler ve ürünler için özgün ve ileri teknolojilerin kullanılması sağlanacaktı. Projenin 1995 yılında tamamlanmasıyla firma için tasarım odaklılık dönemi başlamış bulunmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri İçin Çalışmalar Başladı
Stinger projesinin tamamlanmasından (1999) yıllar önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin ihtiyaçlarını karşılamak için projeler oluşturulmaya başlanmıştır. O dönemde emsallerinden çok daha avantajlı özellikleri olan kompozit yakıtlı roketatar geliştirilmesi ile bu hedefler yerine getirilmeye başlanmıştır. 11 km menzilli TR-107 roketi ve 40 km menzilli TR- 122 roketi ile T-122 Çok Namlulu Roketatar silah sistemlerinin geliştirilmesine ve üretilmesine başlanmıştır. Geliştirilmesine ve üretilmesine başlanan bu silah sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine 1996 yılında alınmıştır ve bu silah sistemleri, ordunun caydırıcı güç unsurları bakımından son derece önemli bir yere sahip olmuştur.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından başlatılan ve desteklenen 2.77” Lazer Güdümlü Füze CİRİT projesi ile, o zamanda bulunan bütün emsallerinden daha özgün ve farklı tasarımlar kullanılmıştır. CİRİT projesinin geliştirilmesi sırasında şirket, lazer güdüm, duyarsız roket motoru, duyarsız harp başlığı, ara safha güdüm gibi son derece önemli alanlarda deneyim kazanmış ve gelişimini sürdürmeye devam etmiştir. 2009 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Roketsan arasında imzalanan sözleşme ile ALTAY Milli Tankının zırhı ve diğer zırh sistemlerinin geliştirilmesi, tasarlanması, üretilmesi ve test edilmesi konusunda gerekli altyapının olduğu Balistik Koruma Merkezi, Roketsan tarafından tamamlanmış ve bu tesis 2010 yılında hizmet vermeye başlamıştır. 1988 kuruluş yılından günümüzde kadar üstlendiği her bir proje ile birlikte deneyimine ve kazanımlarına bir yenisini daha ekleyen Roketsan, günümüzde, mevcut kadrosunun %52’ lik kısmı mühendis olacak şekilde insan kaynaklarına sahiptir ve donanımlı, kendini geliştirmeye açık bu kişiler ile çalışmalarına devam etmektedir.

Roketsan Kariyer Fırsatları
Her yıl sonunda yıllık personel ihtiyacı tahmini gerçekleştirilerek iş gücü planlamasında bulunulur. İhtiyaç duyulan kişi sayısı belirlenirken, hangi pozisyona hangi nitelikteki kişilerin getirilmesi gerektiği sorusuna da yanıt verilir. Verilen iş ilanları sonucunda şirkete yapılan iş başvuruları sonucunda şirket, değerlendirmede bulunmak için başvuru sahiplerini bir havuzda toplar. İlanlar, Roketsan resmi internet sitesi üzerinden ve Kariyer.net adresi üzerinden yayınlanmaktadır.

Roketsan İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Roketsan’ ın yetişmiş insan gücü arasında yer almak ve kendisini bu doğrultuda yetiştirmek isteyen kişiler, başvurularını http://ik.roketsan.com.tr adresi üzerinden gerçekleştirmelidirler. Bu sayfa üzerinde hangi pozisyona kaç personel alınacağı yazmaktadır. Açık iş pozisyonlarını inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Sorularınız
Yener Yılmaz; Merhabalar, Roketsan engelli personel alımı yapıyor mu?
Cevap; Üst kısımda verilen linke tıkladığınızda açık iş pozisyonları sıralanacaktır. En üst kısımda engelli kadrosu için başvuru linki bulunmaktadır. Başvurunuzu o kısımdan yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu