İnternetten Para Kazanma

Youtube’dan Para Kazanmak En Basit Yöntemle Nasıl Olur?

Bir dakika içerisinde 300 saatlik videonun yüklendiği, kaliteli videoların pek fazla emek harcamadan bulunabildiği, insanların etkileşim halinde oldukları ve gün içerisinde gerek video izlemek gerekse müzik dinlemek için ziyaret ettikleri site tabi ki Youtube’ dur. Youtube, abonelerin videolarının diğer aboneler ve ziyaretçiler tarafından görüntülenebilmesine olanak veren bir yapıya sahiptir.

Youtube abonelerinin yayınlamış oldukları videolar, videoların konularıyla ve kalitesiyle de alakalı olarak milyonlarca izlenme sayısına ulaşabilmektedir. İnsanlara ulaşmanın ve sizi, söylediklerinizi dinlemelerinin bu kadar zahmetsiz olduğu bir ortamdan kazanç sağlanması da pekala mümkün olmaktadır.

Peki, Youtube üzerinden nasıl para kazanılır?
Buradan para kazanmanın birkaç yolu vardır ve en basit olarak izlenen ve sevilen videolara reklam yerleştirerek para kazanılması mümkün olacaktır. Kanallarda paylaşılan videoların uzunluklarına bağlı olarak video üzerinde reklam paylaşılmasına izin verilmektedir. Açıklamak gerekirse 10 dakikadan kısa olan videolarda yalnızca bir adet reklam yerleştirme hakkı varken 10 dakikadan uzun olan videolar için bu sayı video sahibinin istediği kadar olmaktadır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken şey ise yayınlanan videolara aşırı derecede reklam sıkıştırılması, takipçilerin kanaldan soğumasına ve video izlenme sayısının düşmesine neden olabileceğidir. Toplamda 15 dakikalık bir videoda 2.5 dakikada ya da 3 dakikada bir gösterilen reklamlar kimsenin canını sıkmayacaktır. Aşağıda Youtube aracılığıyla kazanç elde edilmesini sağlayacak ipuçlarından bahsedilmektedir.

Takipçi Kitlesi Oluşturulması
Youtube kanallarında yayınlanan videolarla reklamlar üzerinden kazanç elde edilebilmesi için bu videoların diğer kişilere gösterilmesi, videoların en az 30 saniye oynatılması ya da kişilerin bu videolara tıklayarak yönlendirilmesi gerekmektedir. Peki, kimse yayınlanan videoları izlemezse reklamlar üzerinden kazanç sağlanabilir mi? Hayır. O halde yapılacak ilk iş yayınlanacak olan videoların takipçisi olacak ve yeni videoları sabırsızlıkla bekleyecek olan bir izleyici, takipçi kitlesi oluşturmak olacaktır. Sadık bir izleyici kitlesinin oluşturulması, videolar üzerinden gösterilen reklamlarla güzel kazançlar sağlamanın anahtar kavramıdır.

İlgi Çekici Videolar Şart: İlgi çekici, özgün ve daha önce Youtube’ da bulunmayan bir paylaşımın yapılması bu videolara olan ilgilerin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Paylaşılan videolara büyük ilgi duyulması, kanala abone sayısını arttıracak ve kanalı takip eden kişi sayısında artış yaşanacaktır. Kısaca, kanallarda paylaşılacak olan videolar ne kadar izlenirse o kadar fazla kazanç sağlanmış olacaktır.

Coşkulu bir takipçi kitlesi yakalanması durumunda para kazanılabilecek yöntem yalnızca reklamlar olmaktan çıkarak başka türlü kazançlar da elde edilebilmektedir. Oyun yayıncılarının kullanmakta oldukları ve en popülerlerinden Twitch, bu platform ile birlikte Youtube kanalı eşgüdümlü olarak kullanılarak tatmin edici oranlarda kazanç sağlanabilmektedir. Twitch sistemi üzerinden işlemekte olan bağış sistemi ile kazanç sağlanırken Youtube üzerindeki takipçiler Twitch ile bağışta bulunabilecek oldukları gibi Youtube videolarının devamının gelmesi için buradan bile destek olabilecekledir. Banka hesabına aktarılmakta olan havalelere ek olarak memnun kalan izleyicilerden bazıları kanal sahiplerine bazı hediyeler göndermektedirler. Bu hediyelerden yine bazıları gerçekten pahalı ve değerli hediyelerdir.

Kanala Abone Olan Kişilerden Geri Bildirim Alınması
Youtube üzerinden yayın yapanlar, izleyici kitlelerine ve takipçilerine ilgi gösterdiklerini açık ya da kapalı şekilde kendilerine göstermelidirler. Videoların altına yapılan yorumları incelemek, yorumları cevapsız bırakmamak ve bir daha ki paylaşımların hangi konular hakkında yapılması gerektiği konusunda izleyicilerin fikirlerini almak kanal sahiplerine çok şey katacaktır. Aynı alanda yayın yapmakta olan başka kanallar da takip edilebilir. Bu süre zarfından diğer kanalların kullandıkları video biçimlendirme programları, kullandıkları ekipmanlar öğrenilebilecek olduğu gibi kanal sahipleriyle dostane ilişkiler de kurulabilir. İçerik üreten kimseler ürettikleri videolarda yayınlayacak oldukları reklamlar ve Youtube Red kullanıcılarının izleyecek oldukları videolardan kazanç sağlayabileceklerdir.

Youtube İş Ortaklığı Programına Katılmak
Yukarıdaki yazılarda kullanıcı kitlesinin ve izlenme oranının ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Kanalların son 12’ lık süre içerisinde 4 bin saatlik izlenme oranını ve 1000 aboneden fazla takipçi standardını yakalamış olmaları gereken ilk şarttır. Şartların sağlanması durumunda söz konusu olan hesaplar Youtube İş Ortaklığı Programı için inceleme altına alınır. Bu program Youtube yayıncılarının ürettikleri içerikler ile kazanç elde etmelerini sağlamaktadır.

AdSense Hesabı Oluşturulmalı
Youtube İş Ortaklığı başvuruları onaylandıktan sonra yapılacak olan şey, yayınlanacak olan videolardan para kazanmak için Youtube kanallarının AdSense hesaplarıyla ilişkilendirilmesi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şeyse Youtube kanalları üzerine tanımlı olan yalnızca bir adet AdSense hesabının olabileceğidir. Biden fazla AdSense hesabının bir Youtube kanalı üzerine tanımlanması ya da tanımlanmasına çalışılması durumunda kanaldan gelir elde edilmesi mümkün olmayacaktır.

Kanal Üzerine Sürekli Güncel Video Yüklenmesi
Kanala abone olanların ilgisinin kaybedilmemesi ve yayınlanan videolardan sürekli bir gelir elde edilmesi adına devamlı olarak video paylaşımında bulunulmalıdır. Paylaşılan videoların sayısının yüksek tutulması için telif hakkı konusunda sorun yaşanabilecek olan videolardan uzak durulması, özgün ve dikkat çekici videoların paylaşılmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu