Krediler

Taşıt Kredilerinde Otomobil Yaş Sınırı Maksimum Kaçtır?

Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli hizmet ve ürünler sunmakta ve sundukları bu ürünlerden gelir elde etmektedirler. Bankaların en fazla kazanç sağladıkları hizmetler arasında müşterilerinin çeşitli amaçlarla kullanmak için başvuruda bulundukları krediler gelmektedir.

Ev almak için finansman yolu olarak bankaların sunduğu konut kredileri, ani oluşan ve eldeki paranın yetmediği durumlarda bankaların oluşturdukları ihtiyaç kredileri ve araç almak için yine bu amaca yönelik hazırlanmış araç kredileri, bankaları müşterilerine sunduğu kredilerin başında gelmektedir. Araç kredileri, sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Yazıda, bankaların hazırladıkları ikinci el araç kredilerinin şartları ve kredi kullanmak istenen araçlara kaç yaşına kadar müsaade edildiği anlatılmaktadır.

İkinci El Araçlar Kredilerinde Yaş Sınırı Kaç?
Bankalar, sundukları hizmetlerin kendilerine dönmesini isterler ve bu konuda kendilerini daima güvence altına alırlar. İkinci el araç kredilerinde de alınacak olan araşlara yaş sınırının konması, bankaya olan kredi borcunun ödenmemesi durumunda bankanın alınan araçlara el koyması ve bu araçları satılığa çıkarmasından dolayıdır. Bankaların ikinci el araç kredilerine konu olacak araçlara koydukları yaş sınırları, bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Aşağıda, ikinci el araç kredisi veren bankaların kredi için koydukları araç yaş sınırları ve kredi detayları aktarılmaktadır.

Vakıfbank İkinci El Araç Kredisi
İkinci el araç kredisi veren bankalardan olan Vakıfbank, kredi vereceği araçlar için 8 yaş sınırını koymaktadır. Yaş sınırı şu şekilde belirlenir; 3 ay ve 36 ay arası vadeli ikinci el araç kredisi kullanacak olan müşterilerinin alacakları araçlar için 8 yaş sınırı, 37 ay ve 48 ay arası vadeli ikinci el araç kredisi alacak olan müşterilerine 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi sağlamaktadır. Araçlar için oluşturulacak krediler ise araçların kasgo değerinin % 70’ i kadar kredi sağlanmaktadır. Araçların 50 bin TL değerini geçmesi durumunda 50 bin TL’ ye kadar olan kısım için % 70 oranında kredi sağlanırken araçların 50 bin TL’ yi geçen kısım içinse banka % 50 oranında kredi olanağı sunmaktadır.

Düzenli aylık gelire sahip Vakıfbank müşterileri ikinci el araç kredilerinden faydalanabileceklerdir. Kredi kullanacak kişilerin kredi skorlarında bu duruma engel olacak bir unsurun bulunmaması aranmaktadır. Vakıfbank’ tan ikinci el araç kredisi kullanmak için kredi kullanacak kişilere hayat sigortası ve krediye konu olan araçlara kasgo yaptırılmaktadır. Kredinin oluşturulabilmesi için araçların üzerinde rehin bulunmaması gerekmektedir. Banka, müşterisine ikinci el araç kredisi verirken alınacak olan araçları güvence olarak ipotek altına almaktadır.

Garanti Bankası İkinci El Araç Kredisi
Garanti Bankası da müşterileri için ikinci el araç kredisi hazırlayan bankalar arasındadır. Kredi oluşturulacak araçlara 10 yaşına kadar müsaade verilmektedir. Garanti Bankası’ ndan ikinci el araç kredisi alacak olan isteklilerin bankaya kefil göstermeleri gerekmektedir. Kredi oluşturulurken banka, krediye konu olan araçları güvence olarak ipotek altına almaktadır.

ING Bank İkinci El Araç Kredisi
ING Bank’ ın oluşturduğu ikinci el taşıt kredilerinde müşterilerin alacakları araçların maksimum 8 yaşında olmasına müsaade edilmektedir. ING Bank’ ın oluşturduğu ikinci el taşıt kredilerinde kişilerden kefil göstermeleri istenmez. Teminat olarak krediye konu olan araçların banka tarafından ipotek altına alınması güvence olarak istenen tek şarttır. Kredi faiz oranları; 3 ay ve 6 ay arasında kullanılacak olan ikinci el taşıt kredileri için % 0,99 oranında faiz işletilmektedir. 9 ay ve 48 ay arasında kullanılacak olan ikinci el taşıt kredilerine işletilecek olan faiz oranı ise % 1,44 oranında olmaktadır. Kredi için ödenmesi gereken masraflardan olan kredi tahsis ücreti de banka tarafından verilecek olan kredinin %0,5’ i kadardır.

Halk Bankası İkinci El Taşıt Kredisi
İkinci el araç alacak olan müşterilerine yönelik kredi hazırlayan bankalardan biri olan Halk Bank, krediye konu olan araçların maksimum 5 yaşında olmasına müsaade vermektedir. Halk Bankası’ nın oluşturacağı ikinci el araç kredisi vadeleri 48 aya kadar belirlenebilmektedir. Araç kasgosunu Halk Bankası’ ndan yaptıranlar için kredi faizinde indirime gidilmektedir. 5 yaşına kadar olan araçlar için hazırlanacak olan araç kredilerinde kredi tutarı, araçların kasgo değerleri baz alınarak hesaplanır.

Yapı Kredi İkinci El Araç Kredisi
İkinci el araç almaya niyetlenen müşterilerine yönelik kredi hazırlayan bankalardan biri de Yapı Kredi bankasıdır. Yapı Kredi’ den alınacak olan ikinci el taşıt kredisi için araçların maksimum 10 yaşında olmasına müsaade edilmektedir. İkinci el araç kredilerinde bankanın uygulayacağı vadelendirme maksimum 48 aya kadar çıkmaktadır. 20 bin TL üzerinden yapılacak ikinci el araç kredisi hesaplamasında faiz oranları vadeye göre değişiklik gösterecektir.

20 bin TL’ lik ikinci el araç kredilerinde 24 ay vade için % 1,29 oranında faiz, 36 ay vadeli kredi için % 1,29 oranında faiz ve 48 ay vadeli ikinci el araç kredilerinde %1,34 oranında faiz, alınacak olan kredilere yansıtılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu