İş ve Para Dünyası
Tek Bir SMS ile Kredi Veren Bankalar
Yazar: - 15 Haziran 2018
391
0

Bankaların uzun zamandan beri “sms ile kredi veriyoruz” gibi yaptıkları tanıtım ve reklamlar aslında gerçeği olduğu gibi yansıtmamaktadır.

Kredi kullanacak olan bireylerin, kredi kullanmak için bankalara gönderecekleri SMS’ ler aslında kişilerin krediler için uygun olup olmadıklarının öğrenilmesi için bir ara evre rolü taşımaktadır.

Aslında bakılırsa insanların hayatını kolaylaştırdığı söylenebilir çünkü kredi başvurusunda bulunmak amacıyla işten ya da okuldan izin almak yerine bankaya yapılacak kredi başvurusu için onay alınıp alınamayacağı üzerine fikir sahibi olunabilecektir. Sms ile yapılacak kredi başvurularından sonra kişilerin ön değerlendirmeleri kredinin verilmesi için yeterli derecede olumlu geçerse banka, kredi başvurusunda bulunan kişilerle iletişime geçerek kredi detaylarının görüşülmesi üzerine banka şubelerine davet edeceklerdir.

Bankalara SMS Aracılığıyla Nasıl Kredi Başvurusunda Bulunulur?
Bankalara SMS kanalıyla kredi başvurusunda bulunmak için yapılması gereken, her bankada değişek kredi talep mesajlarını bankaların SMS numaralarına göndermek olacaktır. Mesajları yazarken unutulmaması gereken şey, mesaj içeriklerinde Türkçe karakterlerin bulunmamasıdır. Türkçe karakter içeren mesajlar sistem tarafından alakasız algılanacağı için kişilerin taleplerinin değerlendirmeye alınmama olasılığı bulunmaktadır. Aşağıda, piyasadaki SMS ile kredi başvurusunda bulunulabilecek bankalar ve içerik mesajlarına yer verilmiştir.

Ziraat Bankası’ na SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; TUKETICI yazdıktan sonra boşluk bırakarak kredi alacak kişilerin T.C. kimlik numaralarını, kullanmak istedikleri kredi tutarını ve yararlanmak istedikleri vade sayısını, düzenli olarak elde edilen aylık gelirlerin yazılması gerekmektedir. Kredi başvurusu için gerekli olan tüm bilgilerin yazılmasından sonra mesaj 4747’ ye SMS formatında gönderilecek ve kredi başvurusunda bulunulmuş olacaktır. Aynı şekilde Ziraat Bankası’ na konut kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler, KONUT yazarak boşluk bırakacak, devamında kullanmak istenen kredi miktarı, vade sayısı ve aylık düzenli gelir belirtildikten sonra 4747’ ye SMS formatında gönderilecektir.

Yapıkredi’ de  SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; BIREYSEL yazdıktan sonra boşluk bırakılacak ve devamında kredi kullanacak kişilerin T.C. kimlik numaraları ve aylık düzenli gelir yazılarak 4411’ e SMS formatında gönderilecektir. Yapıkredi’ ye SMS kanalıyla konut kredisi başvurusunda bulunacak olanların KONUT yazıp boşluk bırakmaları, devamında kredi kullanmak isteyen kişilerin T.C. kimlik numaraları ile düzenli aylık gelirleri yazılarak 4411’ e SMS formatında gönderilir.

TEB’de SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler, T.C. kimlik numaralarını yazarak 4466’ e SMS formatında gönderebilmektedirler. Kişilerin kredi kullanıp kullanamayacakları banka tarafından değerlendirildikten sonra olumlu bir karar alınması durumunda kendilerine kısa süre içerisinde dönüş gerçekleştirilecektir.

Şekerbank’ ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; KREDI yazarak arada bir boşluk bırakılacak, devamında ise kredi kullanacak olan kişilerin T.C. kimli numaralarına yer verilerek 1953’ e SMS şeklinde gönderilecektir.

ING Bank’ ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; KREDI yazıp arada bir boşluk bıraktıktan sonra kredi kullanmak niyetinde olan kişilerin T.C. kimlik numaralarına yer verilecek ve 2205’ e SMS formatında gönderilecektir.


Fibabanka’ ya ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; Fibabanka’ dan kredi kullanma niyetinde olanlar bankaya SMS aracılığıyla başvuruda bulunabilmektedirler. 3422’ ye kredi kullanmak isteyenlerin T.C. kimlik numaralarını yazara göndermeleri durumunda banka kişileri değerlendirmeye alacaktır.

Vakıfbank’ ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; KREDI yazarak araca boşluk bıraktıktan sonra kredi kullanacak kişilerin T.C. kimlik numaralarını yazarak 5724’ e SMS formatında gönderilmesi gerekmektedir.

Garanti Bankası’ nda  SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; kredi kullanma niyetinde olanların T.C. kimlik numaralarını, kullanmak istedikleri kredi tutarlarını, kazanılmakta olan aylık düzenli geliri ve faydalanmak istenen vade sayısını arada boşluk bırakarak yazdıktan sonra 3390’ a SMS formatında gönderilmesi gerekmektedir.

İş Bankası’ na SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için: NAKIT yazdıktan sonra kredi kullanma niyetinde olanların T.C. kimlik numaraları, kullanmak istenen kredi tutarı ve aylık gelir, arada boşluk bırakılarak yazıldıktan sonra 4402’ ye SMS formatında gönderilecektir.

Denizbank’ a SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; KREDIM yazıp devamında kredi kullanacak olan kişilerin T.C. kimlik numaralarının arada boşluk bırakarak yazılması ve 3280’ e SMS formatında gönderilmesiyle Denizbank’ a SMS aracılığyla kredi başvurusunda bulunulmuş olacaktır.

Odeabank’ a SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; NAKIT yazdıktan sonra kredi kullanacak olanların T.C. kimlik numaraları arada boşluk bırakılarak yazılacaktır. Mesajın 8444’ e SMS formatında gönderilmesinden sonra Odeabank, kişilerin kredi başvurularını değerlendirmeye alacaktır.

Akbank’ ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; Akbank’ tan SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak isteyenler, KREDI, T.C. kimlik numaralarını aralarında boşluk bırakarak yazdıktan sonra SMS formatında 4425’ e gönderdikleri taktirde banka tarafından kredi değerlendirmesine alınacaklardır.

QNB Finansbank’ ta SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için; kredi kullanma niyetinde olanların T.C. kimlik numaralarını yazarak 5030’ a SMS şeklinde göndermeleri, QNB Finansbank’ tarafından kredi değerlendirmesine alınmaları için yeterli olmaktadır.

Başvuru Sonucu ve Kredi İçin Gerekli Olan Belgeler
Bankalara yapılacak olan SMS’ li kredi başvuruları, bankalar tarafından değerlendirmeye alınacak ve kişilerin kredi kullanmaya uygun olup olmadıkları araştırılacaktır. Kişilerin istedikleri krediler için risk taşımayan ve kredi verilebilir kişiler olduğu fikrine varılırsa banka çalışanları, kişilerle temasa geçerek kredi detaylarını görüşmek üzere kredi başvurusunda bulunan kişileri arayacaklardır. SMS aracılığıyla yapılan kredi başvuruları onaylanan bireylerin banka şubelerine giderken yanlarında götürmeleri gereken evraklar şu şekilde listelenebilir;

  1. C. kimlik belgesi
  2. E-devlet şifresi
  3. Kazanılmakta olan aylık net gelirin belgelendiği maaş bordrosu
  4. İkametgah adresinin belgelendiği, kurum tarafından verilen bir belge ya da kişilerin üzerlerine kayıtlı olan elektrik, su ya da doğalgaz faturası gibi faturalar.
Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

Tek SMS ile Kredi Veren Bankalar

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ