İnternetten Para Kazanma

Tumblr ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Tumblr, son zamanlarda kullanım ve popülerlik olarak diğer sosyal medya platformlarını yakalayan bir eğilim sergilemektedir. Üyelik ve kullanım sırasında kişilerin herhangi bir ücret ödemelerine gerek olmamaktadır.

Tumblr, birkaç özelliği sayesinde diğer sosyal medya platformlarından ayrılmaktadır. Tumblr, benzer sosyal medya platformlarında olduğu gibi paylaşımda bulunulabilen ve aynı zamanda kişilerin blog faaliyetlerinde bulunmalarına müsaade eden bir yapıya sahiptir.

Uzun blog yazılarından daha çok hareketli resimlerin, giflerin ve ilgi çekici içeriklerin paylaşılmakta olduğu sosyal ortam 389 milyon blogdan bir araya gelmektedir. Bu güne kadar gerçekleşen gönderilerin sayısı a azımsanmayacak şekilde 157 milyarın üzerindedir. Tumblr’ da istenilen sayfa takip edilebilmekte ve istenilen sayfadaki içerikler kişilerin kendi sayfalarında paylaşılabilmektedir. Takip edilen hesapların paylaşımları beğenilebilir ve reblog yapılarak isteyen kişilerin kendi sayfalarında da paylaşılabilmektedir. Reblog yapılan paylaşımlar ile backlink almak mümkün olmaktadır ve Google araması sırasında üst sıralarda yer almak isteyen internet siteleri Tumblr üzerinde popüler sayfalara reklamlar verirler ve backlink almaları mümkün olmaktadır.

Backlink Vermek
Baclink olayını açıklamak gerekirse kelime olarak İngilizce kökenlidir ve geri bağlantı anlamına gelmektedir. Google SEO açısından önem taşımaktadır ve Offpage SEO kavramıyla yakından alakalıdır. Backlink’ ler kullanılarak sitelerin SEO değerleri arttırılacak ve Google aramalarında üst sırada görünmeleri ve üst sıralarda kalmaları sağlanmış olacaktır. Site dışı SEO ile backlink’ ler yakından bağlantılıdırlar. İnternet sitelerinde diğer sitelerden alınan linklerin (bağlantıların) paylaşılması, bir bakıma linki paylaşılan sitenin paylaşımı yapan sitedeki kişilere önerilmesi, tavsiye edilmesi anlamına gelmektedir ve buna da backlink adı verilmektedir. Backlink, yalnızca internet sitelerinde yapılmamakla birlikte Facebook, Instagram, Tumblr gibi sosyal medya ortamlarında da gerçekleştirilmektedir. Popüler sosyal medya hesaplarında yapılacak olan backlinkler paylaşımı yapılan sayfaların popülerliklerini ve ziyaret edilme oranlarını arttıracakları için site sahiplerine avantaj sağlamaktadır. Takipçisi çok olan sosyal medya hesapları backlink verme işini ticarete dökebilmekte ve bu durumdan kazanç sağlayabilmektedirler.

SEO Kavramı Hakkında
İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO’ yu kısaca tanımlamak lazım gelirse, internet ortamında arama sonucunda elde edilen sonuçların üst sıralarda yer almasını sağlayan bileşenlerdir. Halihazırda bulunan sitelerde kaliteli içeriklerin işlenmesi, ziyaretçilerin sitede zaman geçirmelerini sağlayacak ve sitenin potansiyel ziyaretçilerin de dikkatini çekecek içeriklerle doldurulmasından sonra backlink çalışmalarına başlanabilecektir.

Tumblr Üzerinden Para Kazanmak
Tumblr üzerinden para kazanmak için ilk olarak yapılması gereken, açılacak olan Tumblr sayfasında dikkat çekici, kaliteli içeriklerin paylaşımını yapmaktır. Kaliteli ve dikkat çekici paylaşımlar kısa süre içerisinde yeni takipçileri yeni hesaba çekecektir ve takipçi sayısı tatmin edici seviyeye ulaşacaktır. Yüksek seviyede takipçi sayısına ulaşıldığı zaman da paylaşımlara son verilmemeli ve istikrarlı bir şekilde paylaşımlarda bulunmaya devam edilmelidir.

Paylaşımlar konusunda da Tumblr üzerinden paylaşım oranı yüksek olan hareketli resimlerin, giflerin paylaşımında bulunulabilecektir. Günlük olarak Tumblr üzerinden milyonlarca bu tarz paylaşımlar yapılmakta ve rebloglanmaktadır. Dikkat çekici, komik, kaliteli paylaşımlar, takipçilerin bu paylaşımları beğenmelerine ve rebloglamalarına neden olacaktır. Takipçi sayısının arttırılmasına ve yakalanan ivmenin korunmasına devam edilirken backlink çalışmalarına başlanabilecektir. Backlink çalışmaları, internette bulunan sitelerden diğer sitelerin ana sayfalarına ya da blog yazılarına link alınması ile gerçekleştirilmektedir. Ne kadar link alınmış olunsa da içerik bakımından zayıf sitelerin ve blogların ziyaretçi kazanmak ve bu kişilerin blogda ve sitede vakit geçirmesi sağlanamayacaktır.

Tatmin edici düzeyde ziyaretçi ve kaliteli içerik bulunan blog sayfalarının inşasından sonra sırada bu sayfalara reklam eklemek gelmektedir. Küçük bir hatırlatmada bulunmak gerekirse ana bloğa eklenecek olan reklamlar ziyaretçiler açısından rahatsız edici ya da gereksiz olarak algılanabilecek olduğu için eldeki ziyaretçilerin kaçırılmasına sebep verebilecektir. Bunun yerine tekil Tumblr sayfalarında dilenen noktalarda reklam paylaşımı daha mantıklı olacaktır.

Adsense ile Reklam Vermek
Tumblr hesaplarına giriş yapıldıktan sonra yapılacak olan şeyse Adsense ile reklam vermek olacaktır. Google Adsense, sayfada yer alan içeriklere ve sayfada gezinmekte olan ziyaretçilerin zevklerine göre metin reklamları ile görsel reklamların paylaşılmasına olanak sağlar. Bu sayede sayfalarda gezinmekte olan ziyaretçilerin dikkatini çekecek reklamlar sayfalarda konumlandırılmış olacak ve bu ziyaretçilerin reklamlara tıklamaları ile blog sahiplerinin hesaplarında bakiye birikecektir.

Açık olan Tumblr hesabında temaların düzenleneceği bölüme giriş yapılmalıdır ve daha sonra blog sayfasının temasının boyutlarına uygun gelecek şekilde Adsense reklam kodlarının alınması ve temanın içerisinde müsait olan noktalarda paylaşılması gerekmektedir.

Tumblr’a Odaklanılmasının Nedeni
İnternet üzerinde bulunan onlarca ücretsiz blog hizmetinden farklı olarak Tumblr, sosyal medya mantığıyla harmanlanarak oluşturulmuştur ve gün içerisinde sayfalar arasında onlarca etkileşim, reblog işlemi gerçekleşmektedir. Yeni içeriklerin paylaşılması ve bu içeriklerin diğer kişilerin de dikkatini çekmesi, sosyal medya ortamının gücü ile mümkün olmaktadır. Bu gibi avantajlı bir ortamda yapılacak reklam paylaşımı, ziyaretçi sayısı ve kaliteli içeriği eksik olmayan sayfalar için çok avantajlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu