Bankalar

Vakıfbank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1954 yılından günümüze hizmet hayatına devam eden Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı, çoğumuzun da bildiği şekilde Vakıfbank, Türkiye’ de aktif büyüklük bakımından en büyük bankalar arasında sayılmaktadır.

Vakıfbank, aynı diğer bankalarda olduğu gibi müşterilerinin ihtiyaçlarının çeşitliliğine göre farklı hesaplar hazırlamakta ve bunları müşterilerine sunmaktadır. Vakıfbank’ ta hesap oluşturmak isteyenler bankaya T.C. kimlik belgeleri ve ikametgah belgesi ya da adlarına çıkartılmış elektrik, su ya da doğalgaz faturası ile başvurabilmektedirler.

Vakıfbank hesap açma işlemlerinde banka tarafından istenenler hesap kapatma işlemlerinde istenen evraklarla benzerlik gösterirler. Aşağıda Vakıfbank’ ta hesap kapatma işlemlerinin detayları anlatılacaktır. Fakat konuyla ilgili detaylara girmeden, hesap hareketleri ve hesap işletim ücreti alanında yapılan bir düzenlemeden bahsedeceğiz. 2013 yılında bu konuyla ilgili yapılan bir düzenleme sonrası bankalar, müşterilerinin daha önceleri açtırdığı fakat artık kullanmadıkları hesapları için hesap işletim ücreti yansıtma hakkına kavuştular. Vakıfbank, banka hesaplarının normal seyrinde yıllık olarak müşterilerinin hesaplarına 96 TL hesap işletim ücreti masrafı yansıtmaktadır. Bankaların kullanılmayan banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtabilmeleri için bu hesapların 180 gün boyunca işlem görmemiş olmaları ve hesap sahiplerinin, hesaplara masraf işletilmesinden 30 gün önce konuyla ilgili haberdar edilmiş olmaları gerekmektedir. Müşterilerini konuyla alakalı olarak bilgilendiren bankalar 30 gün sonra hesaplar kapatılmadıysa bu hesaplar için hesap işletim ücreti masrafı oluşturabilmektedirler. Vakıfbank’ ta kullanmayı bırakılan ve aktif olan hesapların kapatılması için banka müşterilerinin izleyebilecekleri bazı alternatif yollar bulunmaktadır.

İnternet Bankacılığı Kullanılarak Vakıfbank Hesaplarının Kapatılması
Vakıfbank müşterileri, kapatmak istedikleri hesaplarını Vakıfbank internet bankacılığını kullanarak kapatabilmektedirler. Bunun için gerekenler internet bankacılığına giriş için kullanılacak olan müşteri numarası ve şifresinin biliniyor olmasıdır. Şifre ve kullanıcı numarasının tuşlanmasından sonra sisteme başarılı bir şekilde giriş yapılır. İnternet bankacılığı işlem menülerinde hesaplarım sekmesi seçilir. Hesaplarım sekmesi altında yer alan banka hesaplarından kapatılmak istenenler için gerekli işlemler yapılabilecektir. Hesapların kapatılabilir olmaları için üzerlerine tanımlı otomatik ödeme talimatı bulunmuyor olması, hesapların üzerinde borç bakiyesi görünmemesi ve hesapların içerisinde para olmaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra kapatılmak istenen hesaplar üzerinde istenen işlemler yapılabilecektir.

Telefon Bankacılığı Kullanılarak Vakıfbank Hesaplarının Kapatılması
Hesaplarını kapatmak isteyen Vakıfbank müşterileri, bankalarının sunduğu iletişim kanallarından biri olan telefon bankacılığını kullanarak istedikleri hesaplarını kapatabileceklerdir. Telefon bankacılığı aracılığıyla hesapların kapatılabilmesi için kişilerin ihtiyaçları olan şey telefon bankacılığı şifrelerini oluşturmuş olmaları ve hatırlıyor olmalarıdır. 0850 222 0 724 numaralı Vakıfbank Telefon Bankacılığı hattı aranarak gerekli tuşlamalar yapılmalıdır. Tuşlamaların sonunda ulaşılan müşteri temsilcisi ya da sisteme verilen hesap kapatma talimatı kısa süre içerisinde sonuca ulaşacaktır. Yukarda bahsettiğimiz telefon bankacılığı şifresi hesap kapatma işleminin onaylanması sırasında müşterilerden tuşlamaları şeklinde istenmektedir. Kapatılmak istenen banka hesaplarının üzerinde borç bakiyesinin bulunmaması, hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatlarının iptal edilmiş olması ve hesapların bakiyelerinin sıfır olması hesap kapatma işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürümesi için gerekenler arasındadır.

Vakıfbank Şubeleri Aracılığıyla Banka Hesaplarının Kapatılması
Hesaplarını kapatacak olan Vakıfbank müşterileri, bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için Vakıfbank şubelerine başvurabilmektedirler. Bu işlemler için başvurulması sırasında kişilerin yanlarında T.C. kimlik belgelerini ve konuyla ilgili yazmış oldukları dilekçelerini bulundurmaları gerekmektedir. Bankalardan bazıları hesap kapatma işlemleri için müşterilerinin konuya ilişkin dilekçe yazmış olmalarını istemektedirler. Bu nedenle bu dilekçelerin daha önceden yazılmış olması işlemlerin hızlanması bakımından önem taşımaktadır. Aşağıda konuyla alakalı bir dilekçe şablonu verilecektir. İsteyen kişiler bu şablondaki boşlukları doldurarak dilekçelerini hazırlamış olabilirler; isteyenler de kendi dilekçelerini yazarak bankaya giderken yanlarında götürebilirler.

Kapatılmak istenen banka hesaplarının üzerinde borç bakiyesinin olmaması, otomatik ödeme talimatlarının tümünün iptal edilmiş olması ve hesapların içindeki paraların tümünün çekilmiş olması gerekmektedir.

Vakıfbank Hesap Kapatma Dilekçe Örneği
…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres                                                                                                                …. /…. /..

 

Ad – Soyad

 

İmza:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu