İş ve Para Dünyası
Sigortalı Ya Da Sigortasız Çalışan İşçilere Kredi Çıkar Mı?
Yazar: - 26 Mart 2018
422
0

Bankaların ve diğer finansal kuruluşların sunmakta oldukları ürünler; kredi kartları ve kredilerden de en basit olarak ihtiyaç kredileri, ekonomik anlamda aktif bir yaşantıya sahip olan herkesin finansman sağlamak bakımından başvuruda bulundukları ödeme yöntemlerindendir.

Bankalarla sahip olunan bu finansal ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için banka müşterilerinin düzenli gelirlerinin olması ve borçlarını da nizami bir şekilde ödeyebiliyor olmaları gerekmektedir.

Tüm bu gereken şartlar arasından herhangi birinin aksatılması ya da son verilmesi durumunda bankalar, sunmakta oldukları hizmetlere son vereceklerdir ve müşterilerinin kendilerine olan borçlarını da bir şekilde geri alacaklardır. Hizmet sunumu; kredi sunumu sırasında bankaların dikkat etmekte oldukları bir nokta da müşterilerinin düzenli gelirlerinin var olup olmamasıdır. Müşterilerinin düzenli gelirlerinin olması ve sigortalarının bulunuyor olması, hem işlerinin devamlı bir iş olduğu anlamına gelmekte hem de müşterilerinin borçlarını ödeyecek mali güce sahip olduklarını göstermektedir.

İşçilerin Kredi Kullanmaları
Bankalar, doğal olarak ekonomik anlamda her kesimden müşteriye sahip olmaktadırlar. Müşterilerinin gelir durumlarına göre kullanabilecek oldukları ürün ve hizmetleri müşterilerinin kullanımına sunarlar ve bu sunumdan da az çok demeden kazanç sağlarlar. İşçiler, ihtiyaç duydukları anda müşterisi oldukları bankaya giderek gereken kredi ya da diğer finansman ürünleri için başvuruda bulunabileceklerdir. Bankalar da bu başvuruları değerlendirirken müşterilerinden bir takım belgelerin tamamlanmasını ve kendilerine getirilmesini isteyeceklerdir. Bunun sebebi, müşterilerinin gelir durumunu saptamak ve diğer finansal değişkenler hakkında bilgi elde etmek olacaktır.

Kredi başvurusunda bulunan kişinin getirmiş olduğu gelir belgesinde yer alan ve kişilerin devamlı olarak kazanmakta oldukları aylıkları oranınca bankalar hizmet sunumunda bulunacaklardır. Bankalara ürün ve hizmet başvurusunda bulunan kimseler, ne kadar gelir elde etmekteyseler o oranda bankanın sunmakta olduğu ürün ve hizmetlerden faydalanabileceklerdir.


Kullanılacak olan ürün ve hizmetlerin limitinin arttırılması için eğer varsa, elde edilmekte olan diğer ek gelir kaynaklarının da gösterilmesi, kullanılacak olan hizmetlerin ve ürünlerin limitlerinin arttırılmasında kullanılabilecektir. Bunun yanında sahip olunan taşınmazların bankaya güvence olarak gösterilmesi durumunda da kullanılacak olan kredilerin ve finansal ürünlerin limitleri arttırılabilecektir.

Sigortalı işçilerin kredi kullanmaları konusunda bir sorunları olmayıp, banka, kişilerin üzerinde görünen sigortanın ne süredir yaptırıldığına da dikkat edecektir. Aynı zamanda kişilerin sigortalı olmaları, sürekli bir işte çalıştıkları ve düzenli bir gelirlerinin olduğu anlamına da gelmektedir. En az 3 aylık bir sigorta geçmişi bulunan banka müşterileri, bankalarına yapacak oldukları kredi ya da diğer finansman ürünlerinden gelirleri oranında faydalanabileceklerdir.

Sigortasız İşçiler Kredi Çekebilir Mi?
Peki, sigortası olan işçilerin kredi kullanmaları konusunda bir sorun yokken sigortasız çalışan kişilerin kredi kullanmaları durumunda bir problem var mıdır? Aslında evet, sigortası bulunmayan bireylerin algısal olarak da yeterli gelirleri olmadığı için ya da düzenli bir içe ve düzenli bir gelire sahip olmadıkları için sigortalarının olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle ki bu kimselerin bankalardan kredi kullanma olasılıkları oldukça düşüktür. Diğer taraftan işten yeni ayrılmış ve sigorta prim ödemelerine de ara vermiş bir kişinin geçmiş finansal verilerinde ve banka kayıtlarında herhangi bir sorun olmaması durumunda ve ek gelir olarak belgelenebilecek seviyede bir gelirin bulunması durumunda (konut kirası ya da iş yeri kirası gibi), kişilerin kredi kullanma olasılıkları bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin banka hesaplarında da kuvvetli oranlarda yatırımlarının bulunması ve bankanın iyi müşterilerinden biri olması durumunda başvuruda bulunacak oldukları kredilere büyük olasılıkla onay verilecektir.

Yukarıda anlatılan tüm durumlar, kredi başvurusunda bulunulacak olan tüm bankalar için geçerlidir ve yine yukarıda anlatılmış olduğu gibi kişilerin bankaları ile sahip oldukları finansal ilişki ve kişilerin kredi skorları ile de yakından ilişkilidir. Bankalardan finansman sağlamak istenirken olaya birçok değişken hakim olmaktadır ve yukarıda anlatılanlar ışığında kişiler kendi değerlendirmelerini yaparak bankalarına bundan sonra başvuruda bulunabileceklerdir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

Sigortalı Ya Da Sigortasız Çalışan İşçilere Kredi Çıkar Mı?

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ