Bankalar

Yapı Kredi Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1944 yılından beri hizmet vermeye devam eden, Türkiye’ nin en köklü bankalarından olan Yapı Kredi Bankası, vatandaşların uygun koşullar altında ev sahibi olmaları amacıyla kurulan ve Türkiye’ de kurulan ilk özel banka niteliğini taşıyan bir bankadır.

Yapı Kredi Bankası’ nda hesap oluşturmak isteyen kişiler, bankada ilk defa hesap açacaklarsa bir Yapı Kredi şubesine başvurmalı, bankada zaten hesabı olanlar da teknolojinin bankacılıkla harmanlanmasıyla bankalar tarafından sunulmaya başlamış mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi kanallar vasıtasıyla da hesap oluşturabilmektedirler.

Açık Hesaplardan Yıllık 129 TL Gibi Hesap İşletim Ücreti Alınabilir
Bankaya hesap oluşturma başvurusunda bulunulduğunda banka, kişilerin amaçlarına en uygun hesapları kendileri için oluşturmakta ve hizmetlerine vermektedir. Açılan banka hesapları için bankada meydana gelen operasyonel işlemler nedeniyle bankalar, müşterilerin hesaplarına yıllık olarak hesap işletim ücreti masrafı yansıtırlar. Yapı Kredi Bankası, müşterilerinin hesaplarına yıllık olarak 129 TL hesap işletim ücreti yansıtmaktadır. Hesap işletim ücretleriyle ilgili olarak 2013 yılında yapılan bir düzenleme sonrasında bankalar, 180 gün boyunca üzerlerinde işlem yapılmamış banka hesapları için de hesap işletim ücreti yansıtma hakkında kavuştular. Bankaların söz konusu hesaplara bu masrafı yansıtabilmeleri için hesap sahiplerinin 30 gün öncesinden konuyla alakalı olacak şekilde bildirilmiş olmaları gerekmekteydi. Bankalarda atıl hesabı bulunanlar bu düzenlemeden sonra bankalara akın ederek hesaplarını kapatma başvurusunda bulundular, o zaman bankalarda uzun kuyruklar oluşmasına neden olmuşlardı. Yapı Kredi Bankası’ nda atıl şekilde bekleyen ya da aktif şekilde kullanılan ve kapatılmak istenen hesaplar için aşağıda verilecek açıklamalar takip edilirse hesap kapatma işlemleri başarılı bir şekilde son bulacaktır.

Yapı Kredi Bankası Hesap Kapatma
Yukarı da bahsetmiş olduğumuz hesap açma işlemleri gibi hesap kapatma işlemleri de bankanın birçok kanalı vasıtasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bankanın müşterilerine sunmuş olduğu telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM’ ler ve banka şubeleri aracılığıyla kapatılmak istenen hesaplarla alakalı işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Saydığımız hesap kapatma yolları aşağıda detaylı şekilde anlatılacaktır.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Yapı Kredi Hesaplarının Kapatılması
Yapı Kredi Bankası’nın müşterilerinin hizmetine sunduğu telefon bankacılığı kullanılarak, kapatılmak istenen hesaplar için gerekli talimatlar verilebilir ve bu hesaplar kısa süre içerisinde kapatılır. Yapı Kredi Telefon Bankacılığı aracılığıyla hesap kapatma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralı müşteri hizmetleri telefonlarından birini aramaları gerekmektedir. Telefon bankacılığı hizmetine bağlandıktan sonra gerekli tuşlamalar yapılarak gerekli menüye erişilir. Bu menüde ulaşılacak olan müşteri temsilcisi ya da sisteme verilecek olan hesap kapatma talimatı kısa süre içerisinde sonuç verecektir. Telefon bankacılığı kullanılarak hesap kapatma işlemlerinin gerçekleşmesi için talimat verilen hesaplarda borç bakiyesinin bulunmaması, hesapların üzerindeki otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması, hesapların bakiyelerinin sıfır olması gerekmektedir. Sisteme ya da müşteri temsilcisine hesap kapatma talimatı verdikten sonra kişilerden telefon bankacılığı şifrelerini tuşlamaları istenebileceğinden bu işlemlere başlanmadan önce telefon bankacılığı şifresinin hatırlandığından emin olunmalıdır.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Yapı Kredi Hesaplarının Kapatılması
Yapı Kredi İnternet Bankacılığı kullanılarak kapatılmak istenen hesaplarla ilgili gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Tarayıcıdan Yapı Kredi İnternet Bankacılığı’nı bulduktan sonra kullanıcı kodu ve şifresiyle sisteme giriş yapılır. İnternet bankacılığından işlem yapabilmek için kişilerin internet bankacılığı kullanıcı numaralarını ve şifrelerini biliyor olmaları gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme yapılan giriş sonrasında hesaplarım sekmesinin altında yer alan banka hesaplarından kapatılmak istenen hesap seçilerek gerekli işlemler gerçekleştirilebilir. Hesapların kapatma işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için öncelikle üzerilerindeki otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmış olması, borç bakiyelerinin kapatılması ve hesaptaki paraların tamamının çekilmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda hesap kapatma işlemleri sağlıklı bir şekilde ilerlemeyecektir.

Yapı Kredi Şubeleri Aracılığıyla Banka Hesaplarının Kapatılması
Bankacılık hizmetlerini banka personeliyle yüz yüzeyken almayı tercih edenlerin ve bunun için zamanı olanların hesap kapatma işlemleri için tercih edebilecekleri seçenek olan banka şubeleri ile kapatılmak istenen hesaplar üzerindeki işlemler kısa sürede sonuç bulacaktır. Bankada hesap oluştururken olduğu gibi hesap kapatma işlemleri için de kişilerin bankaya giderken yanlarında T.C. kimlik belgelerini bulunduruyor olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bazı bankalar, hesap kapatma başvurusunda bulunan müşterilerinden hesap kapatma konusuyla alakalı dilekçe hazırlamalarını istemektedir. Bu gibi bir talep karşısında zaman kaybetmemek adına bu dilekçelerin daha önceden hazırlanması ve bankaya götürülmesi işlemlerin hızı bakımından önem taşımaktadır. Aşağıda verilecek olan konuyla alakalı dilekçe şablonu doldurularak bankaya götürülebilir ya da konuyla alakalı başka bir dilekçe yazılabilir.

Yapı Kredi Bankası Hesap Kapama Dilekçesi

YAPI KREDİ BANKASI ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu