Krediler

Rotatif Kredi Nedir? İşte Avantajları

Bireysel kullanıcıların rotatif kredi hakkında pek bilgileri olmasa da ticari kullanıcıların rotatif krediler hakkında baya bilgi birikimleri vardır. Tacir sıfatında olan kimselerin tüketici sıfatıyla bankaya başvuran kişilerden daha çeşitli ihtiyaçları ve sorumlulukları bulunmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak adına da daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyarlar.

Bankalar, ticari müşterilerine destek olmak amaçlı birçok kredi paketi oluşturmuşlardır ve rotatif krediler de bu krediler arasında yer almaktadır. Bankaların, ticari müşterilerinin anlık ihtiyaçların karşılamaları amacıyla oluşturdukları kredilerdendir.

Rotatif Kredi Nedir?
Rotatif krediler kısa vadeli yani vade süresi bir yıldan kısa olan kredilerdir. Tüketici kredilerinde olduğu gibi kredi geri ödemeleri vadelere bölünerek eşit taksitler şeklinde değil, bir yıl içerisindeki zamanda ödenen kredilerdir. Rotatif kredileri betimlemek gerekirse, kredi kartları ve bankanın sunduğu diğer kredilerin ortasında bir yerde konumlanırlar. Vadesi bir yıldan kısa olan bu kredilerin ana para ödemeleri yıl içerisinde herhangi bir zaman yapılabildiği gibi faiz ödemeleri dönemsel olarak yapılmaktadır. Bu krediler için uygulanan faiz oranları günlük olarak hesaplanır. Bankalar bakımından bu tür krediler masraflı geldiği için uygulanan faiz oranları diğer kredilere kıyasla daha yüksek düzeyde tutulmaktadır.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?
Rotatif kredilerin kullanılması için firmalardan yetkili kimselerin bankaya gitmeleri ya da bankaya talimat gönderilmesi gerekmektedir. Rotatif kredilerin kullanılması için bankaya talimat yazılarak gönderilmesiyle bu krediler hazır hale getirilir. Kredi hazırlama işlemleri tamamlandıktan sonra banka, parayı şirketin hesabına aktarır. Bu krediler hazırda bekleyen para anlamına gelir ve geri ödeme planları kesin bir şekilde hazırlanmamıştır. Faiz ödemeleri kredi için geçerli olan tek değişkendir ve dönemsel olarak değişiklik gösterir. Her dönemde değişen faiz oranına göre krediye yansıtılan kredi faizi de değişecektir.

Rotatif Kredilerin Vadeleri Maksimum Kaç Yıl Olur?
Bu kredilerin vadeleri maksimum olacak şekilde 12 aydır. Bir yıl içerisinde 4 sefer faiz ödemesinde bulunulur. Faiz ödeme dönemlerinin ayları mart, haziran, eylül ve aralıktır. Bu faiz ödeme dönemlerinde, bir önceki ödeme tarihinden itibaren hesaplamalar gerçekleştirilir ve yeni ödeme bu hesaplamaya göre yapılır. Bu dönemlerin içerisinde dilendiği taktirde ödemenin tamamı gerçekleştirilerek borç tamamen kapatılabilir.

Şirketlerin mali raporları, bankadan kullanabilecekleri rotatif kredilerin limiti, bireysel müşterilerin kredi kullanımında, kredi başvurularında kendilerini etkileyen kredi notları gibi etkilemektedir. Mali raporları güçlü olan şirketler, bankalardan istedikleri oranlarda rotatif kredi kullanabilecektir ve bankanın geri ödeme konusunda şirketten kuşkusu kalmayacaktır. Bankalar aynı zamanda şirketlerin faiz ödemelerini düzenli şekilde gerçekleştirmiş olmalarına ve anapara ödemelerini kredinin kullanıldığı yıl içerisinde kapatmış olmalarına bakarlar. Şirketler, bu kredileri kullanım kolaylığı ve paranın yönetiminin kolay olması nedeniyle tercih etmektedirler.

Rotatif Kredilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Rotatif kredilerin faizleri değişkenlik gösterdiğinden şirket tarafından faiz takibinin yapılması önem arz etmektedir. Dönem sonlarında faiz ödemesi sırasında tüm faiz değişimleri hesaba katılarak ödenmesi gereken faiz tutarları hesaplanır. Hesaplamalar sırasında ticari müşteri ve bankanın anlaşmaya varması önem arz eder. Bankayla faiz hesaplaması konusunda anlaşıldıktan sonra faiz ödemeleri gerçekleştirilir.

Özetle; rotatif krediler kısa vadeli yani vadeleri 12 ayı geçmeyen türden kredilerdir. TL cinsinden verilirler ve anaparanın 1 yıl içerisinde geri ödenmesi gerekmektedir. Faiz ödemeleri anaparadan ayrı olarak dönemsel olarak hesaplanmakta ve dönemsel olarak yapılmaktadır. Şirketler, rotatif kredileri bankalardan kolaylıkla sağlayabildikleri için rotatif krediler, anlık ihtiyaçları karşısında sıklıkla başvurdukları kredi paketleri arasındadır.

Rotatif Kredilerin Avantajları Nelerdir?

  1. Şirketlerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarlar.
  2. Şirketlerin sahip olduğu kredi limitleri elverdiğince ihtiyaç duyulan nakit, istendiği zaman bankalardan temin edilebilmektedir.
  3. Şirketler, borçlarını dönem boyunca beklemeden, istedikleri zaman kapatabilmektedirler.
  4. Ödeme süresinin kısa tutulması ve borcun tamamının kısa sürede geri ödenmesi durumunda krediye işlenecek olan faiz tutarı daha az olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu