TAİ İş Başvurusu ve Başvuru Şartları 2019

Bu yazımızda TAİ hakkında genel bilgiler verilmektedir. Alt kısımlarda ise TAİ iş başvurusu, TAİ işe alım şartları ve nasıl iş başvurusu yapılması gerektiği hakkında bilgiler verilmektedir. Öncelikle TAİ ne iş yapar, onu inceleyelim.

Tai Hakkında; 28 Haziran 1973 yılında, Türkiye’ nin savunma sanayinde dışarıya olan bağımlılığının azaltılması için Türk Uçak Sanayi Anonim Ortaklığı yani TUSAŞ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kuruldu ve çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı.

İlerleyen yıllarda, Türk Hava Kuvvetleri’ nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için F-16 uçaklarının kullanımında karar kılınmasından sonra; uçağın üretim, modernizasyon, uçak üzerinde yer alan sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerinin gerçekleştirilmesinden sonra Hava Kuvvetleri’ ne teslim edilmesi görevlerini yerine getirmek için bir kuruluşa ihtiyaç bulunmaktaydı. 1984 yılında, TUSAŞ tarafından Türk Amerikan ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına faaliyette bulunmak üzere TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. kuruldu.

Kurulan şirketin 25 yıllık bir süre için kurulmuş olmasına rağmen daha bu süre tamamlanmadan, şirketin yabancı Türk hissedarlar tarafından satın alındı (Lockhead Martin of Turkey %47 ile General Electrics International %7 şeklinde) ve şirket bu şekilde yeniden yapılandırmaya gitti. 2005 yılında gerçekleştirilen yerelleştirme çalışmalarından sonra şirket yeniden yapılandırmaya giderek TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ Aerospace Industries) çatısı altında gerçekleştirmekte olduğu faaliyetlerini geliştirdi. TAI artık havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesinde, modernizasyonunda, üretiminde, sistemlerin entegrasyonunda, yaşam döngüsünün desteklenmesinde   Türkiye için son derece önemli bir konuma gelmiştir. Küresel anlamda bakıldığı zaman TAI, dünya üzerinde bulunan ve aynı alanda faaliyet gösteren ilk yüz aktör arasında kendisine yer edinmeyi başarmıştır. TAI, faaliyet alanı bakımından aşağıdaki konularda çalışmalarda ve üretimde bulunmaktadır.

Hangi Alanlarda Faaliyet Gösterir
– Yapısal grup,
– Helikopter grubu,
– Uçak grubu,
– İnsansız hava aracı sistemleri grubu,
– Milli muharip uçak grubu.

Uzay Sistemleri
Uzay sistemleri grubu şeklinde, 6 stratejik iş alanı konusunda örgütlenmiştir. Yukarıdaki alanlardan ayrıyetten, TUSAŞ tarafından üretilmekte olan tüm ürünlerin entegre ve lojistik destek hizmetini de sağlamaktadır. TAİ’ nin hissedarları arasında da Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Türk Hava Kurumu gösterilebilir.

5 milyon metrekarelik dev alan; TAİ’ nin çalışmalarını ve faaliyetlerini geliştirdiği alan 5.000.000 metre kare alan içerisinde 186.000 kapalı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. TAİ’ nin Ankara Akıncı’ da yer alan yüksek teknoloji yüksek teknoloji ürünü olan makine, teçhizatla ve donanımlarla desteklenmiş uçak üretim tesisi, parça üretimi, uçak montajı, uçuş testlerinde bulunulması ve gerekli yerlere teslim edilmesi gibi çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

TAİ kalite standartları, dünyaca kabul gören NATO AQAP 110, ISO 9001:2000, AS EN 9100 VE AECMA EASEE standartlarını da karşılamaktadır. Yani bu tesislerde gerçekleştirilen faaliyetler ve ortaya koyulan hizmet ve ürünler, dünyada en gelişmiş tesislerin sahip olduğu kalite standartları içerisinde üretilmekte, geliştirilmekte ve değerlendirilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin İhtiyaç Duyduğu Modern Donanımlar
TAİ’ nin ana faaliyetlerinden yukarıda biraz bahsedilmişti; Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin ihtiyaç duyduğu modern ve gelişmiş donanımlara sahip olması, donanımlarının geliştirilmesi, test edilmesi ve teslim edilmesi olduğu aktarılmıştı. TAİ’ nin bir başka ana hedefi ise çok doğal şekilde, Türkiye’ nin komşularının ve diğer ülkelerin envanterinde mevcut olan sabit ve döner kanatlı askeri ya da ticari hava platformlarının modernizasyonunu gerçekleştirmek, sistem entegrasyonunu ve modifikasyonunu yaparak gerekli hizmetlerin satılması da yer almaktadır.

TAİ, 1984 yılında, Türk Ordusu’ nun ihtiyacı olan hava gücüne sahip olmasını desteklemek, arka planda bulunan destekleyici işlemleri üstlenmek, geliştirici ve iyileştirici bir rol oynamak için kurulmuş, ve o zamandan bu yana askeri projelerden elde etmiş olduğu deneyim ve özgüveni şimdi ticari ve sivil projelerde değerlendirmektedir. Kuruluş yılında çok az kişiyle yola çıkan TAI, günümüzde 3000’ in üzerinde kalifiye çalışana ve 50’ nin üzerinde farklı projesi ile dünya üzerinde aynı alanda faaliyet gösteren diğer firmalarla rekabet etmektedir ve kuruluş hedeflerinden biri olan “dünya şirketi olma” hayalini gerçekleştirdi.

Ortaya Koyulan Ürünler ve Çalışmalar
Milli savunma sanayi kuruluşu olan Airbus Military S.L. ile ortak olan TAI, Airbus, EADS CASA, FLABEL gibi farklı ülkelerden olan havacılık firmalarıyla A400M uçağının geliştirilmesi ve tasarlanması alanında ortak çalışmalar yürütmektedir.

Her Zaman Daha İyi Ürün; Gerçekleşen son gelişmeleri de yakından takip ederek bu alanlarda ürünler ortaya koyarak, ürünleri geliştirerek ve daha iyi hale getirerek, sahip olduğu öncü kuruluş unvanını korumaktadır. Türkiye dışında yer alan firmalardan bağımsız olarak geliştirdiği özgün tasarımlar sayesinde hem ülkemizin silahlı kuvvetlerinin hem de sivil havacılığın kullanması için son derece önemli ürünler ortaya koymaktadır. Sivil havacılık için geliştirmiş olduğu Zirai İlaçlama Uçağı – ZIU, tamamen milli kaynaklarla tasarlanmış ve üretilmiş bir üründür.

İnsnasız Hava Araçları Üretimi; Aynı zamanda, 21. yy’ ın hayati gelişimlerinden biri olan insansız hava araçları alanında da çalışmalar ortaya koymaktadır. 2008 yılından bu yanan geliştirilen birbirinden farklı insansız hava aracı modeli bulunmaktadır. Keklik ve Tura-g modelleri, avcı uçakları için geliştirilmiş olan hedef uçaklardandır, Gözcü modeli ise hava kuvvetlerinin antiterör uygulamalarında kullanmaları için geliştirilmiş insansız gözlem aracıdır. İnsansız hava araçlarının dışında, HÜRKUŞ adı ile eğitim uçağı üretiminde de bulunulmaktadır( bu uçakta jet uçakları ile benzer kontrollerin bulunmasına karşın jet motoru bulunmamaktadır, bu şekilde maliyetlerin azaltılması amaçlanmıştır).

TAİ İş Fırsatları Hakkında
Tüm şirketlerde olduğu gibi TAİ’ de de şirket amaçlarını gerçekleştirmede şirketin faydalanabilecek ve değerlendirebilecek olduğu insanlar istihdam edilmektedir. TAİ insan kaynaklarının belirttiği üzere alanında yetkin ve gelişime açık, yüksek motivasyonu olan, yenilikçi, takım çalışmasına uygun, yüksek potansiyeli olan kişiler istihdam edilecektir.

TAİ’ de işe başlamak ya da şirket ile iletişime geçmek isteyen kişiler, tai.com adresin altında iletişim bölümünde yer alan formu doldurarak ya da şahsen, aynı sayfa içerisinde yer alan  ofislerden birine başvurarak başvuru sürecini başlatabilirler.

TAİ İş Başvurusu; Verdiğimiz link üzerinden online iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu linkte açık iş pozisyonlarını listeleyebilir ve özgeçmiş bilgilerinizi TAİ insan kaynaklarına gönderebilirsiniz. Buraya tıklayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Tai iş başvurusu yapmak için sayfamızdaki direktifleri takip ediniz.

TAİ İşe Alım Şartları
– Tai iş başvurusu için https://wats.tai.com.tr/WATS/ adresi üzerinden başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Başvuru yapmayanlar “yeni başvuru yapmak istiyorum” linkine tıklayabilirler.
– Önceden yapılan başvurularınıza sonuç alamadıysanız başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. Başvurularınızı 6 ayda bir güncelleyebilirsiniz.
– Mülakata girmemiş kişilere geri dönüş yapılmamaktadır. Geri dönüşler sadece mülakat sürecine giren kişilere yapılır.
– TAİ iş başvurusu sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Diğer yöntemlerle yapılan CV’ler dikkate alınmamaktadır.
– Birden fazla açık iş pozisyonuna başvuru yapılabilir.
– Kariyer.net üzerinden yapılan başvurulara ek olarak TAİ İş Başvurusu sizlere verdiğimiz link üzerinden de yapılmalıdır.
– Meslek lisesi mezunları Tai’ye iş başvurusunda bulunabilirler.
– TAİ iş başvurusu İngilizce pozisyonlarda TOEFL 84, IELTS 6.5, TBA 5,0, TÖMER 79 ve üzeri puana sahip olmak gerekmektedir. TBA-TÖMER, TAİ ile anlaşmalı olan bir sınav merkezidir. Sınav ücreti adaylar tarafından sınav merkezine ödenir.
– Tai iş başvurusu yapılırken referans göstermeniz gerekmektedir. Lise veya üniversite ya da daha önce çalıştığınız iş yerlerini referans gösterebilirsiniz. İşe alım sürecinde size avantaj sağlayacaktır.

“TAİ İş Başvurusu ve Başvuru Şartları 2019” üzerine 6 yorum

 1. Ben MURAT ELCİ 1986 Kırıkkale doğumluyum. Ankarada yasiyorum düz liseden mezunum.6yildir gazalti,elektrot ,montaj tecrübem var. Mesleki yeterlilik kaynakçı belgem var. Bu işe çok ihtiyacım var. bunyenizde calismak istiyorum .. Iyigunler

  Cevapla
  • Merhaba Murat bey. Üst kısımda verdiğimiz link üzerinden cv bilgilerinizi firmaya iletebilirsiniz. Bol şanslar.

   Cevapla
  • Mehmet bey merhaba. Üst kısımda iş başvurusu için yapmanız gerekenleri ve başvuru linklerini paylaştım. Bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar 15 yıl Aknara tedaş dağıtım şirketlerinde çalıştım en son olarak 8 yıl enerjisa elektrik dagıtdağıtım şirkeşirketin de çalıştım işten 04.10.2018 tarihinde ayrıldım

  Cevapla
  • Merhaba Sedat bey. İş başvurunuzu üst kısımdaki linklerden yapabilirsiniz. Bunun dışında bir sorunuz olursa memnuniyetle cevaplarım.

   Cevapla

Yorum yapın