Vadeli Altın ile Vadesiz Altın Yatırımı Arasındaki Farklar

Birikimlerini değerlendirmek ya da bir yerden gelen topluca paranın harcanıp gitmesinden ziyade değerlenmesini isteyen kişilerin tercih ettikleri yatırım araçlarının başında altın gelmektedir.

Eskilerin dediği gibi altın yatırım yapmak için güvenli limandır. Bunun aksini savunan finans uzmanları olsa bile getiri ve güvence bakımından altın yatırımında bulunmak kişiler için uzun ve kısa vadelerde karlı olacaktır.

Altınlar Artık Bankadaki Altın Hesaplarında Avantajlı Olarak Kalabilir
Bankalarda, döviz ya da TL yatırım hesapları oluşturulabildiği gibi altın yatırım hesapları da oluşturulmaktadır. Altına yatırım yapmak isteyenler artık eskiden olduğu gibi yalnızca kuyumcular aracılığıyla altın alıp evlerinde saklamak yerine bankalarda oluşturdukları altın hesaplarından altın alım ve sayım işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bankalardan gerçekleştirilen altın alım ve satım işlemleri, “yastık altı” yapılan birikimlere göre oldukça güvenlidir ve buradaki altınlara ani müdahale imkanı bulunmaktadır. Teknolojinin getirdiği imkanlarla, bankaların çoğu müşterilerinin hizmetine mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı sağlamaktadırlar. Vadesiz altın hesaplarındaki altınlara, bu kanallar vasıtasıyla ani alım ve satım işlemi uygulanabilecek ve ani değişimlerden kaynaklanan büyük karlar elde edilebilecektir.

Altınları Banka Hesaplarında Saklamak Hem Güvenli Hem Avantajlı
Vadesiz altın hesaplarında, kuyumcudan alınan reel altın yerine bu altınların değerince altın sanal birikim satın alınmış olunur ve buradaki birikimler, kuyumcudan alınıp evde saklanan altınlardan ya da kuyumcudan alınıp da özel banka kasalarında saklanmasından daha güvenli ve daha ucuzdur. Altın hesabı bulunan kişilere bankaları, altın almaları yönünde çeşitli kampanyalar ve avantajlı teklifler sunmaktadırlar. Bankaların sunduğu tekliflerden faydalanan banka müşterileri daha avantajlı şekilde altın birikiminde bulunabilmektedirler. Ayrıca, bankaların finansman ürünlerinden olan kredi kartlarına ya da banka hesaplarına verilecek olan talimatlarla düzenli şekilde altın alımı ve altın birikimi yapılması sağlanabilmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?
Vadesiz altın hesaplarının adından da anlaşılabileceği gibi herhangi bir vadesi bulunmamaktadır ve hesap sahipleri istedikleri zaman istedikleri tutarlardaki değerleri hesaplarından geri alabilirler ya da istedikleri tutarlarda yeni yatırımda bulunabilirler. Vadesiz altın hesaplarında yatırım yapmanın en büyük avantajları; vadesiz altın hesapları yerine altınların evde biriktirilmesi durumunda doğacak olan hırsızlık, dolandırıcılık ya da kaybolma riskinden korunmuş olmak, bu hesaplarda olan değerlere, banka uygulamaları ve internet bankacılığı kanalıyla hızlı müdahalede bulunmak ve daha fazla kar elde etmenin sağlanabilecek olmasıdır.

Vadeli Altın Hesapları ve Vadesiz Altın Hesapları ile Arasındaki Farklar
Vadesiz altın hesabı açtıranlar, altınlarını yalnızca bu hesaplarda saklamış ve bu hesapların üzerine yapacakları yeni alımlarla altın değerlerini arttırmış olacaklardır. Altın fiyatlarında meydana gelen fiyat değişimlerinden dolayı meydana gelebilecek zarar ve kar durumu her zaman bulunmaktadır.

Vadeli altın hesaplarında ise bankanın vereceği faiz oranından faydalanılacak ve piyasadaki altın fiyatlarının artmasından dolayı ayrı bir gelir elde edilmiş olacaktır. Yalnız, burada dikkat edilmesi gereken şey vade süresi boyunca söz konusu olan altın hesaplarına yeni altın yatırımlarında bulunulamayacak olunmasıdır.

Yeni altın yatırımında bulunmak isteyen bireyler, vade sürecindeki altın hesaplarına yatırımda bulunamayacak olduklarından dolayı, yeni altın yatırım hesabı oluşturabilirler ya da ellerindeki altınları veya altın almak istedikleri paraları bekletebilirler.

Vadeli hesapların vade sonlarında oluşacak karlarının belirli bir kısmı, banka tarafından stopaj vergisi adı altında kesilerek devlete aktarılmaktadır. Bu işlemlerden dolayı da devlet, 100 bin TL değerine kadar olan altınları Tasarruf Mevduatı Sigortası güvencesi altına almış olur.

Bankalar arasında değişim göstermekle birlikte vadeli altın hesabı oluşturmak için yatırılacak olan altının ya da alınacak olan altın değerinin belirli miktarlarda olması gerekmektedir. Yine açılacak olan vadeli altın hesaplarının minimum vade süreleri, bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Yorum yapın