Bankalar

Şekerbank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1953 yılında kurulan Şekerbank, o yıllarda Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla hizmet vermekteydi. Kuruluş amacı şeker pancarı üreticilerine finansal açıdan destekte bulunmak olan banka Eskişehir’ de kurulmuştur.

1956 senesinde Ankara’ ya taşınarak bizim de bu gün bildiğimiz, adını Şekerbank olarak tazelemiştir. Devam eden yıllarda, 1993 senesinde özel banka statüsünde hizmet vermeye başlayan Şekerbank’ ın hisseleri 1997 senesinde halka arz edilmiş ve bankanın Genel Müdürlüğü, 2004 yılında İstanbul’ a taşınmıştır.

Bir kooperatif bankası olarak hayatına başlayan ve daha sonra özelleşerek evrilme sürecine devam eden Şekerbank, yukarda belirttiğimiz gibi Türkiye’ de kurulan en eski bankalar arasında yer almaktadır. Bankada hesap oluşturmak için bankanın şubelerine T.C. kimlik belgesi ve ikametgah adresini kanıtlar nitelikte olan, kurum tarafından verilmiş bir belge ya da kişilerin adına basılmış elektrik, su, doğalgaz faturası gibi faturalarla başvurmak yeterli gelecektir. Aynı hesap açma işlemlerinde olduğu gibi Şekerbank’ taki hesaplarını kapatmak isteyen kişilerin izleyebilecekleri birkaç alternatif yol bulunmaktadır. Öncelikle Şekerbank bünyesinde kullanılmayan hesabı bulunanların ayrıca dikkat etmesi gereken bir durumdan bahsedeceğiz.

Şekerbank Yıllık Hesap İşletim Ücretleri
Şekerbank, müşterilerinin banka hesaplarına yıllık olarak 105 TL değerinde hesap işletim masrafı yansıtmaktadır. Banka bu masrafı yılda 3 eşit taksit şeklinde müşterilerinin hesabından düşmektedir. Yine hesap işletim ücretleriyle alakalı olarak 2013 yılında getirilen yasal bir düzenlemeyle bankalara bünyelerindeki hareketsiz hesaplara hesap işletim ücreti yansıtma hakkı tanınmıştır. Bu durum karşısında düzenlemenin geldiği yıl, bankalardaki kullanmadıkları hesapları kapatmak isteyenler uzun sıralar oluşturmuşlardı. Aslında kullanılmayan banka hesaplarının “bir kenarda dursun, lazım olur belki” gibi düşünmeden kapatmak kişilerin daha sonra daha çok uğraşmalarının önüne geçecektir. Bankaların, hareketsiz hesaplara hesap işletim ücreti yansıtabilmeleri için söz konusu olan banka hesaplarının 180 gün boyunca hareketsiz şekilde kalmış olması, bankanın hesap sahiplerini, hesaba masraf yansıtmadan 30 gün önce uyarmış olmaları gerekmektedir. 30 gün içerisinde bankadan uyarı almış olan kimseler banka hesaplarını rahat bir şekilde kapatabileceklerdir. Ayrıca hesap işletim ücreti almayan bankalar isimli konumuza göz atabilirsiniz.

Şekerbank Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Hesaplarını kapatma niyetinde olan Şekerbank müşterileri, bankanın iletişim kanallarından olan telefon bankacılığı numarası 0850 222 78 78’ i arayarak gerekli tuşlamalardan sonra istenilen menüye ulaşarak hesap kapatma talimatlarını verebilirler. Telefon bankacılığı aracılığıyla hesaplarını kapatmak isteyenlerin müşteri temsilcisine ya da sisteme talimat verdikten sonra telefon bankacılığı şifrelerini girmeleri istenebileceğinden kişilerin telefon bankacılığı şifrelerini hatırlıyor olmaları ya da yeniden edinmeleri gerekmektedir. Hesapların kapatılabilir olması için üzerlerine tanımlı borçların olmaması ve eğer varsa kapatılması, hesaplara daha önce tanımlanmış otomatik ödeme talimatlarının kaldırılması ve hesapların bakiyesinin sıfır olması gerekmektedir.

Şekerbank İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Hesaplarını kapatmak isteyen Şekerbank müşterileri, bankanın internet bankacılığı hizmeti aracılığıyla da hesaplarını kapatabilmektedirler. İnternet bankacılığına giriş için kullanacakları kullanıcı numarası ve şifrelerini biliyor olmaları, bu kanal aracılığıyla hesaplarını kapatabilmeleri için yeterli olacaktır. Kullanıcı kodu ve şifresinin gerekli alanlara yazımından sonra sisteme giriş yapılacak ve hesaplarım sekmesi altında sahip olunan bütün hesaplara erişilebilecektir. Bu menü altından kapatılmak istenen banka hesabı seçilerek gerekli olan işlemler yapılabilecektir. Hesapların kapatılabilmesi için borç bakiyelerinin bulunmaması, üzerlerine daha önce tanımlı olan otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması ve içlerinde hesap bakiyesi bulunmuyor olması gerekmektedir.

Şekerbank Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Hesaplarını kapatma amacında olan Şekerbank müşterileri, banka şubelerine başvurarak konuyla ilgili talimatta bulunabilmektedirler. Yapmaları gereken, bankaya giderken yanlarına T.C. kimlik belgelerini ve hesap kapatma konusunda hazırlamış oldukları bir dilekçeyi yanlarına almış olmalarıdır. Bu gibi konularda bankalar, talep sahibinden dilekçe hazırlamış olmasını isteyebildiğinden dilekçelerin daha önceden hazırlanmış olması, kişilerin zaman kazanmalarını sağlayacaktır. Kapatılmak istenen hesapların kapatılabilir olması için üzerinde görünen borçlar kapatılmalı, içerisindeki paraların tamamı çekilmeli ve hesaba tanımlı otomatik ödeme talimatları kaldırılmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz hesap kapatma dilekçesi için aşağıda bir şablon verilmiştir. İsteyenler bu şablonu doldurarak bankaya götürebilirler, isteyenler de bir benzerini hazırlayabilirler. İyi günler…

Şekerbank Hesap Kapama Dilekçesi Örneği
…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu