Bankalar

Türkiye İş Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin ilk ve en köklü bankalarından olan Türkiye İş Bankası’nda hesap açma işlemleri de hesap kapama işlemleri de birçok yol kullanılarak yapılabilmektedir.

Bankanın bireysel internet şubesi, bankamatikleri, İşCep uygulaması ve Telefon şubeleri kullanılarak hesap açma işlemleri ve hesap kapama işlemlerinin başlatılması mümkündür.

Hesabım Açık Kalsa Ne Olur?
Günümüzde çoğu kişi birden fazla bankayla çalışma eğilimindedirler ve zamanla bu bankalardan bir yada iki tanesiyle işlem oranları artarken diğerler bankalarla çalışma oranları da düşmektedir.

İzlenen tablo genellikle böyle olmaktadır ve sonrasında kullanılmayan banka hesapları “bir kenarda dursun daha sonra belki lazım olur” gibi düşüncelerle elde tutulmaya devam etmektedir.

2013 yılında getirilen düzenleme aslında kişilerin bu şekilde düşünmelerinin önüne çekilen en büyük setti diyebiliriz. Düzenlemeye göre bankalar, kişilerin işlem görmedikleri hesaplarına da hesap işletim ücreti yansıtabilecekti.

Bekleyen Banka Hesaplarına İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti masraflarının kullanılmayan hesaplara yansıtılabilmesi için hesapların en azından 180 gün boyunca hareketsiz kalmış olması ve hesap sahiplerinin de hesaplarına masraf yansıtılacağına dair en az 30 gün öncesinden bilgilendirilmiş olmaları gerekmektedir. Banka tarafından bu şartlar yerine getirildiği taktirde atıl şekilde bekleyen banka hesaplarına da masraf yansıtılabilecektir.

Durum böyle olunca kişilerin “dursun bir kenarda zamanı gelince kullanılır” gibi düşünceleri birden değişti ve hesaplarını kapatmak için bankalara akın ettiler. Sizin de Türkiye İş Bankası’nda kullanmadığınız banka hesabınız varsa ya da bankanın sunmakta olduğu hizmetlerden tatmin olmuyor ve size verdiği faizlerden memnun kalmayıp aktif hesaplarınızı kapatmak istiyorsanız aşağıda detaylı şekilde anlatılacak olan hesap kapatma yollarından birini kullanarak istediğiniz hesapları kapatabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası İnternet Bankacılığı Kullanılarak Hesap Kapatma İşlemleri
Banka şubesine kadar gitmeye vakti olmayanlar ve internet şubesi kullanıcı adı ile şifresini bilen banka müşterileri, Türkiye İş Bankası internet bankacılığı aracılığıyla da kapatmak istedikleri hesapları için hesap kapatma talimatı verebileceklerdir.

Öncelikle Otomatik Ödemeleri İptal Edin: Hesapların kapatılabilir olmaları için üzerilerine daha önce tanımlanmış olan otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması, üzerinde borç olmaması ya da olan borçların kapatılması, hesapların içerisinde para bulunmuyor olması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığı taktirde kişiler kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak internet bankacılığı sistemine giriş yapacaklar. Hesaplar sekmesi altında yer alan hesaplarından hangilerini kapatmak istiyorlarsa üzerinde bu işlemi gerçekleştireceklerdir.

Türkiye İş Bankacı Telefon Bankacılığı Kullanılarak Hesap Kapatma İşlemleri
Hesaplarını kapatmak isteyen Türkiye İş Bankası müşterilerin kullanabilecekleri bir diğer yöntem de telefon bankacılığıdır. Bankanın 0850 724 0 724 numaralı telefon bankacılığı aranarak gereken menüye ulaşmak için lazım gelen tuşlamalar yapılır.

Tuşlamalar sonrasında bağlanacağınız müşteri temsilcisine ya da sesli kayıtla bırakacağınız mesajla hesabınızı kapatmak istediğinizi bildireceksiniz. Bu aşamada hesap kapatma işleminin siz telefonu kapattıktan sonra devam edebilmesi için içerisinde para bulunmuyor olması ve hesaplara tanımlı fatura ödemelerinin bulunmaması gerekmektedir.

Bu gibi engeller yüzünden hesap kapatma işlemi nihayete ermeyebilir. Bunun için işlemlerin başlatılmasından önce hesapları bağlayacak hiçbir unsurun bulunmaması işlemlerin hızını arttıracaktır.

Türkiye İş Bankası Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Bankacılık işlemlerini yüz yüze gerçekleştirmeyi tercih edenlerin seçebileceği hesap kapatma yöntemi olan şubeler aracılığıyla, kapatılmak istenen hesaplar için işlemler kısa sürede nihayete erecektir.

Hesap kapatmak amacıyla bankaya giderken yanınıza T.C. kimlik belgenizi ve yazdığınız hesap kapatma dilekçesini yanınıza almayı unutmayın. Bankaların çoğu hesap kapatma işlemleri için kişilerden konuyla alakalı dilekçe hazırlamış olmalarını istediklerinden banka şubesine kadar gitmeden önce bu dilekçenin hazır edilmesi işlemlerin hızını arttırmış olacaktır.

Aşağıda banka şubelerine yapılacak hesap kapatma başvuruları için hazırlanmış bir dilekçe şablonu bulunmaktadır. İsterseniz bu dilekçeyi doldurup bankaya götürebilirsiniz isterseniz de bir benzerini hazırlayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Türkiye İş Bankası Örnek Hesap Kapama Dilekçesi

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu