Krediler

Sigortalı Olmadan Kredi Çekilebilir Mi? (Cevap: Evet)

Bankalar, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ürün ve hizmetler tasarlayan, tasarladıkları ürünleri müşterilerinin daha rahat bir yaşam ve alışveriş sürebilmeleri için sunan hizmet kuruluşlarıdır. Sunulan hizmet karşılığında banka müşterileri, genellikle hizmet alımı sırasında imzalanan sözleşmelerde yer alan zamanlarda ve tutarlarda ödemelerde bulunmalıdır. Banka, bu ödemelerin devamlılığı süresince kar elde edebilecek ve sunduğu hizmetin devamlılığı gelecektir.

Düzenli Gelir: Bankalar, hizmet sunumunda bankaya başvuran herkese hizmet verme şansına sahip değillerdir. Bu yüzden hizmet almak isteyen kişiler banka tarafından çeşitli incelemelere tabi tutulurlar. Kişilerin finansal geçmişleri ve kredi skorları, bankalarda bulunan toplam borç durumları, kişilerin düzenli gelirleri gibi değişkenler, bankaların hizmet sunumu için karar vermede yararlandığı karar verme araçlarındandır.

Sigortalı Olmayanlar Kredi Alamaz Mı?
Kişilerin sigortalı olması (SGK), kendilerinin düzenli bir işe sahip olduğu ve her ay düzenli şekilde bir gelir elde edildiğini göstermektedir. Bankalar, hizmet sunumunda ve özellikle kredi başvurusunda bulunan kişilerin finansal durumlarını en ince detayına kadar araştırmaktadır. Kişilerin düzenli bir geliri olmaması durumunda bankaların çoğu başvurusu sahibinin talebini geri çevirecektir. Fakat bazı istisnalar ve değerlendirilebilecek farklı yollar bulunmaktadır ve yazının devamında bu yollar açıklanacaktır.

İpotek Karşılığında Kredi Kullanımı
Bankalar, sigortası bulunmayan ve belgelenebilecek düzenli gelirlerden yoksun bulunan kişilerin de banka kredilerinden faydalanabilmeleri için ipotek karşılığında kredi kullandırılımına gitmektedir. Düzenli geliri olmayan kişilerin sahip olduğu taşınır ve taşınmazlar, eksper tarafından incelendikten sonra fiyatlandırmaya tabi tutulurlar. Eksperlerin belirlediği değer kadar banka, krediler için ipotek oluşturur ve kişilerin bu ipoteklerle alabilecekleri kadar kredi kullanmalarına imkan sunar. Bankalara, almak istenen krediler için tarlalar, ev ve dükkan gibi taşınmazlar teminat olarak gösterilebilmektedir. İpotekli kredi sunumunda da kişilerin vadesi gelen borçlarını düzenli şekilde ödemeleri gerekmektedir. Ödenmeyen borçlar hem ipotek olarak gösterilen taşınır ve taşınmazların bankaya geçmesine hem de hukuki olarak suçlu duruma düşülmesine neden olacaktır.

Ev Hanımlarına Kredi
Bazı bankalar, evde dışarıdan aldığı işlerle uğraşan ya da kendi yaptığı ürünleri satarak gelir elde eden ev hanımlarına özel krediler hazırlamaktadırlar. Ev hanımlarının kredi kullanabilmeleri için finansal geçmişlerinde bir sorun olmaması ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi kullanmak isteyen ev hanımlarının alabilecekleri kredi tutarı 5 bin TL’ ye kadar çıkabilmektedir. Daha yüksek tutarlarda kredi kullanmak isteyenlerin bankaya kefil beyanında bulunmaları ya da eşlerinin gelir belgelerini kredi dosyasına sunmaları gerekmektedir. Ancak bu şartların sağlanmasıyla 5 bin TL’ den yüksek tutarlarda gelir belgesiz kredi alınabilecektir.

Kefil Göstererek Kredi Almak
Banka kendisini kredinin geri ödeneceği konusunda rahat hissederse başvurulan kredilere onay verecektir. Bankaya sunulacak kefil, çok yüksek tutarlarda olmayacak kredileri gelir belgesiz alabilmek için bazı durumlarda işe yarayabilmektedir. Krediye kefil olacak birinin bulunması durumunda kredi için bankaya güvence verilmiş olacaktır ve gelir belgesiz kredinin alınabilmesi için kişilerin şansları artacaktır.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar
Sigortasız kredi almak isteyenler, öncelikle başvuruda bulundukları kredilerin tutarlarında alçak gönüllü davranmak zorundadırlar. Bankaya çok yüksek tutarlarda krediler için yapılan başvurularda banka kesinlikle kişilerde sigorta ve düzenli gelir şartını arayacaktır. Aynı zamanda kişilerin sigortasız olarak da kredi kullanabilmeleri için finansal geçmişlerinde herhangi bir sorunun görünmüyor olması gerekmektedir. Kredi skorunun krediyi kullanabilecek seviyede olması, kişilerin geçmişinde takibe alınan borç gibi kredi skorunu kötü etkileyen olayların yokluğu, bankaların sigortasız kredilere onay vermesi için gerekli olanların başında gelmektedir.

Sigortası olmayan kişilerin kredi kullanma imkanına sahip oldukları bankalar aşağıda listelenmektedir. Bankaların sigortasız kişilere sundukları kredi hizmetlerinin detayları zamansal olarak ve bankadan bankaya değişim gösterdiğinden, sigortasız olarak kredi kullanacak olanların listedeki bankalarla iletişime geçmeleri ve her birinden bilgi almaları gerekecektir. Alınacak detaylar sonrasında rasyonel olarak hareket edilmeli ve en iyi, az masraflı olan kredi için başvuruşa bulunulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu