Ek İş Fikirleri

Yurtdışında Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Dil öğrenebilmek için aslında dilin kaynağında olmak gerekiyor. Yani kendi ülkenizde  yıllarca öğrenmek istediğiniz dili geliştirmeye çalışmak yerine yurt dışında bir süre kalarak dili yerinde öğrenmek  daha doğru ve net sonuç veriyor.

Yurt dışına gitmek herkes için o kadar kolay değil. Yurt dışında yaşamak son derece maliyetli olduğundan koşulları yeterli olmayan gençler dil öğrenmek için maliyeti daha düşük alternatifler yaratmaya çalışmaktalar. Bu alternatiflerin başında da yurt dışında çalışmak ve orada hem çalışmak hem eğitim almak hem de dil öğrenmek geliyor.

Yurt dışında çalışmak için birçok farklı iş var ama en fazla tercih edilenlerden biri e çocuk veya bebek bakıcılığı yapmak. Eğer siz de böyle bir metod üzerinden dil öğrenmeyi  planlıyorsanız, bu yazımız sizin için. Çocuk bakıcılığı içerik olarak iki farklı şekilde yapılabiliniyor. Bunlar au-pairlik ve baby-sitter lık.

Au-pair denince aklımıza bir ailenin yanında kalarak hem bebek /çocuk bakmak , aynı zamanda ev işleri de yapmak aklımıza gelmeli. Au-pairin anlamı aslında kelime anlamı olarak anne yardımcılığı olup, aynı zamanda  o ülkenin kültürünü ve dilini de yerinde öğrenmek demektir. Au-pairlik yatılı olarak kalmayı gerektirmektedir. Bu nedenle aileler baby-sitter yerine bu yolu tercih ederler. Au-pairlik talepleri genelde bebekler için değil,  anaokul yaş ve üzeri çocuklar için yapılmaktadır. Ancak bebek bakımı söz konusu olacaksa, yani ailenin birden fazla çocuğu varsa , kişinin  özel bir eğitim almış olması talep edilir. Au-pairlikte süre genel olarak 2 yıldır.

Au-pair olarak giden kişi, evin hanımı işine giderken evde onun sorumluluklarını üstlenmektedir. Yani çocukların bakımı, okula bırakılması gibi çocukla ilgili işler dışında ütü, çamaşır, bulaşık gibi normal ev işlerini de yapmakla yükümlüdür. Baby-sitterlık  ise part time bir iş olup aile ihtiyaç duyduğunda bebek bakıcısını çağırır, birkaç saatliğine çocuk ya da bebeğin bakımını üstlenen kişi, saat üzerinden ücret alır.

Au-pairlikte çalışma saatlerine bir sınır koymak pek kolay olmamaktadır. Tanım gereği haftada beş gün günde 5 saat çalışma düzeni varken, çocuğun  hastalanması, ailenin bir sorun yaşayarak  bebeği bakıcıya bırakmak zorunda kalması gibi olağanüstü nedenlerle tekrar çalışmaya başlamak zorunda kalabilirsiniz. Burada öncelikli sorumluluğunuz çocuk bakımı olup arta kalan zamanınız olursa bu süreyi eğitim almak için değerlendirebilirsiniz. Bu sürede ev harçlığı alabilirsiniz ama ne kadar alacağınızı ne yazık ki kendiniz belirleyemezsiniz. Normal standart neyse aileler genelde bu tutarı ödemektedir. Özellikle gençler için, dil öğrenmek ve bu arada eğitim de alabilmek için en uygun maliyetle  yurt dışına gitmenin yolu bebek bakıcılığı  olarak görünmektedir. Bu tecrübenin dil öğrenmek dışında hayatınızda birçok konuda etkisi olacağından da emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu