İş ve Para Dünyası
Yeni Açılan Kafelerin Tutmama Başarıya Ulaşamama Sebepleri Nelerdir?
Yazar: - 03 Haziran 2018
330
0
Yeni Açılan Kafelerin Tutmama Başarıya Ulaşamama Sebepleri Nelerdir?

Yeni bir kafeterya açmak, hayallerinde kurduğu tema etrafında oluşturdukları kafelerle kazanç sağlamaya başlamak ve bu işin devamını getirmek, birçok yeni girişimcinin ve kafe açmak isteyen kişinin hayalleri arasındadır.

Fakat yeni açılan, tasarım bakımından oldukça şık, konum bakımından da ulaşılabilir olan bazı kafeler, proje aşamasında beklenilen başarılarını kısa ya da uzun vadede gösterememekte, bu durum karşısında da devredilmekte ya da daha fazla zarara uğramamak adına kapatılmaktadır.

İnsanların, kafe açmak ve para kazanmak isteyen kişilerin acele ile yaptıkları yanlışlar nelerdir? Bu kişilerin tatmin edici olmayan gelirler kazanmaları ve yatırımlarının karşılığını tam anlamıyla alamamalarına neden olan faktörler nelerdir? Bu gibi sorulara verilecek rasyonel ve dürüst cevaplar, ileride oluşturulacak olan yeni girişimler ve özellikle kafeler için oldukça faydalı olacaktır.

Hırsınıza Yenik Düşmeyin
Yeni kafe ve restoran açan kişilerin başarısız olmalarının nedenlerinin başında, kendilerine restoran ya da kafe açtıran yine kendi iç sesleri ya da hırslarını sürekli olarak takip etmeleri olacaktır. İç seslerinin ya da hırslarının yönlendirmesi ile, fazla bir pazar, altyapı, mekan ya da ürün araştırması yapmadan, hemen bu işe başlamak ve kısa süre içerisinde zengin olmak isteyen kişiler, çok büyük oranlarda şans yanlarında olmaz ve normal yaşam şartları devam ederse büyük olasılıkla başarısız olacaklardır. İşletme faaliyetlerine başlayan kafelerde daha fazla müşteri çekmek için fiyat listelerini düşük tutmak fazla müşteri çekebilecek iken diğer taraftan da işletmenin kazanması gereken paraya ulaşamamasına ya da fazla fiyatların da müşterileri kaçırmasına neden olacağı gibi olasılıklar verilebilir. İstedikleri karı yakalayamayacaklar ya da kepenklerini indirecekler.

Bu gibi bir durum karşısında rastlanabilecek olasılıklar ve durumlar arttırılabilir fakat ana olarak bu şekilde bir tabloyla karşılaşılacak olduğu söylenebilir. Yazının devamında, insanların sosyalleşmek, iyi zaman geçirmek ve arkadaşlarıyla buluşmak için genellikle tercih ettikleri kafelerin, açılışlarının ardından neden başarısızlığa uğradıkları ve hedeflerini yakalayamadıkları ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. Bu alanda faaliyette bulunan biri olarak devam eden yazıları aktaracak olacağım, umarım işinize yarar ve kafeniz uzun yıllar boyu ayakta kalır.

Yeni Açılan Kafelerin Başarısızlıklarının Nedenleri
Uygunluk Korkusu Yaşamak; hizmet vermeye başlayacak olan kafelerde nasıl ve hangi şekilde, hangi şartlar altında gıda üretiminde bulunacak olduğu ve nasıl servis edileceği konularında yetersiz bilgiye sahip olunması ve bu konuda aceleci davranarak bir danışmana başvurulması, danışmanlara yüklü miktarlarda para aktarılmasına ve işletmenin daha başlardan itibaren borçlanarak ya da kaynak kaybederek ilerlemesine neden olur. Bu konuda kendiniz de düzenlemeleri, yönergeleri araştırabilir ve kısa süre içerisinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Abartılı Bir Mutfak Hazırlamak; müşterilerin büyük olasılıkla karşı karşıya kalmadıkları ve temasa geçmedikleri mutfağınızı son model tesislerle donatmak, fazladan ve pahalısından ekipman alarak mutfağınıza büyük yatırımlar yapmak ilk duyulduğunda kulağa hoş gelebilir ama kafe açarken yapılabilecek olan büyük hatalardan birisidir. Usta şeflerin çalışacak olduğu bir mutfaktan ziyade, lezzetli ve hızlı yemeklerin hazırlanabilecek olduğu, pratik ve ulaşılabilir bir mutfak oluşturmanız, hem sizin keseniz için hem de başlangıç aşaması için en iyi seçenek olacaktır.

Tasarım Yanlışlıkları; kafenize gelen müşterilere hızlı ve güler yüzlü hizmet vermek, müşterilerinizin sürekliliğini ve size olan bağlılıklarını arttıracak ve yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır. Servis alanında bulunan tasarım yanlışları; servis bölgesinin yanlış yere konumlanması ve giriş çıkışların darlığı nedeniyle personellerin zaman kaybetmesi vb. nedeniyle belirli kayıplarla yüz yüze kalabilirsiniz. Bu şekilde hatalara düşmemek ve daha sonra bu yanlışlıkları düzeltmek adına daha fazla maliyete katlanmamak adına başlangıç aşamasında bu gibi hatalardan kaçınmaya özen göstermelisiniz.


Tek Bir Ürüne Odaklanmak; kafelerin sunmakta olduğu ürünler arasında diğerlerinden daha önde bulunan ve birçok müşteri tarafından beğenerek talep edilen ürünler olabilir ve olacaktır. Fakat kafenin faaliyetlerini tek bir ürün üzerinden şekillendirmeye kalkan girişimciler kötü sürprizlerle karşılaşabilirler. Kafenize sürekli olarak belirli bir kahve içmeye gelen kişilerin sizin kahvenizi sevdiklerini anlayabilirsiniz fakat bu kişilerin yanında, kahve yerine başka ürünler; kuru ya da yaş pasta, ekmek arası, makarna, diğer içecekler, nargile vb. de tüketmek isteyen müşteriler olacaktır. Bu kişilerin tamamına hitap ederseniz müşteri kitleniz hep geniş kalacaktır. (Nargile hizmeti vermek için özel izin almanız gerekmektedir.)

Ziyana Karşı Fazla Hassas Olmak; Gıda ve hizmet sektörüne giriş yapan kişilerin karşılaşacakları ve şaşkınlıkla karşılaşacak oldukları durumlardan bir tanesi de işletme faaliyetlerinden meydana gelen gıda israfı olacaktır. Bu soruna çözüm olarak da çeşitli yollar geliştirilir fakat geliştirilen yollardan, müşterilerin memnuniyetini düşürmeyecek olanının seçilmesine önem verilmelidir. Örnek vermek gerekirse; israfı azaltmak adına teşhirde bulunan ürünlerin sayısında azaltmaya gidilebilir fakat bu şekilde de tezgaha bakan ve ürün seçecek olan müşteriler, işletmede fazla çeşit olmadığı ya da ürünlerin bayat olabileceği algısına kapılabilir. Bu gibi durumlardan sakınarak alınacak olan önlemler tabi ki de uygulanabilecektir.

Sürekli Kar Odaklı Hareket Etmek; Yeni kurulan işletmelerden bazılarında karşı karşıya kalınabilecek olan durumlardan birisi de aşırı şekilde kara odaklanmak ve bu doğrultuda aşırı hareketlerde bulunmak olacaktır. Açıklamak gerekirse; işletmeler ilk kurulduğu zamanlarda elinden geldiği kadar yeni müşteri kazanmak ve kazandığı müşterileri elinde tutmak durumundadır. Bu kişilere verilecek olan hizmetin kalitesi ve hızı, müşterilerin devamlılığını sağlayacak yegane unsurlardandır. Kaliteli hizmet sunmak yerine müşterilere sunulan porsiyonların küçük tutulması ya da fiyat tablosunun fazla kabarık tutulması, işletmenin pek de fazla müşteri kazanamamasına neden olacaktır. Aynı zamanda, tedarikçilerle kurulacak iyi ilişkiler ve ödemelerin tedarikçilere, çalışanlara zamanında yapılması, bu kişilerle iyi ilişkiler geliştirilmesini ve sürdürülmesini sağlayacaktır.

Kötü Personelle Çalışmak; Kafeler, müşterilerine içecek ve yiyecek servisi yapan ve bu ürünlerin kalitesinden para kazanan ve kazanmaya da devam eden kuruluşlar olabilirler fakat kafelerin başarılı ya da başarısız olmasını etkileyen başka bir unsur daha bulunmaktadır, çalışanlar. Müşterilerinize saygılı ve seviyeli bir şekilde yaklaşan, müşterilerin isimlerini ve favori siparişlerini hatırlayabilecek kapasitede çalışanlarınızın olması, sizin ve kafenizin müşterilerinizin gözünde iyi bir yer kazanmasını sağlayacaktır. Aksi halde de müşteri kaybetmenize ve kazançlarınızın azalmasına neden olacaktır.

Gereğinden Fazla Seçenek Sunmak; Yeni kurulan kafelerde karşılaşılan hatalardan birisi de mönülerde gereğinden fazla seçenek sunulmasıdır. Müşterilere sipariş verebilecek oldukları ürünlerin yer aldığı, ulaşılabilir ve pratik mönülerle hitap etmek, başlangıç aşaması için yapılması ve yapmanız gerekecek uygulamalardan biridir. Fazla sunduğunuz ve o alanda uzman bile olmadığınız ürünleri ve hizmetleri sunarken müşterilerinizin gözünde küçük düşebilir ve müşteri kaybedebilirsiniz.

Kafelerin Uygun Olmayan Yerlere Konumlanması; Yeni açılacak olan kafelerde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kafelerin kira giderleri olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde işlek caddelerde bulunan dükkanların kiraları oldukça yüksek durumdadır. Uygun ve kafe olarak işletilebilecek olan bir dükkan bulurken insanların uğrayacağı, akıllarında tutabilecekleri ve beğenecekleri mekanlarda dükkan kiralamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok sapa, insanların uğramadığı bir yerde kirası düşük diye kafe açmak mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

Kafelerin ve özellikle de yeni açılan kafelerin karşı karşıya kaldıkları zorlukların ve sıkıntıların nedenlerine değindik fakat bu sıralanan nedenler, kafelerin karşılaştıkları sorunların yegane sebepleri olmayabilir ve her vaka, her sorun detaylı şekilde incelenerek uygulanabilecek olan alternatif çözümler geliştirilmelidir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ