Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Hesaplarının Birbirinden Farkı Nedir?

Elinde bir miktar birikmiş parası olan ve bu parayı risk almadan, güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntem, paralarını vadeli hesaplarda değerlendirmektir.

Vadeli hesapların genel mantığı, kişilerin değerlendirmek istediklerin paralarını belirli bir süre hareket ettirmemek, kullanmamak şartıyla bu hesaplara yatırmaları, geçen süre boyunca da paralarının güncel faiz oranlarıyla değerlenmesi, vade bitiminde de paralarının değerlenerek geri alınmasıdır. Vade boyunca bu paraların, sahipleri tarafından kullanılamamalarının asıl sebebi, vadeli hesaplardaki paraların banka tarafından yeni girişimler ve yatırımlar için kullanılıyor olmasıdır. Bu işlemlerden doğan kar, vadeli hesap sahiplerine komisyon olarak yansıtılmaktadır.

Sanal Ortamlarda Finansal İşlemlerin Yapılması
Teknolojinin gelişmesiyle reel ortamlar kadar sanal ortamlarda da finansal işlemler yapılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda, kişilerin zaten geçmişten beri kullanabildikleri vadeli mevduat hesapları mevcuttu. İnternet bankacılığının gelişimiyle de bu alan sanal alana kaydı. Yani artık isteyen kişi vadeli mevduat hesabı oluşturmak için istediği bankanın şubesine gidecek ya da diğer seçenek olan e-mevduat hesabı oluşturmak için internet bankacılığından faydalanacak. Her iki mevduat hesabında da kişilerin kazançları bulunmaktadır fakat arada bazı farklılıklar mevcuttur. Aşağıda bu farklılıklara detaylı şekilde değinilmiştir.

Vadeli Mevduat Hesabı
Kişilerin biriktirdikleri paraları değerlendirmek amacıyla, belirlenen vade boyunca bu paraları kullanmamak şartı altında yatırdıkları ve vade boyunca paralara faiz işlenerek gelir elde edilen hesaplardır. Bu hesaplara yatırılan para miktarı arttıkça kişilerin ellerine geçen para miktarı da artış gösterecektir. Aynı zamanda bu hesaplarda kazanılan paraya etkisi olan bir diğer etmen de faiz oranlarıdır. Hesaba uygulanan faiz oranları ne kadar yüksek olursa kişilerin kazanacakları para da aynı doğrultuda yüksek olacaktır. Hesaba yatırılan paranın miktarı uygulanacak faiz oranı üzerinde belirleyici olmaktadır. Vadeli hesaplar için geçerli olan bir diğer kural da buralara yatırılan paraların vade süresi boyunca kullanılamayacak olmasıdır. Vadeli hesaplardaki paralar, banka tarafından yeni girişimler ve yatırımlarda kullanılmakta ve kar sağlanmaktadır. Banka müşterilerine de elde edilen bu kardan faiz adı altında komisyon yansıtılmaktadır.

Vadeli Hesap Nasıl Açılır: Vadeli mevduat hesaplarının açılması içinse banka müşterilerinin bankalarına giderek hesap oluşturma talebinde bulunmaları gerekmektedir. Banka görevlisine yapılacak olan bu başvurudan sonra kişilerin vadeli mevduat hesapları oluşturulacak, daha sonra bu hesaplara para yatırılmak istendiğinde de yine bankaya gelerek hesaba para yatırma işlemi gerçekleştirilecektir. Kısaca, vadeli mevduat hesaplarına dair her şey bankada gerçekleşmektedir.

E-Mevduat Hesabı
İnternet teknolojisinin gelişimi sayesinde, faydalanma alanlarına bankacılık sektörü de eklenmiş oldu. Banka şubelerine kadar gitmeye gerek kalmadan, kişilerin yalnızca kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak, online bankacılık işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak veren internet bankacılığı, şubeli bankacılığa nazaran oldukça hızlı ve masrafsızdır. Kişilerin biriktirmiş oldukları paraları değerlendirmek için başvurabilecekleri bir başka yol olan e-mevduat hesapları, gerçek anlamda birçok avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Öncelikle kişilerin bu hesapları oluşturmaları için banka şubelerine kadar gitmelerine gerek yoktur, kullanıcı acı ve şifrelerini bilmeleri bu hesapları oluşturmaları için yeterli gelmektedir. Vadeli mevduat hesapları için banka tarafından talep edilen bazı giderler bu hesaplar için talep edilmemekte çünkü e-mevduat hesapları, mevduat hesaplarıyla benzer şekilde kağıt işlemleri ve personel işlemlerine tabi değildir.

E-Mevduat ve Mevduat Hesaplarının Karşılaştırılması
Bahsi geçen iki hesap için de banka tarafından uygulanması taahhüt edilen bir faiz geliri söz konusudur. Yine her iki hesabın açılması için bankayla reel ortamdan ya da internet ortamından temasa geçmek gerekiyordu. Bu benzerliklerin yanı sıra bu hesapların arasında bazı kayda değer farklılıklar da bulunmaktadır.

Mevduat hesaplarının oluşturulması için banka müşterilerinin banka şubelerine kadar gitmeleri gerekmektedir. Banka şubelerine yapılacak olan başvurular sonrasında bu hesaplar aktif hale getirilecektir.

E-mevduat hesaplarında banka müşterilerinin banka şubelerine kadar gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Kullanıcı adı ve şifrelerini bilmeleri halinde internet bankacılığı aracılığıyla e-mevduat hesaplarını kolaylıkla oluşturacaklardır.

Mevduat hesaplarında uygulanan faiz oranları e-mevduat hesaplarında uygulanan faiz oranlarından biraz daha düşük olmaktadır. Reel ortamda gerçekleştirilen işlemler için gereken bazı giderler mevduat hesaplarının faiz oranlarının e mevduat hesabının faiz oranlarına nazaran daha düşük kalmasına neden olmaktadır. E-mevduat hesaplarında bu gibi giderler söz konusu olmadığı için faiz oranları daha yüksek tutulmaktadır.

Yorum yapın