Tohum Alma Kredisi Nedir ve Hangi Bankalar Veriyor?

Ana geçim kaynağı tarım olan üreticilerin ve çiftçilerin geçim kaynaklarının devamlılığının sağlanması, ülkemizde gerçekleşmekte olan üretim faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması ve geliştirilmesi ve devamında tüm bu üretim faaliyetlerinden kaynaklanan finansal hareketlilik ile de ekonomik büyümenin sağlanması ve katkıda bulunulması için devlet, bankalar ve özellikle kamu bankaları, üreticilere uygun şartlar altında kredi sağlamaktadırlar.

Üreticilerin bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından alacakları krediler ve diğer finansal destekler ile üretim süreçlerini devam ettirebilmeleri, üretim faaliyetlerini geliştirebilmeleri yalnızca üreticilerin kendisi için değil tüm ülke için büyük önem taşımaktadır. İşte bu nedenle olacak ki üreticilerimizin kullanmaları için çeşitli finansman kaynakları (krediler ve üretici kartları gibi) oluşturulmaktadır. Yazının devamında üreticilerin tohum almaları için başvuruda bulunabilecekleri bankalar ve bu bankaların sunmakta oldukları krediler ve diğer finansman fırsatları aktarılmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi
Üreticilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kredi sunan bankalar arasında bulunan Ziraat Bankası, üreticilerin finansman arayışında oldukları zaman kapısını çalabilecekleri ve kaliteli teknik destek alabilecekleri bir kurumdur. Tarımsal ve hayvansal alanda üretim faaliyetlerinde bulunan üreticilerin başvuruda bulunabilecekleri tarımsal mekanizasyon kredileri ile Ziraat Bankası, üreticilerin ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve üretim faaliyetlerine kesinti yaşamadan devam edebilmelerini amaçlamaktadır. Banka tarafından sunulmakta olan “tarımsal mekanizasyon” kredilerinin kullanım alanları içerisinde üretim faaliyetlerinin aşamalarında kullanılacak olan üretim faaliyetlerine uyumlu hasat makineleri, traktörler, biçerdöver gibi makinelerin temini sağlanabilecek ve üretim için gerekli olan diğer aletlerin temini finanse edilebilecektir.

Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu “tarımsal destek kredileri” kullanılarak üretim için gerekli duyulan tohum, fide, fidan, gübre, sulama ve diğer giderler finanse edilebilecektir. Kullanılacak olan krediler ile üreticilerin gelirlerini hasat sezonuna göre bağlamalarına ve giderlerini de bu sezona göre ayarlarken finansal anlamda sıkışmalarına gerek kalmamaktadır. Üreticilerin tarımsal destek kredilerini kullanmaları durumunda sabit faiz oranlarından faydalanırken farklı ödeme periyodlarını da seçebilme seçenekleri bulunmaktadır. Kullanılacak olan kredilerin taksitleri ve vadeleri üreticilerin üretimlerine konu olan bitkilerin hasat tarihine göre ayarlanmaktadır. Bu şekilde kullanılacak olan tarımsal destek kredileri, üreticilerin ani olarak ortaya çıkan finansal ihtiyaçların karşılamalarını ve bu durum karşısında ödeme döneminde de hasattan gelecek parayı kullanarak finansal anlamda dara düşmemeleri sağlanmaktadır. Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu tarımsal kredilerden faydalanmak isteyenler, bireysel olarak en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuruşa bulunabilmektedirler.

Şeker Bankası Tarım- Tohum Alma Kredisi
Üretimsel anlamda finansal destek ihtiyacı bulunan üreticilerin finansman ihtiyaçlarının sağlanması için kredi sunumunda bulunan bankalar arasında Şekerbank da bulunmaktadır. Üreticilerin “tohum”, gübre, mazot, zirai ilaç, fide, sera örtüsü, işçilik giderleri, ısıtma, aydınlatma gibi giderlerinin finansmanı için Şekerbank tarafından sunulmakta olan “taksitli tarım kredisi” ile üreticiler 2 yıla kadar olan vadelerle kredi kullanabileceklerdir. Kullanılacak olan kredilerin vadeleri ve taksitleri, üreticilerin üretim faaliyetlerine konu olan ürünlerin hasat zamanlarına göre ayarlanmaktadır. Bu şekilde, üreticilerin kredi taksitlerini ve vadesi gelen borçları ödemeleri sırasında aşırı yüklerin altında kalmamaları sağlanmaktadır. Şekerbank’ ın sunmakta olduğu tarım- tohum kredisi, çiftçilik belgesi bulunan veya çiftçilik kayıt belgesi bulunan gerçek kişi üreticilere sunulmaktadır.

Yapı Kredi Tarımsal Üretim Kredisi
Üreticilerin üretim faaliyetleri sırasında ihtiyaç duyacakları finansmanın sağlanması bakımından kredi sunmakta olan bankalardan biri de Yapı Kredi Bankası’ dır. Yapı Kredi, üretim faaliyetleriyle meşgul olan müşterilerine, üretim sırasında; ekim, dikim, sulama, gübreleme, hasat sırasında, oluşacak olan giderlerin karşılanması için kredi imkanı sunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere hazırlanan kredilerin geri ödeme evresi, üreticilerin hasat zamanlarına göre ayarlanmaktadır. Kullanılacak olan tarım kredisinin vade süresi 18 aya kadar uzatılabilmektedir.

Aynı şekilde, seracılıkla uğraşmakta olan müşterilerine de kredi imkanı sunmakta olan banka, sera üretimi gerçekleştiren müşterilerine 12 aya kadar vadelendirilebilecek olan seracılık kredisi hazırlamaktadır. Yapı Kredi’ den kullanılacak olan krediler, üreticilerin hasatlarına göre ayarlanmakta, vadelendirme hasat zamanına göre ayarlanabilmekte ve üreticilerin istemeleri halinde tek seferde faiz ve ana para ödemesi yapılarak kredi borcu tamamen kapatılabilmektedir.

Vakıfbank Tarımsal Kredi
Vakıfbank, tarımsal üretimle meşgul olan müşterileri için kredi sunumunda bulunan bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın sunduğu krediler %0.98 gibi uygun faiz oranlarından başlamakla birlikte banka müşterilerinin kullanacak oldukları krediler, tarımsal üretime konu olan ürünlerin hasat zamanına göre vadelendirilebilmekte ve taksitlendirilebilemektedir. Krediler 60 aya kadar vadeli olacak şekilde ayarlanabilmektedir. Vakıfbank’ tan kullanılacak olan tarımsal krediler, bitkisel üretimde ve sera üretiminde kullanılacak olan tohum, ilaç, fide, sulama, gübreleme ve diğer birçok gider için finansman olarak kullanılabilecektir.

Vakıfbank’ tan kullanılacak olan tarımsal kredi ve diğer ürünler için daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için en yakın Vakıfbank şubesine bireysel olarak başvuruda bulunulabilecektir.

İş Bankası İmece Kart
Tarımsal faaliyetlerde oluşan ihtiyaçların finansmanı için oluşturulan finansman ürünü olan İmece Kart ile İş Bankası müşterilerinden tarımsal faaliyetlerle meşgul olan kimseler, üretim faaliyetleri sırasında kullanılan ve ihtiyaç duyulan ürünlerin ve yardımcı ürünlerin finansmanı için bankanın sunmakta olduğu bu finansman ürününü kullanabileceklerdir.

İmece Kartın Özellikleri ve Avantajları
– İmece kart kullanan İş Bankalı tarımsal üreticilere banka tarafından tarımsal üretim kredisi tahsis edilmektedir. İmece kartı ile İş Bankası’ yla anlaşmalı olan firmalardan yapılacak olan tarımsal üretim harcamalarında faizsiz dönemli alışveriş imkanı sunulmaktadır.
– İmece kartın esnek yapısı sayesinde yapılan harcamaların ve kullanılan kredinin geri ödeme dönemi, üreticilerin üretim faaliyetlerine konu olan ürünlerin hasat tarihlerine göre ayarlanabilmektedir.
– İmece kartlardan yapılan alışverişlerin faizsiz dönem ya da faizsiz dönemin sonunda yapılması durumunda kişilerin ödemek durumunda oldukları herhangi bir faiz bulunmamaktadır.
– Yapılacak olan tarımsal üretim alışverişlerinin tutarı, imece kart sağlanmış olan kişilerin kartlarının kredi bakiyesinden tahsil edilmektedir.
– İmece kartlarda geçerli olan puan avantajı ile üreticilerin alışveriş puanı biriktirmeleri de mümkün olmaktadır. Banka ile anlaşmalı iş yerlerinden yapılacak olan mazot dışındaki alışverişlerden puan toplamak mümkün olmaktadır. Kazanılan ve toplanılan puanların aynı şekilde üye iş yerlerinde yapılacak olan alışverişlerde kullanılması mümkün olmaktadır.

İmece Kartların Bankamatik Özelliği
İmece kart sahipleri, kartlarının bankamatik kartı özelliğinden de faydalanabilmektedirler. Şöyle ki bankamatiklerden 7 gün 24 saat olacak şekilde bir bankamatik kartı gibi faydalanabilmektedirler. İmece kartların bağlı olduğu mevduat hesaplarından işlem gerçekleştirebilmekte, POS ödemelerini bu kartlar aracılığıyla mevduat hesaplarından yapabilmekte ve istedikleri zaman yurt içine ve yurt dışına para transferinde bulunabilmektedirler. Bankamatik özelliği kullanılarak yapılacak olan alışverişlerden elde edilecek olan puanlar İmece Puan olarak değil Maxipuan olarak kart hanesine yazılacaktır.

Tarımsal Krediler İçin Yapılacak Başvuruda Gerekli Olan Evraklar
Kredi başvurusunda bulunulacak olan banka fark etmeksizin tarımsal kredi için bankaların talep ettikleri belgeler genel itibariyle benzerlik göstermektedir. Bu belgeler aşağıda sıralanmaktadır.

  • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin nüfus cüzdanları,
  • Çiftçilik belgesi ya da ÇKS belgesi,
  • Kredi kullanımı için bankaya gösterilecek olan teminat ve taşınmaza ait belgeler,
  • Tarımsal işletmenin belgeleri; tapu belgesi, kira kontratı gibi belgeler,
  • Bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerin yapacak oldukları kredi başvuruları için bankaya son 3 yıla ait olan bilanço kayıtlarını ve gelir tablolarını sunmaları gerekmektedir.

Yorum yapın