Ekonomi

Yerli Otomobili Kim Ne Zaman Nerede Üretecek?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ nin 73. Olağan genel kurulunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın yüzde yüz yerli ve milli otomobil üretimi için çağrıda bulunmasından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanının çağrısını yanıtlar şekilde “Siz bunu istedikten sonra iş dünyası bunu rahatlıkla yapar.

Biz hazırız. Siz yeter ki bizim yanımızda olun” demişti ve o günden beri yerli üretim otomobil için çalışmalar sürmeye devam etmekte. TOBB’ nin çalışmalarından sonra oluşan üçlü konsorsiyum oluşturuldu ve bu konsorsiyum içerisinde yer alan şirketler, yerli otomobil üretiminde ana rol üstlenecek olan şirketler. Konsorsiyumda yer alan şirketler; BMC, Anadolu Grubu, Isuzu Motors ve Vestel.

Anadolu Grubu
Konsorsiyumda yer alan Anadolu Grubu, 1960’ lı yıllardan beri Isuzu Motors ve Itochu ortaklığı ile gerçekleştirdiği faaliyetlerden, ticari taşıt, pich-up, kamyonet, otobüs gibi taşıtların üretiminde bulunuyor. Günümüzde kendi markası altında motor üretimine devam eden Anadolu Motor, Antor markası altında ürettiği motorları Avrupa dahil dünyanın çeşitli kesimlerine ihraç ediyor. Bu günkü deneyim düzeyine geçmişte üretmekte olduğu Lambordi lisanslı motorlar ile ulaşan şirket şimdi yola kendi markası ile devam etmekte. Konsorsiyumda bulunan Anadolu Grubu yerli otomobil projesinde motor kısmının üretimini üstlenecek olan şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Vestel
1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde bulunan teknoloji devi, tüketici elektroniği konusunda dünyada sözü geçen ve önde gelen şirketler arasında bulunmaktadır. Tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, led aydınlatma, bilgi teknolojileri ve savunma teknolojileri konusunda iyi derecede bilgi ve enformasyon birikimine sahip olan şirket, yerli otomobil konusunda elektronik işlemlerin gerçekleştirilmesi konusunda söz sahibi olacak gibi duruyor.

Savunma sistemleri konusunda Zorlu Holding’ e bağlı olan Vestel Savunma, halihazırda olacak şekilde mini İHA çalışmalarını sürdürüyor ve bu alana yaptığı yatırımlara devam ediyor. Şirketin teknoloji alanında gerçekleştirmeye devam ettiği projeler bu kadarla sınırlı değil; yıllık olarak 500 ün üzerinde markaya 4 binden fazla televizyon çeşidi üretip satan Vestel, ülkemizde 19 yıllık bir süre için elektronik sektöründe ihracat şampiyonu pozisyonunda.

BMC
Türk Silahlı Kuvvetleri için hazırlamış olduğu taktik tekerlekli personel taşıyıcı araçlar, zırhlı araçlar ve lojistik destek araçları ile bilinen BMC (British Motor Corporation), kuruluş yılı olan 1964 yılında İngiltere’ de faaliyet göstermeye başlıyor ve sonraki 2 yıl içerisinde de Türkiye’ de üretim faaliyetlerine girişiyor. %25’ lik hisse senedinin de yerli sermaye ile satın alınmasından sonra yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket haline gelmiştir.

Yerli Otomobil Fabrikası Hangi Şehre Kurulacak?
Yerli üretim otomobilde faaliyet gösterecek olan şirketlerin belirlenmesinin yanında, sıra üretimin gerçekleştirilmesi için kurulacak olan fabrikanın hangi şehre ve hangi bölgeye kurulacak olmasına geldi. Ülkenin her kesiminden ve her bölgesinden yerli otomobil üretimi gerçekleştirilecek olan fabrikaya ev sahipliği yapmak için talepler medya ve diğer kanallar aracılığıyla iletiliyor fakat hala fabrikanın ve üretim tesislerinin nereye kurulacağı kesinleşmiş değil. Üretim tesislerinin kurulacağı alternatif bölgelerden birkaçı ile medyada yer alan, üretim faaliyetlerine ev sahipliği talebinde bulunan kişilerin işaret ettiği alternatif bölgelere göz atılacak. 2021 yılında üretim faaliyetlerine başlanılması planlanan yerli üretim otomobil için alternatifler arasında bulunan bölgeler;

Aliağa
Üretilecek olan otomobillerin ihracı ve üretim faaliyetlerinde kullanılabilecek olan diğer girdilerin temini için elverişli bir bölge olması bakımından Aliağa, yerli otomobil üretimi için üreticilerin tercih edebilecek oldukları bölgelerden biri konumunda. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, yerli üretim otomobil faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için davet veren kişiler arasında yer alıyor. Saka, üretim faaliyetleri için daha sonra var olan tesislerin üzerine eklenecek olan yeni tesisler için genişlemeye ve yayılmaya uygun bir coğrafyada bu faaliyetlere başlanmasının uygun olduğunu belirtiyor ve Aliağa’ da bulunan Horozgediği mahallesini üretim faaliyetleri için kullanılabilecek bir yerleşke olarak gösteriyor.

Bölgede halihazırda üretim faaliyetlerinde bulunmakta olan bir sac fabrikası olduğunu ve işbirliği oluşturulması halinde bu fabrikanın yerli üretim otomobil projesi için de üretimde bulunabilecek kapasitede olduğunu belirsen Saka, gerekli çalışmaların, uygun eğitimin ve diğer altyapı çalışmalarının yapılması ile bölgenin her türlü üretim faaliyetini rahatlıkla kaldırabilecek seviyede olduğunu belirtti.

Erzurum
Erzurum Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zafer Ergüney de yerli üretim otomobil projesinin hayata geçirilecek olduğu şehir için davette bulunan kişiler arasında bulunmakta. Ergüney, ülkede zaten sanayiye doymuş olan kesimlerin yerli üretim otomobil projesi için değil, Erzurum için büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve yerli üretim projesinin Erzurum’ da gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu.

Aksaray
Daha önce de Aksaray, Kocaeli, Sakarya ile Kayseri de bulunan ekonomik çevreler yaptıkları açıklamalar ile yerli üretim otomobil faaliyetlerine ev sahipliği yapmak için istekli ve hazır olduklarını belirtmişlerdi. Yine Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, yerli üretim otomobil faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için gerekecek alanı ücretsiz olarak temin edeceklerini belirtti ve 25 milyon TL değerindeki araziyi yerli üretim otomobil üretiminin gerçekleştirilecek olduğu üretim tesisleri için hibe edeceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu