Krediler

TEB’den Tarım Girişimcilerine Taksitli ve Teminatlı Özel Kredi Paketi

Tarım alanında girişim fikri olan fakat aklındaki tasarımları gerçeğe dönüştürmede kullanacak finansmanı olmayanlar, TEB’ in tarım girişimcileri için hazırladığı kredilerden faydalanabilir ve akıllarında olan, gerçekleştirmek istedikleri fikirleri buradan sağlayacakları kredilerle gerçeğe dökebilirler.

TEB, tarım sektöründe üretim faaliyetinde bulunan ve işletme kuruluş tarihi üzerinden 1 yıl geçmemiş olan tüm girişimcilere kredi imkanı sağlamaktadır. Kredilerin verilmesi için kişilerin kredi başvurularının değerlendirilmesi aşamasında, banka, başvuruda bulunan kişilerin finansal verilerinden çok kişilerin iş planları, nakit akışları ve iş fikrinin gerçekleştirilebilir olup olmadığına, geleceğe sahip olup olmadığına bakmaktadır. Kişilerin sahip oldukları girişim fikirleri, almak istenen kredilerin banka tarafından onaylanması üzerinde en etkili olan değişkendir. Tarımsal üretimde bulunan kişiler, TEB’ in verdiği taksitli ticari krediden, KGF teminatlı tarım girişimci kredisi avantajlarından faydalanabileceklerdir.

Taksitli Ticari Kredi
Tarım üzerine faaliyet gösteren girişimcilerin her çeşit ihtiyacının karşılanması amacıyla TEB tarafından hazırlanan bu krediler gerçekleştirilmek istenen proje için gerekli olan finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla 50 bin TL tutarına kadar teminatsız şekilde verilmektedir. Kredinin kullanılmasından sonra her ay eşit taksitlerle geri ödemede bulunulabilmektedir. 36 aya kadar vadelendirilebilen bu kredilerde esnek ödeme imkanlarından faydalanarak 3,6, 9 ya da 12 ay ertelemeli olarak kullanılan krediler vadenin geri kalanında eşit taksitler şeklinde ödemede bulunabileceklerdir. 50 bin TL’ den 100 bin TL’ ye kadar olan krediler için bankaya teminat sunumu gerekmektedir.

KGF Teminatlı Tarım Girişimci Kredisi
KOBİ’ lerin yeni girişimlerde bulunmaları ve devamlılıklarını sürdürmeleri için ihtiyaç duydukları kredileri, bankalara gösterecekleri teminat yetersizliğinden dolayı kredileri kullanamamalarının önüne geçen Kredi Garanti Fonu, teminat yetersizliğinin kredi kullanmak için bir engel olmaktan çıkarmıştır. KGF işbirliğiyle verilen kredilerde amaç KOBİ’ lerin yeni girişimlerde bulunmaları ve modern üretim teknikleriyle donanmalarıdır.

KGF Kefaletinden Faydalanabilecek Olanlar;
– Yıllık çalışan istihdam sayısı 250 kişiden az olan ve yıllık net sayış hasılatı ya da mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’ yi geçmeyen işletmeler,
– KOBİ vasfını taşımakta olan tarımsal işletmeler, esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek grupları bu kredilerden faydalanabileceklerdir.
– Bakanlar kurulu tarafından belirlenmiş olan şartların taşınması durumunda KOBİ olmayan seyahat acenteleri ve gemi inşa şirketleri de bu kredilerden faydalanabileceklerdir.
– KGF destekli kredilerden faydalanacak olanlar ve kadın girişimciler, gemi inşa şirketleri, seyahat acenteleri, kendilerine özel koşulları ve kredi tekliflerini öğrenmek için TEB şubelerine başvurabilmektedirler.

Kredilerin özellikleri;
Geliştirilen projelerin ihtiyaçlarına göre teminat gösterilmeden 250 bin TL’ ye kadar kredi kullanılabilecektir. Kullanılan krediler, her ay eşit taksitler şeklinde geri ödenebildiği gibi bankayla anlaşılması durumunda 3, 6, 9 ya da 12 ay geri ödemesiz, sonrasındaki devam eden aylarda borcun ödenmesine başlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu