Türkiye Finans Katılım Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1991 yılında %100 yerli sermayeyle kuruluşunu gerçekleştiren Türkiye Finans Bankası günümüze kadar sunduğu hizmetlere kesintisiz şekilde devam etmektedir. Banka normal olarak müşterilerinin banka hesaplarından, katılım bankalarının genelinde olduğu gibi hesap işletim ücreti almamaktadır.

Fakat 2013 yılında bu alanda yapılan bir düzenlemeyle 180 gün hareketsiz kalan banka hesapları için bankalar hesap işletim ücreti işletme hakkında kavuşmuşlardı. O yıl süresince kullanmadıkları hesapları kapatmak isteyenler bankalarda uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Türkiye Finans Bankası’ ndaki hesaplarını kapatmak isteyenlerin izleyebilecekleri birkaç farklı yol bulunmaktadır. Banka müşterileri aşağıda anlatılacak olan banka hesabı kapatma yollarından birini seçerek Türkiye Finans Bankası’ndaki hesaplarını kolaylıkla kapatabileceklerdir.

Türkiye Finans Bankası Hesaplarının İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Kapatılması
Bankanın internet bankacılığı hizmeti kullanılarak kapatılmak istenen hesaplar için gereken işlemler gerçekleştirilebilmektedir. İnternet bankacılığı aracılığıyla banka hesaplarının kapatılabilmesi için kişilerin internet bankacılığı kullanıcı adlarını ve şifrelerini bilmeleri gerekmektedir. Sisteme kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak yapılan giriş sonrasında hesaplar sekmesi altında yer alan hesaplardan kapatılmak istenen hesap üzerinde gereken işlemler gerçekleştirilebilecektir. Hesapların kapatılabilir olmaları için üzerlerine tanımlı otomatik ödeme talimatı bulunmaması, bakiyelerinin bulunmaması ve hesaplar üzerinde görünen herhangi bir borç bakiyesinin bulunmaması gerekmektedir. Bu sayılan durumlardan biri bile geçerli ise hesap kapatma işlemleri tamamlanmayacaktır.

Türkiye Finans Bankası Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Banka müşterileri kapatmak istedikleri banka hesaplarını bankanın kendilerine sunduğu iletişim kanallarından biri olan telefon bankacılığı aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için 444 24 44 numaralı telefon bankacılığının aranması ve gereken tuşlamaların yapılması gerekmektedir. Gerekli tuşlamalardan sonra müşteri temsilcisi ya da sisteme verilecek talimat ile kapatılmak istenen banka hesapları üzerinde gerekli işlemler başlatılacaktır. Türkiye Finans Bankası’ ndaki kapatılmak istenen banka hesaplarının üzerinde gerekli işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için üzerlerinde borç bulunmaması, varsa bile borçların kapatılması; hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması ve hesapların içerisinde herhangi bir miktarda para bulunmaması gerekmektedir.

Türkiye Finans Bankası Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Hesaplarını kapatmak isteyen Türkiye Finans Bankası müşterileri banka şubelerine başvurarak da hesaplarını kapatabilmektedirler. Hesaplarını kapatmaya giderken yanlarına T.C. kimlik belgelerini almaları, işlemlerin gerçekleşmesi için gereken şartlar arasındadır. Bankalardan bazıları hesap kapatma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kişilerin konuyla alakalı dilekçe hazırlamış olmalarını istemektedirler. Bankada zaman kaybetmemek için bu dilekçenin daha önceden hazırlanmış olması ve bankaya dilekçeyle birlikte gidilmesi işlemlerin hızını arttıracaktır. Aşağıda verdiğimiz dilekçe şablonu doldurularak çıktı alınabilir ve bankaya bu dilekçe sunulabilir. Dileyen de buna benzer bir dilekçe hazırlayarak bankaya kendi dilekçeleriyle gidebilirler.

Türkiye Finans Bankası Banka Hesabı Kapatma Dilekçesi
…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın