İş ve Para Dünyası
Sık Kullanılan Bankaların Hesap İşletim Ücretleri
Yazar: - 27 Eylül 2018
424
0
Sık Kullanılan Bankaların Hesap İşletim Ücretleri

Bu makalemizde Türkiye’de en fazla tercih edilen bankaların hesap işletim ücretlerini mercek altına alacağız. Hesap işletim ücretleri alınmaya devam ediyor mu? Hesap işletim ücreti almak yasal mı gibi sorulara da cevap vereceğiz.

Bankalar, kişilerin biriktirdikleri paraları mevduat hesaplarında güvenli bir şekilde saklayabilecekleri, vadeli mevduat hesaplarında güvenli bir şekilde değerlendirebilecekleri, USD, Euro hesapları alarak oluşacak kur farklarından kar sağlayabilecekleri finansal kuruluşlardır. Saydığımız özellikler bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerin yalnızca birkaçıdır.

Bankalar Neden Hesap İşletim Ücreti Alıyor?
Mevduat hesaplarında kişilerin paralarını biriktirmeleri ve dilerlerse alışverişlerini banka kartı kullanarak, nakit taşıma derdi olmadan bu hesaplar aracılığıyla yapmaları mümkün olmaktadır. Bu hesapların düzenlenmesi, işlem disiplininin sürdürülmesi için banka tarafından belirli personel ve emek ayrılması gerekmektedir. Bu da bankaya ekstradan maliyet oluşturacaktır. Hal böyle olunca bankadan bankaya değişmekle birlikte yılın belirli dönemlerinde mevduat hesabı sahiplerinin hesaplarından “hesap işletim ücreti” adı altında masraflar kesilmektedir. Hesap işletim ücretleri, her bankanın almış olduğu bir ücret değildir, bazı bankalar müşteri kitlelerini genişletebilmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak adına hesap işletim ücreti gibi ücretleri talep etmemektedir. Bazıları da diğerlerine nazaran daha düşük oranlarda hesap işletim ücretleri istemektedirler. Bu ücretlerin kişilerin hesaplarından kesilmesi yılın belirli dönemlerinde olmaktadır ve bankaların çoğu bu ücretleri tek seferde kesmek yerine parçalara bölerek tahsil etme taraftarıdır. Aşağıda bankalar ve bankaların almakta oldukları hesap işletim ücretleri yer almaktadır. Aşağıdakileri okuduktan sonra sizin de fark edeceğiniz gibi, özellikle yeni kurulan ve müşteri portföylerini genişletmek isteyen, rekabet düzleminde güçlü kalmak isteyen bankaların hesap işletim ücretleri, diğer bankalara nazaran daha düşük olmaktadır.

Abank Hesap İşletim Ücretleri
İsminin açılımı Alternatif Bank olan Abank, müşterilerine yıllık olarak 82.36 TL hesap işletim ücreti yansıtmakta ve bu ücreti yılda 4 kez olmak üzere 3 aylık periyodlarla tahsil etmektedir. Taksit başına düşen hesap işletim ücreti 20,59 gibi bir değerde olacaktır. Aynı zamanda Abank, müşterilerinin kaç hesabı olduğuna bakmaksızın yalnızca tek hesap bu ücretlendirmeye tabi tutulur ve diğer hesaplar da hesap işletim ücretinden muaf tutulur. Bu açıklamadan sonra, kullanılmakta olan diğer hesaplar için de hesap işletim ücreti gibi bir masraf talebinde bulunulduysa bankayla temasa geçerek bu hatanın düzeltilmesi sağlanabilir. Bankanın müşteri hizmetleri numarası 444 0 55’ tir, bu konu ve başka bir konuda yaşanabilecek herhangi bir sorunda bankayla direk olarak iletişime geçilmelidir.

AlbarakaTürk Hesap İşletim Ücretleri
AlbarakaTürk, 1985 yılından bu yana hizmet vermekte olan, Türkiye’ de hizmet vermekte olan katılım bankalarından biridir. Katılım bankalarının genelinde uygulandığı gibi AlbarakaTürk’ te de müşterilerin hesaplarına hesap işletim ücretleri yansıtılmamaktadır.

Akbank Hesap İşletim Ücretleri
1948 tarihinden bu yana Türkiye’ de hizmet vermekte olan Akbank ülkenin en köklü bankaları arasındadır. Yıllık olarak mevduat hesabı olan müşterilerine 132,60 TL değerinde hesap işletim ücreti yansıtmakta ve bu ücreti iki taksitle olacak şekilde tahsil etmektedir. Tahsilat, kişilerin hesaplarında para olduğu zaman otomatik olarak gerçekleşmektedir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyenler için birkaç ip ucu verebiliriz. Bu masraflardan kaçınmak için kişiler, öncelikle maaş aldıkları bankayı Akbank olarak değiştirebilirler. Maaş hesaplarını Akbank’ a taşımaları durumunda hesap işletim ücreti uygulanmayacaktır. Aynı zamanda bu hesaplara otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda da kişilerden hesap işletim ücreti gibi masraflar talep edilmeyecektir.

Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti
Yıl boyunca müşterilerine sundukları hizmet ve operasyonel masrafların karşılanması için Anadolu Bank, müşterilerine 117 TL gibi bir hesap işletim ücreti yansıtmaktadır. Anadolu Bank aynı zamanda müşterilerinin bu masrafları öderken zoruluk yaşamamaları için 12 ayda 12 taksitle olacak şekilde bu masrafı tahsil eder. Hesap işletim ücretinden kaçınmak isteyenlerin banka hesaplarına en az 2 otomatik ödeme talimatı vermeleri yeterli olacaktır.

Burgan Bank Hesap İşletim Ücretleri
Burgan Bank, yıl boyunca mevduat hesabı olan müşterilerine sunduğu hizmetler için yine yıl boyunca 12 ayda olacak şekilde 91 TL lik hesap işlerim ücretini tahsil etmektedir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen Burgan Bank müşterileri hesaplarına en az 2 otomatik ödeme talimatı vererek bu yükümlülükten kurtulabilirler.

Denizbank Hesap İşletim Ücretleri
Denizbank da müşterilerinin mevduat hesaplarından hesap işletim ücretlerini aylık olarak tahsil eden bankalardandır. Aylık 11,45 değerinde hesap işletim ücreti kişilerin hesaplarından otomatik olarak düşülür. Bu kesintilerden kurtulmak için kişilerin yapmaları gereken şeyse geçerli olan hesaplara en az 2 otomatik ödeme talimatı vermeleridir.


Fibabanka Hesap İşletim Ücretleri
Müşterilerinden hesap işletim ücretlerini aylık olarak tahsil eden bankalardan biri de Fibabanka’ dır. Yıllık olarak 88,20 TL gibi bir hesap işletim ücreti ödenmesi gerekmektedir ve 12 aya 12 eşit şekilde kişilerin hesaplarından düşüm yapılır. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyenler hesaplarına 2 otomatik ödeme talimatı vererek bu sorundan kurtulabilirler.

Finansbank Hesap İşletim Ücretleri
Hesap işletim ücretleri yüksek olan bankalardan biri de Finansbank’ tır. Yıllık olarak 153 TL’ lik hesap işletim ücretini müşterilerinin hesabından düşmektedir. Yılda 4 eşit şekilde 3 aylık olarak tahsil etmektedir ve bu para müşterilerinin hesabından otomatik olarak düşmektedir. Bunun yanında gelişen sanal bankacılığın Türkiye’ deki öncülerinden olan Finansbank, sunduğu Enpara sanal bankacılığı ile müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti ya da işlem ücreti gibi ücret talebinde bulunmamaktadır.

Halkbank Hesap İşletim Ücretleri
Halkbank, diğer bankalara nazaran düşük tutarlarda hesap işletim ücreti alan bankalardandır. Yıllık olarak 78 TL gibi bir hesap işletim ücreti yansıtmakta ve bu ücreti de aylık olarak tahsil etmektedir.

HSBC Hesap İşletim Ücretleri
Yıllık olarak 128 TL gibi bir hesap işletim ücreti tahsilatında bulunan HSBC, bu tutarı aylık olarak müşterilerinin hesaplarından düşmektedir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen HSBC müşterilerinin hesaplarına en az 3 otomatik ödeme talimatı vermeleriyle bu sorun ortadan kalkmaktadır.

ING Bank Hesap İşletim Ücreti
Müşterilerinin hesabından yılda 129 TL hesap işletim ücreti tahsil eden ING bank bu tahsilatı 12 aya bölerek gerçekleştirmektedir. ING müşterilerinden hesap işletim ücreti ödemekten mutlu olmayan kişilerin, hesaplarına 2 otomatik ödeme talimatı vermeleriyle böyle bir sorunları kalmamaktadır.

Kuveyt Türk Hesap İşletim Ücretleri
Türkiye’ de hizmet veren katılım bankalarından biri olan Kuveyt Türk, katılım bankalarının genelinde olduğu gibi müşterilerinin mevduat hesaplarına herhangi bir hesap işletim ücreti yansıtmamaktadır.

Odeabank Hesap İşletim Ücretleri
Yıllık toplam olarak 88 TL değerinde hesap işletim ücreti tahsil eden Odeabank, bu işlemleri 4 eşit taksit şeklinde gerçekleştirmektedir.

TEB Hesap İşletim Ücretleri
Mevduat hesabı bulunan müşterilerinden yıllık olarak 116 TL hesap işletim ücreti tahsil eden TEB bu tahsilatı 3 ayda 1 olacak şekilde 4 eşit taksitle gerçekleştirmektedir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen TEB müşterileri hesaplarına otomatik ödeme talimatında bulunarak; hesaplarına okul ödemesi talimatı verenler hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirler. Üniversite bankacılığı kapsamında hesap oluşturmuş gençler hesap işletim ücretinden muaftırlar.

Aynı zamanda sanal bankacılık kapsamında müşterilerine sunduğu CEPTETEB hizmeti ile de birçok işlemden komisyon alınmadığı gibi kişilerin hesaplarına hesap işletim ücreti gibi masraflar da yansıtılmamaktadır.

Türkiye Finans Bankası Hesap İşletim Ücretleri
Türkiye’ deki katılım bankalarından olan Türkiye Finans, katılım bankalarının gözettiği politika doğrultusunda müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti tahsilatında bulunmamaktadır.

İş Bankası Hesap İşletim Ücretleri
Türkiye’ nin en köklü bankalarından biri olan İş Bankası, müşterilerinden yılda 108 TL’ lik hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Tahsilatı iki eşit taksitle 6 ayda bir gerçekleştirmektedir. Ayrıca yüz yüze bankacılık ile oluşturulan hesaplardan hesap işletim ücretleri alınmamaktadır.

Vakıfbank Hesap İşletim Ücretleri
Yıllık 96 TL’ lik hesap işletim ücreti tahsilatında bulunan Vakıfbank tahsilatı aylık olarak gerçekleştirmektedir. Hesap işletim ücretinden muaf olanlardan biri olmak için hesabınıza otomatik ödeme talimatı vermelisiniz.

Yapı Kredi Bankası Hesap İşletim Ücretleri
Yıllık 129 TL hesap işletim ücreti alan YapıKredi bu işlemi yılda 2 eşit taksitle olacak şekilde gerçekleştirmektedir.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti
Türkiye’ nin en büyük ve en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası müşterilerinde yıllık 80 TL gibi bir hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Bu ücreti 20 TL olacak şekilde 3 ayda bir kişilerin hesaplarından düşerek gerçekleştirir.

Hesap İşletim Ücretine İtiraz Etmek
Bankaların belirli dönemlerde hesaplardan kesmiş olduğu hesap işletim ücretlerine itiraz etmek için Hesap İşletim Ücreti İtirazı Nasıl Yapılır? isimli konuyu inceleyebilirsiniz. Ya da Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankaların Listesi isimli konudan bu ücreti almayan bankaları öğrenerek bu bankalarla çalışabilirsiniz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ