İş ve Para Dünyası
Tamamen Krediyle Ev Almak Mümkün Mü?
Yazar: - 12 Nisan 2018
441
0
Tamamen Krediyle Ev Almak Mümkün Mü?

Günümüz ekonomik ve finansal koşullar nedeniyle kişiler ev sahibi olmak istedikleri zaman, uzun zaman önce ev satın almak ya da başka bir ihtiyacın giderilmesi için oluşturulan bir fonun bulunmaması durumunda bankalara başvurmakta ve bankaların sunmakta oldukları konut kredilerini kullanmaktadırlar.

Bankalardan alınacak olan konut kredileri, satın alınacak olan evlerin finansmanında kullanılır ve kredi oluşturulurken mutabık kalınan şartlar ile geri ödeme sürecine geçilir.

Konut kredileri; bankacılık kanunu gereği, satın alınmak istenen ve ekspertiz işlemi uygulanan evin değerinin en fazla %75’ i kadar oluşturulan kredilerdir. Bankacılık kanunu gereği kredi kullanacak olanlar, satın almak istenen evlerin değerinin %25’ i değerinde nakit bulundurma zorunluluğundadırlar. Evin değerinin %25’ i kadar nakit sahibi olmayan kişiler de alacak oldukları konut kredisinin evin değerinin %100’ ü için oluşturulmasının yolunu aramaktadırlar.

Evin Değerinin Tamamına Kredi Almak
Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin karşı karşıya kaldıkları problemlerden birisi, kişilerin kullanacak oldukları kredilerin maksimum olarak satın alınacak olan evin ekspertiz değerinin %75’ i kadar oluşturuluyor olmasıdır. Satın alınacak olan evlerin tamamının kredi ile karşılamak isteyenler için birkaç farklı strateji bulunmaktadır. Öncelikli olarak belirtilmesi gerekmektedir ki konut kredisi kullanılarak evlerin değerinin %100’ ü kadar kredi elde edilemeyecektir.


Fakat bu durum karşısında faklı yöntemlere başvurularak evlerin değerinin tamamı kredi ile ödenebilmektedir. Açıklamak gerekirse; konut kredisi kullanılarak evin değerinin maksimum olarak %75’ i elde edilmiştir. Geri kalan çeyrek kısım, kullanılacak olan ihtiyaç kredileri ile finanse edilebilmektedir. İki kredinin de geri ödemelerinden doğacak olan aylık geri ödenmesi gereken kredi taksitleri kişilerin gelirinin %70’ ini aşmıyor ise bu gibi bir yöntem kullanılarak satın alınacak olan evin tamamını kredili şekilde finanse etmek mümkün olmaktadır.

Bu seçenek dışında; kişilerin alacak oldukları evlere verilen krediler, evlerin değerini ölçen eksperlerin değerlendirmeleri sonucu oluşmaktadır. Oluşturulan eksper raporlarının evin değerinin tamamını karşılayacak şekilde ayarlanması durumunda satın alma işleminin tamamı, bankadan alınacak olan kredi ile finanse edilmiş olacaktır. Fakat bu durum her zaman işe yarayan bir seçenek olmamakla birlikte ev alacak olanların akıllarında bulunmalıdır.

Bankalar, konut kredisi verirken kredi kullanmakta olan kişilere, satın alma işlemine konu olan evlerin değerinin %75’ ine kadar kredi sunmaktadırlar. Satın alma işlemine konu olan evlerin %75’ ine kredi verilmesinin sebebi, satın alma işlemlerine konu olan evlerin teminat olarak alınması ve geri ödeme sürecinde bir sorunla karşılaşılması durumunda teminat olarak verilen evlerin satışı ile bankanın alamadığı parayı bu yolla temin etme yöntemidir. Satın alınacak olan evin tamamının kredili şekilde finanse edilebilmesi için kişilerin bankaya gösterebilecek oldukları bir başka taşınmazın daha varlığı gerekmektedir. Bankaya, kullanılacak kredi için satın alınan evden başka bir teminat verilmesi durumunda daha yüksek oranlarda kredi kullanımı söz konusu olabilmektedir. Tabi bu uygulama da tüm bankalarda geçerli olmayabilmektedir. Kredi alacak kişiler, bankaları ile görüşmeleri doğrultusunda konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabileceklerdir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ