Ekonomi

Türk Parasının Değerli Olduğu Ülkeler Hangileri?

Yurt dışına tatile giderken kişilerin aklında olan ana sorulardan biri tatil için ayırdıkları bütçelerinin ne kadar değer kaybedeceğidir. Türk Lirasının dolar, euro ve sterlin karşısında değer kaybetmesi, tatilcilerin bu para birimlerinin kullanıldığı ülkelere gitmeleri durumunda zorda kalmalarına neden olabilmektedir.

Fakat, Türk Lirasının nominal değerinin yeterli olduğu hatta yerleşik para biriminden daha değerli olduğu ülkeler de vardır. Bu gibi ülkelere yapılacak olan tatil planlamaları hem daha hesaplı olacaktır hem de tatile gidince dilediğince( bütçe elverdiğince J) alışveriş yapılabilecektir. Yazının devamında Türk Lirasının değerli olduğu ülkeler, bu ülkelerin konumları ve özellikleri anlatılmaktadır.

Türk Parası Ukrayna’da Değerli Mi?
Mavi ve sarı iki şeritten oluşan bayrağa sahip, ülkeden yaşayan insanların kökeni bakımından mozaik bir toplumsal yapıya sahip olan ve yapıları, parkları, festivalleri, kültürü ve tarihiyle tatilcilerin sıklıkla tercih ettikleri tatil güzergahlarındandır. Mutfak bakımından ülkeye gelen turistlere geniş bir menü açan Ukrayna, kişilerin tıka basa doyduktan sonra uygun bir hesap ödeyerek restorandan ayrılmalarına imkan sağlamaktadır. Ukrayna’ da 1996 yılından beri kullanılmakta olan para birimi Ukrayna Grivnası’ dır. Şu sıralar 1 Grivna 0,15 Türk Lirası değerindedir. Ukrayna’ ya giderken vize alma zorunluluğu bulunmayıp pasaportların yanında bulundurulması ve hatta yeni dağıtıma başlanan çipli T.C. kimlik belgeleri ile bile ülkeye giriş mümkün olmaktadır. Bu kadar kolay seyahat edilebilecek ve bütçeleri zorlamayacak olan Ukrayna, Türkiye’ den gelecek olan turistleri bekliyor.

Türk Parası Bulgaristan’da Değerli Mi?
Güneydoğu Avrupa’ da Romanya ile ülkemiz arasında yer alan sınır komşumuz Bulgaristan, harita üzerinde küçük bir ülke olarak gösterilse bile kültürü ve ülkeyi ziyaret edecek yabancılara verecek olduğu kültürel hazdan dolayı büyük etkiler bırakan bir ülkedir. Bulgaristan, seyahat güzergahı olarak seçilmesi halinde bütçeleri zorlamadan iyi bir tatil geçirilmesini sağlayacak ve kişilerin, unutulmayacak anılarla evlerine geri dönmelerini sağlayacaktır.

Türk Parası Gürcistan’da Değerli Mi?
Karadeniz kıyısında yer alan ve ayrıca sınır komşumuz olan Gürcistan’ a yapılacak olan ziyaretlerde kişilerin vize gibi zaman alıcı uğraşlarla vakit harcamalarına gerek bulunmamaktadır. Kimlik belgeleri ile geçişin mümkün olduğu Gürcistan’ da tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerin doruklarında bir tatil geçirilebilecektir. Para birimi olarak Gürcistan Larisi kullanılmakta olup güncel verilere göre bir Gürcistan Larisi 1,46 Türk Lirası değerindedir. Çok abartılı olmayan bir tatil bütçesiyle bile Gürcistan’ da tatmin edici bir tatil geçirmek ve yerleşik lezzetlerden tatmak mümkün olmaktadır.

Türk Parası Romanya’da Değerli Mi?
Türkiye’ ye çok da uzak olmayan Romanya, Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan, Sırbistan ve Bulgaristan arasında yer almaktadır. Drakula, zombiler ve daha nice gece canavarı ile ilgili korkunç hikayeler, şehrin eşsiz mimarisi ve ülkenin derin tarihini özümsemek için ayrılması gereken bütçe çok da fazla olmayacaktır. Romanya’ da kullanılmakta olan geçerli para birimi Rumen Leyi olup Türk Lirası ile neredeyse denktir. Güzel ve kaliteli bir tatil geçirmek isteyenlerin tatil rotası olarak Romanya’ yı belirlemeleri halinde aşırı boyutlarda harcamalarda bulunmadan tatillerini bitirebilmeleri mümkün olacaktır.

Türk Parası Moldova’da Değerli Mi?
Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Moldova, Doğu Avrupa’ da yer almaktadır. Romanya ve Ukrayna arasında yer alan Moldova’ ya gidecek olan kişilerin vize almaları gerekmektedir. Ülkeye hava derecesi 25-30 arasında değişen yaz aylarında gidilmesi, yapılan tatilden son derece zevk alınmasını sağlayacaktır. Ülkede geçerli olarak kullanılan para birimi Moldova Leyi’ dir ve 1 TL yaklaşık olarak 4,44 Moldova Leyi değerindedir. Moldova’ da geçirilecek tatil için aşırı boyutlarda bir tatil bütçesi oluşturmaya gerek olmadan da ülkenin tüm kültürel ve sosyal ayrıcalıklarından faydalanmak mümkün olacaktır. Moldavalılar yaptıkları şaraplarıyla meşhurdurlar ve yaptıkları şaraplarla gurur duyarlar. Oraya gidecek olanlara küçük bir hatırlatma.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu