Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ve Ne Kadardır?

Evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmesi önerilen bir kredi şeklidir. Kredinin veriliş amaçları sosyal yaşamın desteklenmesi ve gençlerin evliliğe teşvik edilmesi olarak bilinmektedir. Evlilik kredisi devlet destekli bir kredi olduğu için bu krediyi Ziraat Bankası vermektedir. Önümüzdeki yıl içerisinde de evlenmeyi düşünen fakat maddi açıdan zorluk çeken bireyler Ziraat Bankası’nın evlilik kredisine başvuru yapabilirler.

Evlilik kredisi alabilmek için çeşitli şartlar taşımak gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de 1 sene boyunca faizsiz ve geri ödemesiz 10.000 TL alacak kadar ihtiyaç sahibi olmaktır. Çünkü hibe kredilerde ve bu tarz kredilerde ihtiyaç sahibi olmayan kişilerin de başvuru yaptığı bilinmektedir. Evlilik kredisi konusunda bilinmesi gereken başka bir durum ise evlilik kredisi ile çeyiz hesabının birbirinden farklı sistemler olduğudur. Evlilik kredisi ile çeyiz hesabı birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır.

Evlilik Kredisi ve Çeyiz Hesabı Arasındaki Fark Nedir?
Çeyiz hesabı ilk defa evlenecek olan iki kişinin bankalarda para biriktirmesi esasına dayalıdır. Çiftler her ay belli bir miktarı açtıkları hesaba yatırırlar. Bu şekilde evlenene kadar bankada epey bir para birikmiş olur. Çeyiz hesabındaki tüm para çekileceği zaman devlet biriken paranın %10’u kadar destek vererek çiftlerin parasının artmasını sağlamaktadır. Evlilik kredisi ise herhangi bir bankaya önceden para yatırılması şartı gerektirmemektedir. Evlenmek isteyen fakat maddi yönden gücü olmayan kişiler çeyiz hesabı yerine evlilik kredisinden yararlanabilirler. Bunun dışında evlilik kredisinin devlet desteği olması da büyük bir avantajdır.

Çeyiz Parası; Günümüzde evlilik kredisi alan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Evlilik kredisine ihtiyacı olmayan ve çeyiz hesabı avantajından faydalanmak isteyen kişiler de Ziraat Bankası’ndan çeyiz hesabı açtırabilirler. Çeyiz hesabından alınabilecek olan ek para en fazla 10 bin TL’dir. Bu para çiftlerin hesabına 5 bin TL + 5 bin TL olarak bölüştürülmektedir. Çeyiz hesabının en dikkat edilmesi gereken yanlarından birisi de para yatırılan süredir. En az 3 sene boyunca çeyiz hesabına para yatırılması gerekmektedir. Bu şekilde düzenli bir birikim sağlanabilir ve 10 bin TL alınabilir. Çeyiz hesabına yatırılan paranın miktarı minimum 100 TL, maksimum 1000 TL olmalıdır. 36 ay ile 48 ay arasında hesabın sonlandırılma durumu bulunmaktadır. Bu süreden daha önce çeyiz hesabının kapatılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Çeyiz hesabı ile ilgili ana bilgiler bu kadardır.

Evlilik Kredisi; Evlilik kredisi ise daha çok tercih edilen ve düğün masraflarının altından kalkamayacağını düşünen çiftler için oldukça avantajlı olan bir kredi şeklidir. Evlilik kredisinin çok büyük bir meblağ olmadığını bilmekte de fayda vardır. Evlilik için herhangi bir birikim yapmadan sadece evlilik kredisine güvenen kişiler zorluk çekebilmektedir. Çünkü evlilik kredisi belli miktarlar arasında verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan evlilik kredisi almak isteyen kişiler 3.000 TL ile 5.000 TL arasında evlilik kredisi alabilirler. Bu aralık dışında daha fazla oranda evlilik kredisi alabilmek gibi bir durum mümkün olmamaktadır.

Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Vermektedir?
Evlilik kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar içerisinde Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası ve İş Bankası gibi bankalar yer almaktadır. Fakat birçok kişi tercihini Ziraat Bankası’ndan yana kullanmaktadır. Bu durumun en önemli sebebi ise Ziraat Bankası’nın devlet bankası olmasıdır. Bu sayede daha güvenilir bir şekilde evlilik kredisi alınabilmektedir. Ziraat Bankası her sene olduğu gibi bu sene de evlilik kredisi için başvuruları kabul etmektedir. 2017 – 2018 senesi içerisinde evlenecek çiftlerin kredi için başvurması mümkündür.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Olan Şartlar ve Evraklar; Ziraat Bankası’na evlilik kredisi için başvuru yapacak olan çiftler öncelikle evraklarını tamamlamalıdır. Bu evraklardan ilki kimliklerdir. Bireylerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarına dair en önemli belge olan T.C kimlikleri olması zorunludur. Kimliği yanında olmayan ve başvurusunu acil yapmak isteyen kişiler kimlik belgesi yerine pasaport ya da ehliyet gibi belgeleri de kullanabilirler. Önemli olan durum belgede T.C kimlik numarasının yer alıyor olmasıdır. T.C kimliği dışında gerekli olan diğer evraklar ise adres beyannamesi ile faturalardır. Bireyler ikamet ettikleri yere dair bir adres beyannamesi edinmek zorundadır. Ayrıca kendi isimleri ile düzenlenmiş olan ve son 3 ay içinde gelip ödenmiş olan doğalgaz, telefon, su ya da elektrik faturası da kredi başvurusu için gereklidir. Tüm bu belgeleri edinmiş olan kişiler Ziraat Bankası’na evlilik kredisi başvurusu yapabilirler.

Evlilik Kredisi Başvurusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Başvuruda dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise başvuruların şahsen yapılması hususudur. Günümüzde birçok kredi işlemi ve bankacılık işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum kişilere zaman kazandırmakta ve işlerini daha kolay halledebilmelerini sağlamaktadır. Fakat evlilik kredisi için aynı durum geçerli değildir. Evlilik kredisi için başvuru yapacak kişiler internet bankacılığı üzerinden başvuru yapamamaktadır. Başvuruların şahsi olarak herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden yapılması gerekmektedir. Çiftlerin başvuru için birlikte gitmesi ve gerekli olan belgeleri tamamlaması durumunda başvuruda herhangi bir problem yaşanması mümkün değildir. Ziraat Bankası, evlilik kredisi için yapılacak olan başvuruları 2017 senesinin nisan ayı itibarı ile kabul etmeye başlamıştır. 2018 yılında da yine aynı ay olacaktır. Düğünler genellikle yaz aylarında yapıldığı için bahar aylarında da kredi başvuruları başlatılmaktadır. Özellikle nisan ayı içerisinde başvurular yoğun olmaktadır. Bu nedenle çiftlerin acele etmesi gerekmektedir.

Evlilik Kredisinde Faiz Var mı?
Evlilik kredisinin başka bir avantajı da faizsiz olmasıdır. Yeni evli çiftlerin ödeme zorluğu çekmemesi açısından faiz durumu oldukça önemlidir. Evlilik kredisi için başvuru yapacak çiftler gerekli evrakları hazırladıktan sonra Ziraat Bankası’na giderek form doldurmalıdır.

Alternatif Yol Çeyiz Hesabı; Evlilik kredisi yerine çeyiz hesabından faydalanmak isteyen çiftler için de avantajlı durumlar mevcuttur. Çeyiz hesabından faydalanmak isteyen çiftlerin ayrı ayrı hesapları olması gerekmektedir. Her hesap için 5.000 TL devlet desteği alınmaktadır. Bu hesapların en az 3 sene boyunca hiç kapatılmaması ve aylık en az 105 TL yatırılması gerekmektedir. Ayrıca hesap açarken 3 aylık ödeme periyodu seçme gibi bir olanak da bulunmaktadır. Hesaba aylık olarak ödeme yapan çiftlerin senede bir kez para yatırmayı aksatma gibi bir hakları bulunmaktadır. Hesaba 3 aylık olarak ödeme yapan çiftlerin ise sadece bir dönem para yatırmayı aksatma gibi bir hakları vardır. Çeyiz hesabının kapatılması için 36 ay ya da 48 ay geçmek zorundadır. Bu sistemden 36 ay sonunda çıkan çiftlerin 4.223 TL destek alması mümkündür. Sistemden 48 ay sonunda çıkan kişilerin ise 4.750 TL devlet desteği alması mümkün olmaktadır. Fakat 36 ay süre geçmeden çeyiz hesabından çıkmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler devletten herhangi bir şekilde destek alamamaktadır. Kısacası 36 ay ile 48 ay arasında hesap kullananlar %10 oranında katkı payından yararlanmaktadır. 48 ay ile 60 ay arasında hesap kullananlar ise %15 oranında katkı payından faydalanmaktadır. Eğer hesap 5 yıldan daha fazla kullanılmışsa en yüksek katkı payı alınabilir. Bu destek limiti ise 15.000 TL’dir. Bu şekilde oldukça iyi bir miktar çiftlerin eline geçmektedir. Ziraat Bankası’nın imkanlarından hem evlilik kredisi hem de çeyiz hesabı konusunda bu şekilde faydalanmak mümkündür.

Yorum yapın