Bankalar

SGK Ödemesini Kredi Kartı İle Hızlı Bir Şekilde Yapın

2011 yılında, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumunun işbirliğiyle oluşturulan uygulama sayesinde SGK prim ödemeleri, internet üzerinden banka kart ve kredi kartı kullanılarak yapılabilmektedir.

İki kurum arasında geliştirilen bu uygulama sayesinde iş verenler ve çalışanlar; kendileri ve çalışanları için ödemeleri gereken SGK primlerini ödemek için kuruma kadar gitmeyecek, internet üzerinden prim ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir.

SGK Web SitesiÜzerinden Ödeme
SGK’ nın prim ödemeleri için oluşturduğu internet sitesinde, prim ödemeleri sayfasında 4/A işveren ödemeleri ve 4B sigorta ödemeleri ve diğer ödemeler adıyla ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Ödenecek primler adım adım ilerlenerek SGK’ nın oluşturduğu siteden ödenebilmektedir. Yazının devamında prim ödemelerinin detaylarına yer verilmektedir.

Kredi Kartıyla Primi Kimler Ödeyebilir?
Kredi kartı kullanarak sigorta primlerinin ödenmesi işlemleri, Sosyal Güvenlik Sigortası kapsamında olan ve sigortalı olabilmek için prim borcu ödemesi gereken herkesin faydalanabileceği bir hizmettir. Kişilerin düzenli şekilde ödemeleri durumunda bu primler, kendilerine sağlık güvencesi sağlayacak; emeklilik dönemlerinde de kendilerine emekli maaşı verilmesini sağlayacaktır. Kişilerin tüm bu haklardan faydalanmak ve sisteme dahil olmaları için düzenli olarak prim borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Kredi kartı ile ödeme seçeneği sayesinde prim borçları zahmetsiz bir şekilde ödenebilmektedir. Özel sektör çalışanlarının prim borçları işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılır; sigorta primlerini kendisi ödeyen bireyler de prim borcu yatırma işlemlerini kendileri yürütmektedirler. Çalışanlarının SGK prim borçlarını ödeyecek olan işverenlerin 26 haneden oluşan SGK işveren sicil numaralarını bilmeleri gerekmektedir. Sistem üzerinden prim ödeme kısmına bu sicil numaraları ile giriş yapılacağı için bu numaraların işverenler tarafından biliniyor olması; bilinmiyor ise de muhasebecileri ya da bulundukları ildeki ticaret odalarından öğrenmeleri gerekmektedir.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?
Kredi kartı kullanılarak SGK prim ödemeleri e-devlet sistemi üzerinden ve anlaşmalı bankaların internet siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca E-devlet aracılığıyla da primlerinizi ödeyebilirsiniz. Alt kısımda bu konuyla alakalı detaylı olarak bilgiler verilmiştir. Kullanmış olduğunuz bankanın internet şubesi üzerinden ödemeniz sizin için daha kolay olacaktır.

E-Devlet Aracılığıyla Yapılan Prim Ödemeleri
E-devlet sistemi üzerinden prim ödemelerini gerçekleştirebilmek için öncelikle kişilerin birer e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. (e-devlet şifreleri yok ise PTT şubelerinden bu şifreleri temin edebilirler.) E-devlette oturum açıldıktan sonra sayfada karşınıza çıkan hizmetler sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yer alan menü ile kredi kartıyla ödeme seçeneği seçilebilir. Bu menüye girildikten sonra sitenin istediği bilgiler yazılarak kredi kartı SGK prim ödemesi gerçekleştirilebilir.

Bankalar Aracılığıyla Yapılan Prim Ödemeleri
Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu, internet bankacılığı hizmetleri aracılığıyla da Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerinin yapılması mümkün kılınmıştır. Kurumla prim ödemesi üzerine anlaşmaya varmış olan bankaların internet sitelerinden yapılacak ödemelerle SGK prim ödemeleri gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu ödemeleri için kişilerin sigorta sicil numaralarını bilmeleri gerekmektedir. Daha sonra bankanın internet bankacılığına kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapacaklar, devamında ödemeler bölümünden sigorta sicil numaraları ile yapacakları ödemelerle prim ödemelerini gerçekleştirmiş olacaklardır. Kişilerin her ay olacak şekilde kendilerinin bu ödemeleri bu şekilde gerçekleştirebilmeleri gibi verecekleri otomatik ödeme talimatları ile prim ödemeleri kişilerin hesaplarından otomatik olarak yapılacaktır. Bu sayede, halledilmesi gerekenler listesinden birkaç kalem iş daha azalmış olacaktır.

SGK Ödemesini Alttaki Bankalardan Yapabilirsiniz
Akbank
Albaraka Türk
Bank Asya
Denizbank
Garanti Bankası
Ziraat Bankası
Vakıfbank
Yapıkredi
İş Bankası
Halkbank
Finansbank

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu