Sanal Kart Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart, internetten alışverişin yaygınlaşmasıyla kullanımı da son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir kart türüdür. Sanal kart, tüm bankaların internet bankacılığı vasıtasıyla müşterilerine sunduğu bir kart çeşididir. Özellikle sürekli ve farklı sitelerden alışveriş yapan kişiler için son derece yararlıdır. Bu yararların başında bir çok sebep gelmektedir. Bu sebepleri sizler için araştırdık ve alt kısımda inceledik.

İstediğiniz Limiti Belirleyin
Sanal kart, siber güvenlik açısından kullanılması gerekli olan bir kart türüdür. Kişi sanal kart talep ettiği takdirde, internet bankacılığı vasıtasıyla anında açabilir. Sanal kart, kendine özgü bir numaraya sahiptir. Şifresi yoktur ve üzerindeki numaralar sayesinde alışverişe imkan tanır. Sanal kartın herhangi bir limiti bulunmamaktadır. Kişi içerisindeki limiti kendi belirlemektedir. Yapacağınız alışverişin miktarına göre limit koyabilir ve alışverişi tamamladıktan sonra sanal kartınızın limitini sıfırlayabilirsiniz. Böylece kartınızda limit olmayacak ve güvenliğiniz açısından herhangi bir sıkıntı yaşama durumunuz ortadan kalkacak.

Sanal Karta Para Aktarma
Vadesiz hesaptan ücretsiz olarak para aktarımı yapılabilen bir kart türü olan sanal kart, siber saldırının önüne geçebilmektedir. Örneğin internet üzerinden 100 tl’lik alışveriş yapacak olan bir kişi, kendi hesaplarından ücretsiz olarak sanal kartına 100 tl havale eder. Daha sonra alışverişi gerçekleştirmiş olur. Bu sayede kişinin internet vasıtasıyla herhangi bir kayıp yaşamasının önüne geçilmiş olur. Havale dışında kredi kartınızın da belli limitini sanal kartınızda kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 5.000 TL limitli kredi kartınız varsa, sanal kart limitinizde 5.000 TL olabilir. Siz bu miktarı dilediğiniz gibi düşürebilirsiniz. Maksimum limit ise kredi kartı limitiniz olacaktır.

İnternet Üzerinde Alışveriş Yapanların Tercihi Sanal Kart
Sanal kart, özellikle internet alışverişinden çekinen, hırsızlıktan korkan ve 3. şahıslarla yani işyerleriyle bilgi paylaşımında bulunmak istemeyen kişiler tarafından kullanılır. Sanal kart, kişiye ekstra olarak hiçbir sorumluluk yüklemez. Bununla birlikte bankanın üyesi olduğu işyerlerinden alışveriş yaparak, chip ve bonus kazandırır. Bununla birlikte bir çok indirim ve taksit imkanından yararlanmaya olanak sağlar. Kredi kartınızda size tanımlanan kampanyaların tamamından sanal kartınızla da faydalanabilirsiniz. Böylece kampanyaları kaçırmayarak güvenli bir şekilde sanal kartınızla alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl Sanal Kart Oluştururum?
Sanal kartı oluşturmak oldukça kolaydır. İnternet şubeniz üzerinde yer alan kredi kartları bölümünden “yeni sanal kart oluştur” linkini kullanabilirsiniz. Hemen hemen her bankanın menüsü benzerdir ve kredi kartlarım bölümünden ya da yeni başvurular bölümünden sanal kartınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz sanal karta para aktarımı yaparak limitini de belirleyebilirsiniz. Böylece sizin belirlediğiniz bir limit sanal kartınızda bulunur ve bu limitle alışveriş yapabilirsiniz. Kartınızın başkalarının eline geçmesi durumunda içinde limit olmayacağından kredi kartınızdan harcama yapılamaz. Sanal kartı istediğiniz zaman silebilir ve farklı numaralarla tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Böylece güvenliğinizi en üst seviyeye getirmiş olursunuz.

Yorum yapın