Krediler

Turizm Destek Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Turizm, bacasız sanayi olarak da bilinen, ülkemizin doğal güzelliklerinin ve tarihi dokusunun derinliği sayesinde sürekli olarak canlı kalan bir sektör durumundadır. Dünya çapında ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerde bile turizm işlemeye devam etmiştir ve yalnızca ülkemizin değil, diğer ülkelerin de önemli gelir kaynaklarındandır ve hükümetler, bankalar, bu alanın sürekli canlı kalması için turizm sektörü içinde olan kimselere işletmelerinin ve faaliyetlerinin devamlılığı için destek olmakta ve finansman sağlamaktadırlar.

Yazının devamında bankaların turizm sektöründe faaliyet göstermekte olan kimselere sunmakta oldukları krediler ve bu kredilerin özellikleri aktarılacaktır.

Ziraat Bankası Turizm Destek Kredisi
Ziraat Bankası, sunmakta olduğu turizm destek kredilerini “Güneş şimdi Ziraat Bankası’ yla doğuyor.” sloganı ile duyurmaktadır. Turizm ve turizm ile alakalı sektörlere yönelik hazırlanan bu krediler, işletmelerin kısa, orta ve uzun vadeli finansman ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanırken işletmelerin yeni yatırımlarda bulunmaları ve yenileme işlemlerinde finansman olarak kullanmaları sağlanmaktadır. Turizm alanında faaliyet göstermekte olan kimselerin kullanacak oldukları krediler, esnek geri ödeme koşulları altında ve uygun faiz oranlarıyla hazırlanmakta, turizm alanında faaliyet göstermekte olan kimseler bu şekilde desteklenmektedir.

Kredilerin Özellikleri
– Esnek vadelerle oluşturulan krediler,
– Kredi kullanan kişilerin diledikleri taktirde kredi ödemesiz dönem,
– Sezon ödemeli işletme finansman kredileri, bu krediler ile işletmelerin gelir elde ettikleri dönemde vade ödemeleri gerçekleştirilecektir.
– Konaklama tesisleri oluşturmak, tedarikçi firmalar ile seyahat ecantalarının finansman ihtiyaçları için uygun kredi fırsatları,
– Yeni yatırım ve tesis kredilerinin kullanılması durumunda kullanılan kredinin geri ödenmesi için 2 yıl ödemesiz geçen bir dönem ve ardından 7 yıl vadeli dönemlerden faydalanılabilecektir. Krediler hakkında daha detaylı bilgi almak için kredi kullanacak olan kimselerin Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Garanti Bankası Turizm Destek Kredisi
Garanti Bankası, turizm alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin finansman ihtiyacının karşılanması için uygun kredi fırsatları sunan bankalar arasındadır. Turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi ve devamlılığı için kullanılacak olan kredilerde 60 aya kadar vadelendirme yapılabilmektedir. Kullanılan kredilerin ve hizmetlerin geri ödemesi konusunda banka, işletmelerin kazanç sağlamakta olduğu 6 aylım dönemleri ödeme dönemi olarak almakta ve geri kalan dönemlerde de ödemelerin ertelemesi gerçekleştirilebilmektedir. Turizm işletmelerini kullanacak olduğu krediler istenen para cinsinden hazırlanabilmekte ve işletmelerde kullanılacak olan POS cihazlarının da bankanın yurt dışındaki yaygın ağı sayesinde hızlı ve güvenilir para aktarımı sağlanabilmektedir.

Garanti Bankası’ nın sunmakta olduğu turizm destek kredilerinden faydalanmak ve krediler hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, en yakın Garanti Bankası şubesine başvuruda bulunabileceklerdir.

Yapı Kredi Turizm Destek Kredisi
Yapı Kredi, turizm alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin kullanacak oldukları kredileri, KOBİ Bankacılığı şemsiyesi altında sunmaktadır. Kullanılacak olan krediler özellikle orta vadeli ve uzun vadeli yatırımlar için ya da işletme sermayesinin finansmanı amacıyla taksitli ticari kredi olarak sunulmaktadır. Kullanılacak olan krediler, kişilerin nakit ihtiyaçlarına ve elde edilecek olan gelirlerin dönemselliğine göre vadelendirilebilmektedir.

Ödemesi Kolay Turizm Kredisi
Kullanılacak olan kredilerin amacı, turizm alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve kullanılan kredilerin de işletmelerin gelir elde etmekte oldukları dönemlere göre vadelendirilerek esnek bir geri ödeme planının hazırlanmasıdır.

Kullanılacak olan krediler, işletmelerin asıl faaliyette oldukları ve gelir elde etmekte oldukları dönemlerde ödenirken yıllık olarak minimum 4 aylık taksitin yatırılmış olması gerekirken yılda maksimum 6 ay vade ertelemesinde bulunulabilmektedir. Yani ödeme yapılacak olan aylar, işletmelerin nakit akışlarının yoğun olduğu aylardan seçilebilmektedir. Yapı Kredi Bankası’ nın sunmakta olduğu turizm kredilerinin üst limiti bulunmamakla birlikte kullanılacak olan krediler maksimum olarak 36 aya kadar vadelendirilebilecektir.

Halk Bankası Turizm Sektörüne Destek Kredisi
Turizm alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin asıl faaliyet dönemleri dışındaki zamanlarda finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecek oldukları kredileri alabilecekleri bankalardan biri de Halk Bankası’ dır. Halk Bankası, Güneş Kredisi adı ile turizm işletmelerinin ölü sezonlardaki yenileme, tadilat, genişleme, ekipman ve malzeme temini ve diğer çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için bankanın hazırlamış olduğu kredilerdendir.

Güneş Kredisi’ nin kullanılması durumunda turizm işletmelerinin asıl faaliyetlerinin olduğu ve gelir elde ettikleri 6 aylık dönemlerde kredilerin taksitlerini ödeme imkanları bulunmaktadır. Kullanılacak olan Güneş Kredisi, 48 aya kadar vadelendirilebilecektir.

Güneş Kredileri bir yıl içerisinde 6 ay vade ertelemeli ve 48 ay vadeli olarak kullanılabilecek olduğu gibi 18 ay vadeli döviz cinsinde de hazırlanabilecektir.

Vakıfbank Turizm Sektörü Destek Paketi
Vakıfbank’ ın hazırladığı, turizm faaliyetlerinin devam ettirilmesi için sunulmakta olan krediler, otel, pansiyon, kırsal turizm tesisleri, termal turizm tesisleri, yat işletmeciliği ile uğraşan kişilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamaları fikriyle oluşturulmaktadırlar. Vakıfbank’ ın sunmakta olduğu turizm kredileri, işletmelerin asıl faaliyetlerinin gerçekleşmekte olduğu ve gelirlerinin arttığı dönemlere göre uyumlu şekilde vadelendirilmektedir. Faaliyet dışındaki dönemlerde işletmenin ihtiyaçlarının karşılanması ve bir sonraki döneme hazırlanılması için kullanılan kredilerin geri ödemeleri için, yıl içerisinde ölü sezon olarak geçen dönemde 8 ay vade erteleme imkanları bulunmaktadır.

Kullanılacak olan KOBİDOST turizm kredileri ile vergi ödemeleri, SGK prim ödemeleri gerçekleştirilebilmekte,

Vakıf Emeklilik’ ten uygun koşullar altında emeklilik ve hayat sigortası primlerinin ödemeleri yapılabilmekte,

Vakıf factoring ile Vakıf leasing ile güdümlü olarak factoring ve leasing işlemlerinin gerçekleştirilmesi,

Döviz alım ve satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

TEB Turizm Kredisi
TEB’ in sunmakta olduğu krediler, turizm alanında faaliyet göstermekte olan turizm tesislerinin ve turizm acentelerinin finansman ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanmaktadır. Kullanılacak olan krediler, işletmelerin faaliyet dönemlerine endekslenerek vadelendirilmekte, işletmelerin gelir elde etmekte oldukları 6 aylı dönemlerde kredi vadeleri ödenirken 6 aylık vade erteleme imkanından faydalanılabilmektedir. Kullanılan krediler Türk Lirası ya da döviz cinsinden hazırlanmakla birlikte kredilerin vadesi maksimum olacak şekilde 48 ayla sınırlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu