Devlet Destekleri

TOKİ Nedir? Başvuru Şartları ve Başvurular Nereye Nasıl Yapılır?

Haberimizde TOKİ hakkında bilgiler, başvuru şartları ve TOKİ evleri için nereye nasıl başvuru yapılacağı gibi konular üzerinde duracağız. Sitemizde yer alan linkler üzerinden detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Devletimiz tarafından faaliyete geçirilen TOKİ, durumu olmayan dar ve orta düzeyli geliri olan aileleri ev sahibi yapmayı amaç edinmiş bir kurumdur.

Kelime açılımı olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı anlamına gelen bu kurum 1984 yılında kuruldu. Rahmetli eski Cumhurbaşkanımız Turgut Özal tarafından özel bir talimatla kurulan TOKİ o yıllarda ülkemizde oluşan krizler ve mali yetersizlikler sebebiyle istenilen verimi sağlayamamıştır. Kurulduktan sonra 18 yılda toplamda sadece 43.000 konut yapılabilmişti.

Sonraki yıllarda Başbakanlığa bağlanan TOKİ, planlı kentleşme ve konut seferberliği sayesinde büyük bir gelişme içerisine girdi. Sadece konutla kalmayan TOKİ; Futbol Stadyumları, Oteller, Üniversiteler ve Camiler yapmıştır. 2012 yılına kadar tam 520.000 konut yapmıştır ve büyük bir rekora imza atmıştır. Bu konutlar durumu olmayan vatandaşlarımıza uygun fiyatlar karşılığında teslim edilmiştir. Hedef ise 2023 yılına kadar toplamda 1 milyon konut yapmak.

TOKİ Başvurusu ve TOKİ’den Konut Almak İçin Gerekli Olan Şartlar
– T.C. Vatandaşı olmak.
– Konut alacağınız il ya da ilçede en az 1 yıl ikamet ediyor olmak.
– Daha önce TOKİ’den konut almamış olmak.
– Üzerinize malvarlığı olmaması.
– Aylık gelirinizin 2.600 TL altında olması. (bu miktar her yıl değişmektedir)

Toki Başvurusu
Toki başvurusu için daha fazla detay almak istiyorsanız buraya tıklayabilir ve açılan sayfada Toki başvuru şartları, gerekli belgeler, kura çekilişi, sözleşmeler, devir işlemleri ve oturma koşulları gibi konularda ek bilgiler alabilirsiniz.

Toki Evleri
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yapılmış olan örnek Toki evlerini görmek için buraya tıklayınız. Bu link üzerinden örnek daireleri inceleyebilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredileri
Devlet destekli konut kredileri hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu