Ekonomi

Türk Hava Yolları (THY) Ne Kadar Kar / Zarar Etti?

Türk Hava Yolları (THY), uluslararası havacılık alanında Türkiye’ nin en önde gelen havacılık firması konumundadır. Türk Hava Yolları’ nın uçuş ağına bakacak olursak bu ağın tüm dünyayı kapsayacak kadar geniş olduğu göze çarpmaktadır; Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ ya kadar ulaştığı görülmektedir.

Skytrax adlı İngiliz uçuş araştırma şirketinin açıklamasına göre Avrupa’ nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi ve dünyada hizmet vermekte olan ekonomi sınıfı hava yolu şirketlerinden yemek hizmeti de sunan en iyi hava yolu şirketi. Verilere biraz daha bakarsak 2010 yılı verilerine göre Avrupa’ da faaliyet göstermekte olan en büyük üçüncü, Güney Avrupa’ da ise en büyük hava yolu şirketi konumundadır. Durum bu şekilde olunca Türk Hava Yolları, ülkemiz için bir gurur kaynağı olmaya devam ediyor ve haliyle, şirketin ne durumda olduğu ekonomi ve hava yolları ile ilgilenen kişilerin odak noktasında bulunuyor.

Türk Hava Yollarının Açıklanan En Son Verilere Göre Karlılık Durumu
Yazının devamında, 2016 yılından beri açıklanan veriler üzerinden konu hakkında incelemede bulunulacaktır ve böylece son birkaç yıl içerisinde Türk Hava Yolları’ nın içerisinde bulunduğu ekonomik durum hakkında daha net bir resim çizilebilecektir. 2016 yılında yıllık olarak düzenlenen Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA)’ nin olağan toplantısında şirketler, ekonomik durumları ve karlılıkları hakkında birlik üyeleri ile bilgi paylaşımında bulundu. Uzun yıllardır ekonomik anlamda sorunlar yaşanan hava taşımacılığı sektöründe, açıklanan haberler işlerin iyiye doğru gittiği yönündeydi. Sektöre ekonomik yönden olumlu bir hava hakimken Türk Hava Yolları’ nın açıklamaları, genel eğilimin aksi yönündeydi.

2016 yılının ilk üç aylık dönemi için THY, 421 milyon dolarlık bir zarar açıklamasında bulunmuştu ve bu zararın 214 milyon doları esas faaliyet zararlarından oluşmaktaydı. Aslına bakılacak olursa, havacılık sektörünün olumsuz bir eğilim gösterdiği dönemlerde bile Türk Hava Yolları’ nın olumlu bir çizgide devam etmekteydi. Sektörün olumlu bir eğilim göstermeye başladığı dönemde ise şirketin zarar açıklamasında bulunmasının aslında anlaşılabilir birkaç sebebi var.

2017 yılına gelindiğinde THY, yılın ilk üç aylık dönemi için açıkladığı kar/zarar raporunda yine zararda olduğu anlaşıldı. 2016 yılında şirketten yapılan açıklamalara göre iyi bir yıl geçirileceği ve şirket karlılığının arttırılması için gereken önlemlerin alındığı açıklanmıştı. Şirketin bu yılki kar/zarar raporundan 172 milyon dolar zarara uğradığı anlaşılıyor.

Türk Hava Yolları, 2016 yılında daha önceki yıllarda sunulan koltuk sayısını doldurması dolayısıyla bu yıl yeni uçak alımlarına gitmişti. Geçen her bir yılda %18 ile %20 arasında yolcu sayısında artış yaşanıyordu ve bu satın alımlar ile yaşanan arz patlaması karşılanabilecekti. Türk Hava Yollar filosuna yeni uçakların katılması, şirketin borçlanması, giderlerinin artması, yerde yatan uçak sayısının artması anlamına geliyordu.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Uçak Biletlerini Etkiledi Mi?
Bu gelişmelerin devamındaki yıllarda ise petrol fiyatlarında meydana gelen düşüş ile Türk Hava Yolları, Avrupa’ daki üstünlüğünü korumak için bilet fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Nedeni basit, düşen petrol fiyatları ile birçok Avrupalı havayolu şirketi, piyasaya daha fazla kapasite sunma fırsata erişti ve Türk Hava Yolları’ nın da bu gelişimi yakalayabilmesi ve müşteri kaybetmemesi için bilet fiyatlarında düşüşe gitmesi gerekiyordu. Buna ilaveten, birçok ülkeden yapılan seyahat uyarısı nedeniyle Türkiye’ ye yapılan uçuş seferlerinde hatırı sayılır derecede düşüş yaşandı ve bu da şirketin etkilendiği değişkenlerin başında geliyor. Lokal uçuşlarda yaşanan düşüş şirketin ekonomik yönden kötü etkilenmesine sebep olurken transit uçuşlara olan talebin arttığının altı çizilmelidir. Transit uçuşlarda, rakiplerin sahalarından müşteri almak amacıyla şirket bilet başına kazandığı kar oranını düşük tutmak zorundadır. Bu nedenle düşük kar oranlarıyla satılan biletlerin sayısındaki artış, lokal uçuşlardaki düşüşü kapatmakta yetersiz kalmaktadır.

Nihai olarak Türk Hava Yolları, 2017 yılı verilerine göre vergilendirme sonrasında 373 milyon dolar zarara uğramıştır fakat bu durumun, geçen yıla göre daha iç açıcı olduğu söylenebilir. 2017 yılının incelemesine göre şirketin gelirleri 2016 yılına göre % 9,5 oranında azalış gösterirken şirketin giderleri de %11,3 azalış göstermektedir. Giderlerin azalması yönünde şirketin en fazla kesintiye gittiği nokta personel giderleri gibi durmakta; %21,5 oranıyla ifade edilebilecek olan 106 milyon dolarlık personel giderinden tasarruf sağlandığı söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu