TEB Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1927 yılından beri hizmet sunumuna devam eden TEB, Türkiye’ nin en köklü ve en saygın bankaları arasındadır. TEB’ de hesap oluşturmak için banka şubelerine başvurulabilir, internet bankacılığı üzerinden hesap açma başvurusu formu doldurularak sistem üzerinden gönderilebilir. Aynı hesap açma işlemlerinde olduğu gibi hesap kapatma yöntemlerinde de aynı kanallar kullanılmaktadır.

Günümüzde bankaların sunmakta olduğu farklı özellikteki farklı banka hesapları ve kredi kartlarının fırsatlarından aynı anda faydalanmak amacıyla kişiler, birden fazla bankayla çalışma eğilimindedirler.

Zaman içerisinde kullandığı hesaplardan biri diğerlerine göre öncelik kazanır ve diğer banka hesaplarının kullanılma oranları azalmaya başlar. Bankalar, kişilerin kullanmadıkları hatta varlıklarını bile unuttukları hesaplarla doluydu. 2013 yılında bu alanda getirilen yasal düzenleme ile bankalara, müşterilerinin bankalarında kullanmayıp atıl şekilde bıraktıkları banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtma hakkı verildi. TEB, müşterilerinin banka hesaplarından yıllık olarak 116 TL gibi bir masraf tahsil etmektedir. Kullanılmayan banka hesaplarının ve aktif şekilde kullanılan hesapların kapatılmaları için izlenebilecek olan yollar detaylı şekilde anlatılmaktadır.

TEB İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
TEB müşterilerinin bankanın internet sitesi üzerinden giriş yapabildikleri internet bankacılığı aracılığıyla birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemlerden birisi de hesap kapatma işlemleri olmaktadır. Sisteme giriş için gereken kullanıcı adı ve şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. İnternet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altındaki hesaplardan kapatılmak istenen hesap için işlem yapılabilecektir. Hesapların kapatılabilmesi için üzerlerinde borç bulunmaması, üzerlerine tanımlı otomatik ödeme talimatının bulunmaması ve varsa da kaldırılması, içerlerinde bakiye bulunmaması gerekmektedir.

TEB Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
TEB’ li kişilerin hesaplarını kapatabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemlerden birisi de telefon bankacılığını kullanmaktır. Bankanın 0850 200 0 666 numaralı telefon bankacılığı aranarak hesap kapatma işlemleri gerçekleştirilebilecektir. Gerekli tuşlamalar sonrasında müşteri temsilcisi ya da sistemin kendisine verilecek olan hesap kapatma talimatı, hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatının olamaması, hesapların borcunun olmaması ve hesapların üzerinde bakiyenin görünmemesi durumunda kısa süre içerisinde kapatılacaktır. Telefon bankacılığı aracılığıyla hesap kapatma talimatı verirken hesap sahibinden telefon bankacılığı şifrelerini tuşlamaları istenebileceğinden şifrelerin biliniyor ve hatırlanıyor olması gerekmektedir.

TEB Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Bankacılık işlemlerini şube personelleriyle gerçekleştirmek isteyenlerin tercih edebileceği hesap kapatma yolu olan banka şubeleri, verilecek hesap kapatma talimatıyla kısa süre içerisinde hesapların kapanış işlemlerini gerçekleştirecektir. TEB şubelerine hesap kapatma işlemleri için gidecek olanların yanlarında T.C. kimlik belgelerini bulundurmaları işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekenler arasındadır. Hesap kapatma işlemlerinin başlatılması için şubeler genellikle kişilerden konuyla alakalı dilekçe yazmış olmalarını isterler. Aşağıda verilecek olan dilekçe şablonu doldurularak bankaya giderken götürülebilir ya da konu hakkında başka bir dilekçe yazılabilir.

Türk Ekonomi Bankası Hesap Kapama Dilekçe Örneği
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın