Krediler

Sigortasız Çalışanlara Kredi İmkanı Sunan Bankalar

Günümüzde kötüleşen ekonomik koşullar ve artan banka oranları ile insanlar kredi almaya yönelmektedir. Bununla birlikte de ekonomik koşulları zorlaşan kişilerin bu döngüyü sağlayamaması ile birlikte kredi alma imkanı zorlaşmaya başladı. Sigortası olmayan çalışanların, gelir belgesi gösteremeyen kimselerin kredi alma imkanları da bununla birlikte zorlaştı. Eskiden özellikle memurlar bankalara kimlikleri ile başvurup kredi alma imkanı yakalayabilirken şimdi ise durum daha da sıkılaştırılarak, zorlaştırıldı.

Memurların kredi notları, hala görevleri başında olup olmadıkları sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Emekli olup, sigorta primine ihtiyacı olmayan vatandaşlar, sigorta girişi bulunmayan, maaş bordosu olmayan, aylık gelir belgelemesi yapamayan kişilerin de bankalardan düşük miktarlarda kredi alma olasılıkları vardır. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen sigortasız çalışanlar, bu imkanları sağlayan bankaları tercih edebilirler.

Peki Hangi Bankalar Sigortasız Çalışanlara Kredi Veriyor?
Sigortasız çalışan, maaş bordosuna sahip olmayan vatandaşlara düşük miktarlarda kredi imkanı sağlayan bankalar ise; Odeabank, Denizbank, Akbank, Halk Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank şeklindedir. Bu bankaların herhangi birinde eski müşteri olan vatandaşlar, çeşitli şartları karşıladığı durumlarda kredi alabilmektedir. Bu bankalarda küçük kredilerde gelir belgesi gösterme şartı aramamakta, kampanyalar üreterek bu gibi imkanları çalışmayan vatandaşlara sunmaktadırlar. Elbette ki bankaların bu başvurular karşısında kişilerin kredi notlarını inceleme hakları bulunmaktadır. Kredi notları kişilerin geçmiş zamanlarda bankalara olan borçlarını ödeme şekillerine ve düzenlerine göre belirlenir. Gelir şartı koşmasalar da bazı bankalar kefil isteminde bulunabilirler.

Gelir Belgesi Olup Sigortası Olmayanlara Kredi Verilir Mi?
Çeşitli bir meslek ile uğraşan vatandaşlar, sigorta sahibi olmasalar bile banka şubelerine gelirlerini beyan eden bir belge göstermeleri halinde kredi çekebilirler. Genellikle serbest meslek erbabı olarak isimlendirdiğimiz kimseler bu tür kredileri çekebilmektedir. Çünkü SGK ve Bağ – Kur kredilerini yaptırmak kişinin inisiyatifinde olan durumlardandır. Kanunen yapılmasının zorunluluğu ise hukuki bir konudur. Kişi maddi durumuna ya da ekonomik getirisine göre bu primleri öder. Sigorta sahibi olmayan kişilerin gelirlerini belgeleyemez diye bir durumu yoktur. Sigortası olmayan kişiler gelir belgesi beyan edebilirler. Odeabank Nakit kredilere başvuru yapmak için TC kimlik yeterli olacaktır. ING Bankasından Mini kredi çekilebilirken, Akbank şubelerinden acil kredi çekebilir, Denizbank’tan hoş geldin kredisi temin edebilir, TEB bankasından Cepteteb isimli uygulamayı kullanarak kredinizi alabilir ya da ONB Finansbank aracılığı ile hazır kredi temin edebilirsiniz. Sigortasız çalışan kişilere verilecek olan krediler çeşitli kampanyalar dâhilinde belirlenmektedir ve çok yüksek oranlarda krediler değildir. Daha düşük miktarlarda krediler sağlanmaktadır.

İpotek Karşılığı Eksper Değerince Kredi İmkanı
Türkiye’de hem özel hem de kamu bankaları bulunmaktadır. Bu bankaların tümü ipotek dediğimiz usul ile ihtiyaç kredisi isteyen müşteriler için 48 ay vade ile ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi vermektedir. Bankaları ihtiyaç kredisi için başvuran müşterilerinin taşınır mallarına ya da taşınmaz mallarına eksper bedeli karşılığında ipotek ederler. Bu müşterilerin sigortalı ya da sigortasız çalışmalarına bakılmaz ve evrak gerektirmeden kredi sağlanabilir. Bunun nedeni ise tamamen müşterinin bu krediyi karşılayacak bir malının olmasından kaynaklanmaktadır. Müşteriler bankaya sadece ihtiyaç kredisi almak için sahibi oldukları malın üzerilerine olduğunu gösteren bir belge ve nüfus cüzdanı ile müracaatta bulunmalarıdır.

ATM Cihazından Direk Belgesiz Hızlı Kredi
Ülkemizde bulunan bankalarda müşteriler mevduat hesabı açtırabilmektedir. Bu mevduat hesaplarını açtırabilmek için herhangi bir bankanın şubesine giderek müracaatta bulunması yeterlidir. Bu açılan kredili mevduat hesaplarında müşterinin kredi notu etkili olmaktadır. Kredi notuna göre müşteriye ödeme durumu da göz önüne alınarak 200 TL ile 10 bin TL arasında olabilir. Bu noktada önemli olan durum müşterinin düzenli olarak ödemelerini yapması ve avukatlık olacak bir durum içinde yer almamasıdır. Bu duruma sahip olmayan her vatandaş kredi çekme hakkı elde edebilir.

Bu krediler için iki seçenek vardır; İlk seçenek ATM’den çekilebilecek nakit kredidir. Diğeri ise eksi hesaptan çekilmiş olan taksitlendirilmiş olan kredilerdir. İlk uygulanan yöntem ATM tarafından kampanya katılımı isteği onaylanır ya da müşteri temsilcileri ile görüşülerek onay alınır. Kredi aynı şekilde bu bankaya ait olan herhangi bir noktada ki ATM cihazlarından çekilebilir. Kredili mevduat hesabından taksitlendirme ile alınan krediler de ise yüksek oranlarda faizlendirmeler söz konusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu