Bankalar

Yeni Açılan Kredi Kartı Kaç Güne Gelir?

Anlaşma yapılan ve hizmet almaya karar verilen bankalardan dilendiği taktirde kredi kartı da alınabilmektedir. Bankada bulunan mevduat hesapları ile ilişkilendirilerek hazırlanan kredi kartları, kişilerin bankada hesap oluştururken bankaya verdikleri ikametgah adreslerine gönderilmektedir.

Kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin diledikleri zaman, kredi kartlarının teslim edilecek olduğu adresler değiştirilebilmektedir. Kredi kartları, bankaların anlaşma halinde oldukları teslimat firmaları ile gerçekleşmektedir.

Kredi Kartları Nasıl Teslim Edilir?
Talep edilen kredi kartları, bankanın anlaşmalı olduğu teslimat firmaları aracılığıyla gönderilmektedir. Görevli kuryeler kredi kartlarını teslim ederken kartların sahiplerinin kimliklerini kontrol ederler ve kartın alındığına dair bir belge imzalatırlar. Kredi kartları için sözleşme imzalanmasına gerek yoksa, kartlar yenileme maksatlı olarak yeniden gönderiliyorsa hane halkından aynı soyadı taşıyan başka birisi tarafından da teslim alınabilecektir. Yeni kredi kartları banka tarafından hazırlandıktan sonra merkezden gönderilecek ve şehir içinde dağıtım yapmakta olan kuryeler tarafından dağıtılacaktır. Kişilerin adreslerine gelen kuryeler evde kimseyi bulamazsa kart sahiplerinin telefon bilgileri kendilerine verildiği için telefon ile iletişime geçecektir. Kartın ulaştırılması için ortak bir yol bulunduktan sonra işlem bitirilecektir. Kartlar 15 gün içerisinde yeniden basılıp kurye aracılığıyla kişilere iletilmektedir.

Kredi Kartı Şifre Belirleme: Yeni basılan kartların şifrelerinin belirlenmesi için de müşterisi olunan bankanın ATM’ leri aracılığıyla ya da telefon bankacılığı aracılığıyla şifre belirleme işlemi gerçekleştirilebilecektir. Şifre belirleme işleminin gerçekleşmesinden sonra kartların limitleri dahilinde kullanımına başlanabilecektir.

Teslim Süresinin 15 Günü Geçmesi: Kredi kartlarının 15 günü aşan bir süredir teslim edilmemesi durumunda, banka ile iletişime geçerek durum hakkında bilgi alınabilecek ve herhangi bir sorun varsa da bankaya bildirilebilecektir. Yeni kartların müşterilerine ulaştırılması o kadar da uzun bir zaman almamaktadır. Aradan geçen zamanın 15 gün aşması halinde banka ile iletişime geçilmelidir.

Bilgilendirme Mesajı: Kredi kartlarının hazırlanması ve kuryeye teslim edilmesinden sonra kredi kartı başvurusunda bulunan kişilere banka tarafından bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Bilgilendirme mesajlarında kişilerin kredi kartlarının nerede olduğunu kontrol etmede kullanabilecek oldukları kargo kodları yer alacaktır ve bu kodlar aracılığıyla aracı kargo firmasının internet sitesi üzerinden kartların nerede olduğu öğrenilebilecektir.

Anında Kart Basılıp Teslim Edilmesi: Bazı bankalara yapılan kredi kartı başvurularında bankada gerekli yetki ve donanımın olması durumunda kişilere anında kredi kartı hazırlanabilmektedir. Şöyle ki bankanın kredi kartı sunumu için ihtiyaç duyduğu evrakları tamamlayan kişiler banka şubesine başvuruda bulunacaklardır. Başvurularının değerlendirilmesinin ve kredi kartı kullanılması için bir sorunlar karşılaşılmamasının ardından kişilere kredi kartı aynı banka şubesinde hazırlanıp verilmektedir.

Banka Kartlarının Kredi Kartı Olarak Kullanılması: Bazı kartlar banka kartı ve kredi kartı olarak işlem görmektedir ve banka kartlarının kişilere teslimi sırasında alacak oldukları onay mesajı ile banka kartlarının kredi kartı özelliğinin açılması için onay verilmesi durumunda kişilerin sahip oldukları hesap kartları aynı şekilde kredi kartı olarak da kullanılabilecektir. Ziraat Bankası’ nın üniversite öğrencileri için hazırladıkları Bankkart bu özellikte olan kartlardan biridir. Bankkartların şifresi, Ziraat Bankası ATM’ lerinde banka kartları ile yapılacak olan şifreli işlemlerden sonra tekrar kartların yerleştirilmesi, ardından kredi kartının seçilerek işleme devam edilmese ile gerçekleştirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu