İnternetten Para Kazanma

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? İşte Püf Noktaları

Sosyal medya sıradan kullanıcılar için sadece zaman harcamak için, arkadaşlar ile iletişim içerisinde olmak ya da istediği kişileri takip etmek için kullanılan bir mecradır. Aslında bu algı tamamen doğru. Ancak oldukça da eksik. Sosyal medya aslında çıkış amacı olarak bu şekilde ortaya çıktı. İletişim kurmak temel mantalitesi idi.

Özellikle yazı ya da görsel öğeler ile bu sağlanıyor idi. Halen daha bu şekilde işlemeye devam ediyor. Ancak tahmin edilemeyen bir şey vardı. O da bu kadar popüler olması. Kitlelerin bu sosyal mecralarda bir araya gelmesi. Hal böyle olunca da sosyal medya tam bir pazar halini aldı. Aynı zamanda da internet üzerinden para kazanmak isteyenler için fırsatları bir arada topladı.

Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Para Kazanılıyor?
Sosyal medya aslında birçok kişiye para kazandırıyor. Kimine üç beş kuruş kazandırırken kimine de aslında çok daha fazlasını. Peki bu nasıl oluyor? Elbette reklamlar sayesinde. İnternet ortamında para kazanma olayının temelinde yatan şey para kazancı. Para kazanmak için yapılan reklamlar herkese kazandırma şansı oluşturuyor. Markaların, sitelerin ya da kişilerin, ürünlerin birçok şeyin reklamı internette sürekli karşımıza çıkıyor. Eskiden bu kadar reklam yer almayan internet ortamında artık her yer reklamlar ile doldu. Sosyal medyada da benzer bir durum geçerli. Sosyal medya reklamları diğerlerine göre daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medyada ki Reklamların Türü ve İçeriği
Sosyal medyada yer alan reklamlara viral reklam adı veriliyor. Örneğin bir şirket düşünelim. A şirketi normal şartlarda reklamlarını diğer yayın araçları ile hedef kitlesine çok daha zor ulaştıracaktır. Ayrıca  Tv, gazete ya da diğer reklam araçlarında bir maliyet söz konusu olmaktadır. Ancak internet ortamında hem bahsetmiş olduğumuz maliyet çok çok düşük olacak hem de aynı zamanda istenilen hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Çünkü internet ortamında sosyal medya kullanıcılarını zevklerine, tercihlerine, yaşlarına, cinsiyet ve mesleklerine göre ayırt etmek çok daha mümkün. Ayrıca bir reklamın saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşabiliyor olması ihtimali çok daha kolay gerçekleşmektedir. Hal böyle olunca A firması diğer reklam alternatiflerinden ise sosyal medya üzerinden reklam vermeyi daha çok tercih edecektir. Ayrıca bu reklamları vermekte olan firmalar kendi bünyelerinde sadece bu işler ile ilgilenen sosyal medya uzmanlarını da barındırmaktadırlar.

Sosyal medya üzerinde kullanılmakta olan bu viral reklamlar artık diğer bütün reklam metotlarının üzerine geçmiş durumda. Sosyal medya sitelerine göre bu reklamlar da çeşitlilik gösteriyor. Sosyal medya sitelerinde özellikle Facebook başta olmak üzere İnstagram, Youtube ve Twitter gibi siteler bu sektörün en işlek şekilde döndüğü yerler. Sürekli dinamik bir yapıya sahip olduğu için reklamlar sürekli değişiyor, sürekli güncelleniyor. Diğer taraftan sosyal ağların bu dinamik yapısı internetten para kazanmak için alternatifler arayanlar için de bir şans kapısı oluyor.

Firmalar Neden Sosyal Medyaya Reklam Veriyor?
Firmaların internette sosyal medya sitelerine reklam verme amacı hedefledikleri kitleye hem hızlı, hem daha çok kişiye hem de aynı zamanda daha düşük maliyet ile olduğu için demiştik. Burada önemli bir nokta olan elbette ki maksimum sayıdaki nitelikli insana ulaşmak. Maksimum sayıdaki nitelikli insandan kasıt hem çok fazla insan hem de sizin reklamınızı gördüğünde potansiyel müşteri olabilecek insanlar olması anlamına gelmektedir. Yani siz sadece orta yaş ve üzerini ilgilendiren bir ürünü üniversite öğrencilerine reklam olarak ulaştırırsanız nitelikli bir kitleye ulaşmış olmazsınız. Burada bahsedilen durum da buna benzer bir durum.

Sosyal medyayı insanların arkadaşları ve iletişimde kalmayı tercih ettikleri insanlar ile paylaşımda bulundukları yer olarak tanımlamıştık. Sosyal medyada hesabı olan insanlar sadece gerçek hayatta tanıdığı kişileri değil çok daha fazlasını takip ediyor. İlgilendikleri alanlarda paylaşımlar yapan hesaplar ise bu noktada asıl reklam ilişiği olan hesaplar. Peki ama nasıl? Bir konuda ya da genel olarak çeşitli paylaşımlar yapan bir hesap bu şekilde bir kitleyi kendisine bağlar ve takip edilmeyi başarırsa işte bu hesabın sahibi artık bir sonraki step olarak para kazanma aşamasına geçebilir. Burada önemli olan nitelikli bir kitleye sahip olmanız. Bunun için muhakkak doğal yollara başvurmalısınız. Yapay şekilde takipçi satın alma gibi yollarla kazanç elde edemezsiniz.

Doğal Yollarla Takipçi Kazanmak
Doğal yollarla takipçi kazanmak demek ise sürekli orijinal paylaşımlar yapmak, bu paylaşımları düzenli periyotlar ile paylaşmak demektir. Yani bir günde 100 paylaşım yapıp takip eden bir hafta sakin kalırsanız istediğinize zor ulaşırsınız. Takipçiler her zaman için devamlı paylaşım yapan, ancak sıkmayan, paylaşımları ise nitelikli olan kişileri takip etmek isterler. Aksi taktirde kazanmaz kaybedersiniz. Sahip olduğunuz hesapta takipçilerinizin biriktiğini varsayalım. Bu takipçiler artık sizin için sosyal medya üzerinden kazanç kapılarını açacaklardır. Tek yapmanız gereken bu sayıyı asla düşürmemek. Reklam sürecinde bunun dengesini de kurmalısınız.

Takipçisi Bol Sosyal Medyaya Sahip Olmak: Takipçisi bol olan hesaba sahip olmak sosyal medya üzerinden para kazanma aşamasının elbette ki hem en zor hem de ilk aşaması. Bu aşamayı hakkı ile geçmiş iseniz sıradaki olay çok daha kolay olacaktır. Ancak ilk aşamanın yoğun bir sabır gerektirdiğini söyleyebiliriz. Siz belirli bir takipçi sayısına ulaştığınızda artık sizinle çeşitli reklamlar için iletişim kurmaya başlanır. Örneğin X markası Y ürününü pazarlamak için sizden reklam yayınlama talebinde bulunur. Bunun için öncelikle şartları konuşmanız gerekiyor. Ne kadar ücret karşılığında, nasıl bir reklam yayınlamanızı istediği bu görüşme konusunda mutlaka konuşulmalı. Daha sonra ücreti nasıl talep ettiğiniz ve ne şekilde ödeneceği gibi noktalar da belirtilmeli. Eğer bu şartlar çerçevesinde anlaşabilirseniz yayınlayacağınız reklamın ardından ücretinizi elde edeceksiniz.

Sosyal Medya Viral Reklamlardan Para Kazanma
Sosyal medya üzerinden viral reklam yolu ile para kazanmanın temel felsefesi bu şekilde. Viral reklamlar çok farklı konularda olabilir. Siz kendi profilinize uygun gördüğünüz reklamları kabul edebilirsiniz. Her gelen teklifi kabul etme gibi bir zorunluluğa sahip değilsiniz. Zaten bu da aslında yapmamanız gereken noktalardan bir tanesi. Bazı hesapların ölmesine sebep olabilecek bir detay bu. İstediği popülariteye ulaştıktan sonra para kaygısı ile sürekli reklam yapan, bunun haricinde paylaşımlarını durduran bir hesap hayal edin. Kim ya da hangi takipçi bu hesabı takip etmeye devam etmek ister ki? Bu şekilde bir yol izlenirse kısa süre sonra hesap puan kaybedecektir. Bu da para kazanma ihtimalini de gitgide düşürür.

Sosyal Medyadan Para Kazanmanın Özetini Sizlere Anlattık
Sosyal medyadan para kazanmada yukarıda saymış olduğumuz yöntemleri izlemeniz yeterli. Her şeyden önce de sabra ihtiyaç duyacaksınız. Dilerseniz sözel, dilerseniz de görsel ya da videolu paylaşımlar yapabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğiniz reklamlar da bu üç şekilden birinde olabilir. Sosyal medyada en çok kazandıranlardan bir tanesinin video paylaşım sitesi olan Youtube olduğunu söyleyebiliriz. Paylaşım açısından daha meşakkatli olmasına karşın kazancı da çok daha iyi. Youtube üzerinden video paylaşımları yapanlar için teklif edilen viral reklam ücretleri daha cazip olmaktadır. Bu reklamlar iş birlikteliği şeklinde yapılıyor. İzleyiciyi asla sıkmadan bu reklamlara devam edilmesi sonucunda güzel bir gelir elde etmek mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu