Yerli Otomobil Üretiminde Son Durum Nedir?

Daha önceleri yerli otomobil üretimi konusunda TÜBİTAK’ ın bünyesinde gerçekleştirilen tasarım aşaması ve geliştirme aşamalarından sonra projeyi gerçeğe dönüştürecek yatırımcı ve fon bulunamadığı için bu fikrin üzerine daha fazla gidilmemişti. Yıllar boyu gündemden hiçbir zaman inmeyen yerli otomobil üretimi hakkında yeni gelişmeler elde edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’ un 73. Genel Kurulu’ nda yaptığı açıklamada, yerli otomobil projesi geliştirimi ve seri üretimi için çağrıda bulunmuştu. Çağrısında bir teklifi olduğunu ve bu milletin bir evladı olarak yerli otomobil üretimine büyük hasret beslediğini belirtmişti. Bunun karşılığında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da bu istek karşılığında her türlü girişimde bulunmaya hazır olduklarını ve devlet kesiminin de kendi taraflarında olmasının istediklerini belirtmişti.

TOBB bu konuşmalardan ve fikir alışverişinden sonra birçok çalışmada bulundu ve çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler sonucunda dörtlü konsorsiyum meydana geldi. Konsorsiyumda bulunan şirketler; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Vestel bulunmaktadır. Açıklanan şirketler, Cumhurbaşkanı tarafından isimlerinin belirtilmesinin ardından oluşturulan protokolü imzaladılar.

Protokole İmza Atan Şirketler Hangileri?
BMC; Türkiye’ nin en büyük ticari araç üreticilerinden biri olan BMC 50 yılı aşan bir geçmişe sahiptir. BMC’ nin 2004 yılında sahibinin değişmesiyle yeni sahibi Ethem Sancak ve Katarlı ortaklarıdır.
Kıraça Holding; yerli otomobil projesinde yer alan şirketlerden biri olan Kıraça Holding’ in sahibi İnan Kıraç’ tır.
Turkcell Grubu; son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Turkcell, telekomünikasyon alanında Türkiye’ de hizmet vermekte olan devlerden biridir ve bu alan dışında yenilikçi yapısı, geleceğe dönük projeleri ile gelecek vadeden şirketlerdendir. Yerli otomobil projesinde rol sahibi olan şirketlerden birisidir. Turkcell Grubu’ nun sahibi Ahmet Akça’ dır.
Zorlu Holding; birçok alanda aktif şekilde çalışmalara sahip olan Zorlu Holding, yarım asırdan fazla bir geçmişe ve deneyime sahiptir. Merkezi Denizli’ de olan şirketin sahibi Ahmet Nazif Zorlu’ dur.
Anadolu Grup; 1952 yılında kurulan grubun bu gün bünyesinde 80 şirket bulunmaktadır. Yerli otomobil projesinde de yer alan Anadolu Grup daha birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Projeden Beklentiler Neler?
Yerli otomobil projesinde yer alacak olan şirketlerin belirlenmesinden ve konuyla ilgili protokol imzalandı. Konuyla ilgili çalışmalara başlandı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Erdoğan, Efsane boksör Muhammed Ali’ nin bir sözüne yer verdi ve; Hayal gücü olmayanın kanatları yoktur, mühendisliğinin, tasarımının, teknolojik alt yapısının, üretim faaliyetlerinin tamamının Türk kaynaklarıyla yapılması ve Türk malı ibaresi taşıyan araçların üretilmesi için 2021 tarihini hedef belirlediklerini açıkladı. 2019 yılına kadar prototip üretiminin tamamlanacağını ve 2021 yılına kadar da aracın seri üretime geçirilmesini hedeflediklerini belirten Erdoğan, üretilen araçlardan ilkine kendisinin, ücretini ödemek şartıyla talip olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedef belirlenen yıla kadar meydana gelebilecek herhangi bir sorunda protokole imza atan firmaların yanında olacağını belirtti ve 2023 yılına kadar gerçekleştirilecek olan gelişmeler ve projeler içerisinde bu projenin ayrı bir yerinin olduğunu belirtti. Üretimin ticari anlamda başlaması ve araçların satışa sunulması için belirlenen 2021 yılının herhangi bir şekilde gecikmeye uğramasının istenmediğinin altı çizildi.

Yerli Otomobillerde Hibrit ve Elektrikli Modeller Ön Planda
Küresel anlamda otomobil sektörüne hakim devlerin tamamen elektrik enerjisiyle çalışan modellere gittikleri ve bu alanda araştırma- geliştirme yürüttüklerinin altı çizildi. Hibrit modeller için de elektrikli modellere oranla daha uzun menzile sahip oldukları için tercih edilebileceği aktarılırken üretilecek olan araçların hangi enerjiyle çalıştırılacağı da yüklenici firmalara bırakıldı. Araçların motor tiplerinin yüklenici firmalara bırakılmasının yanı sıra her türlü olasılıkta yüklenici firmaların yanında durulacağı belirtildi.

Yorum yapın