Sanal Bankacılık Nedir ve Hangi Bankalar Bu Hizmeti Sunar?

Sanal bankacılık, banka müşterilerinin banka şubelerine gitmeden, işlemlerinin tümünü internet üzerinden ya da telefon aracılığıyla gerçekleştirdikleri yeni nesil bankacılığa verilen isimdir.

Direct Banking olarak da adlandırılan sanal bankacılık, doğrudan bankacılık, şubesiz bankacılık olarak da anılmaktadır. Tüm bu isimler aynı şeyi nitelemektedir o da bankacılık işlemlerinin banka şubelerine ihtiyaç kalınmadan gerçekleştirilebiliyor olunmasıdır.

Neden Sanal Bankacılık?
Sanal bankacılığın müşterilerinin günden güne artmasının bir başka sebebi ise sanal bankacılıkta şube masrafı, personel gideri gibi operasyonel giderlerin bulunmaması nedeniyle normal bankacılık işlemlerinde talep edilen ücretler talep edilmemekte ya da daha düşük oranlarda temin edilmektedir. Sanal bankacılığın giderlerinin fiziksel bankacılık işlemlerine göre daha düşük olmasının yanı sıra, bu durumla bağlantılı olarak sanal bankacılıkta e-vadeli mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranları, şubeli bankacılık mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranlarından çok daha yüksek olmaktadır. Kişilerin paralarını değerlendirmeleri için banka şubelerine kadar gitmelerine gerek bile kalmadan hesapları üzerinde işlem yapabilmeleri, banka şubelerinde gerçekleştirdikleri ödeme, harç yatırma, aidat ödeme gibi işlemleri hepsinin sanal bankacılıkta da yapılabiliyor olması, banka sıralarında beklememeleri, sanal bankacılığı çekici yapan unsurlardan yalnızca birkaçıdır. Aşağıda sanal bankacılık hizmeti sunan bankalar ve sundukları sanal bankacılık hizmetlerinin detaylarına yer verilecektir.

Finansbank Enpara Sanal Bankacılık Nedir?
Türkiye’ de sanal bankacılık alanında hizmete giren ilk uygulama olan Enpara, Finansbank girişimiyle oluşturulmuş, müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve mevduat hesaplarına yüksek faiz imkanları sunan e-bankacılık ürünüdür. Enpara’da ki işlemlerin tamamı internet ortamında gerçekleştirildiği için şubelerde sıkça yaşanan sıra bekleme ve zaman kaybetme gibi durumlar Enpara’ da yaşanmamaktadır. İşlemlerin tamamı internet ortamında, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Finansbank bünyesinde gerçekleştirilebilen bütün işlemler Enpara aracılığıyla da gerçekleştirilmekte ve bu işlemlerden herhangi bir komisyonsuz bankacılık prensibinden dolayı herhangi bir komisyon ücreti talep edilmemektedir. Enpara’ya üye olmak isteyenler, Enpara’ nın internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmalıdırlar.

ABank Dijital Sanal Bankacılık Nedir?
Şubesiz bankacılık hizmeti sunmaya başlayan bankalar arasına katılan ABank, müşterileri karşısına “ABank Dijital” ürünü ile çıkıyor. Enpara’ da olduğu gibi bankacılık işlemlerinin tamamı; para transferi, fatura ödeme, harç yatırma vb. işlemler, internet üzerinden gerçekleştiriliyor. E-vadeli mevduat hesabı denilen ve sanal bankacılık müşterilerinin kullanabildiği vadeli hesapları için müşterilerinin yüzünü güldürecek, yüksek oranda faiz oranları sunmaktadır. Bankaya yapılacak başvuru sonrasında banka kişilerin başvurularını değerlendiriyor ve sonrasında ABank kartı olan AKart’ ı ulaştırıyorlar. Abank sanal bankacılık müşterileri, kendilerine gelen bu kart ile banka ATM’ lerinden para yatırma ve para çekme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Şubeye kadar gitme derdini ortadan kaldıran Abank Dijital hizmeti, ABank’ da gerçekleştirilebilecek olan bütün işlemlerin gerçekleştirilmesine, ayrıca bu işlemler için herhangi bir evrağa gerek duyulmadan gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. E-mevduat hesaplarına %12 gibi yüksek oranda faiz veren Abank Dijital, potansiyal müşteri kitlesine cazip fırsatlar sunmaktadır. ABank Dijital üyeliği için internet sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Yapılan başvurudan sonra banka, kişilerin hesaplarına para yükleyip para çekecekleri Akart’ larını kurye aracılığıyla iletecektir.

TEB CEPTETEB Sanal Bankacılık Nedir?
TEB’ in şubesiz bankacılık adı altında müşterilerinin karşısına çıktığı CEPTETEB, TEB müşterilerine TEB’ li olmanın ayrıcalık olduğunu bir kere daha hatırlatıyor. Şöyle ki CEPTETEB kullanacak olanların bankaya gitmeden yapabilecekleri işlemler; para havalesi, EFT işlemlerini gerçekleştirebilirler ve bu işlemler için banka tarafından herhangi bir komisyon talep edilmez. Bunun yanında dileyenler EURO, USD ve altın hesapları oluşturarak buralarda da birikimlerini değerlendirebilirler. Fatura takibinden sıkılanlar mevduat hesaplarına yaptıkları otomatik fatura ödeme talimatlarını TEBTETEB hesaplarına da verebilirler ve fatura takibi gibi bir sorunları kalmaz.

Yukarıda sayılan USD, EURO hesapları açma; otomatik ödeme talimatı verme ve para transferi gibi işlemler için banka tarafından talep edilen herhangi bir komisyon ücreti bulunmamaktadır. Zaten şubesiz bankacılığın ana felsefesi müşterilerinden komisyon alınmaması ve müşterilerin yüksek faiz oranlarından yararlanmalarını sağlamaktır.

KuveytTürk Senin Bankan Nedir?
Sanal bankacılık alanında KuveytTürk’ ün sunduğu Senin Bankan ile banka müşterilerine diğer sanal bankalardan biraz daha farkı avantajlar sunulmaktadır. Senin Bankan ayrıcalıklarından faydalanmak için müşteri temsilcisiyle görüşülmesi gerekmektedir. Müşteri temsilcisiyle yapılacak olan görüşmede Senin Bankan üyesi olabilmek için gereken evraklarla ilgili bilgiler aktarılacaktır. Bundan sonraki adımda ise banka, kişilere, imzalamaları için kurye aracılığıyla sözleşmelerini ve hesap kartlarını yollayacaklardır. Kartın teslim alınmasından sonra aktive etmek amacıyla 440 11 23 numaralı telefon aranacak ve aktive edilecektir.

Kartın sunduğu avantajlar; yapılan işlemler için, para transferi, para yatırma, para çekme, otomatik ödeme talimatı verme gibi işlemler için komisyon almamaktadır.

  • Yapılacak alışverişlerde ekstra puan kazanımı sağlamaktadır.
  • Bazı mağazalarda, örneğin Kitapyurdunda yapılacak olan alışverişlerde özel indirim fırsatları,
  • Ortak ATM cihazlarından yapılacak işlemlerde, ayda 3 kereye kadar olmak şartıyla ücret alınmamaktadır.
  • PTT şubelerinden ve ATM cihazlarından yapılacak olan para yatırma ve para çekme işlemlerinden komisyon ücreti alınmamaktadır.
  • Bu ve benzeri birçok kampanya ile Senin Bankan sanal bankacılık gerçekten de göz doldurmaktadır.

Sanal Bankacılık Neden Tercih Edilmelidir?
Kişilerin banka şubelerinde yapacakları işlemler için belli başlı komisyonlar alınırken sanal bankacılıkta böyle komisyonlar talep edilmemektedir. Aynı zamanda kişilerin e-vadeli hesaplarına, banka şubelerinden alacakları faiz oranlarından çok daha yüksek oranlarda faiz işletilmektedir. Bu yüzden sanal bankacılık, paralarını güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin başvurabilecekleri bir adres konumundadır.

Yorum yapın