İş ve Para Dünyası
Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?
Yazar: - 21 Ekim 2017
30.363
0
Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Türkiye’ nin en köklü ve kamusal bankalarından olan Ziraat Bankası, 1863 yılından beri hizmet sunumuna devam etmektedir. Hizmet sunumunda kalite düzeyini her zaman arttırarak, uzman personeliyle müşterilerinin birikimlerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri ve değerlendirebilecekleri asırlık bir çınardır. Kapsam alanını yurt dışında da arttırmak isteyen banka zaten hali hazırda, Türkiye dışında birçok ülkede hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası’ nda hesap oluşturmak için kişilerin T.C. kimlik belgeleri ile banka şubelerine başvurmaları, bankanın internet sitesinden hesap açma isteğinde bulunmaları bankada hesap oluşturmak için kullanılabilecek yollar arasındadır. Bankada hesap oluşturmak yollarıyla benzerlik gösteren hesap kapatma yolları da aşağıda tüm detaylarıyla anlatılacaktır.

Hesaplarınızı Kullanmıyorsanız Boşa Hesap İşletim Ücreti Ödemeyin
Bankalardaki kullanılmayan hesaplar ile ilgili 2013 yılında yapılan yasal düzenlemeye göre bankalar, kişilerin kullanmadıkları hesaplarına hesap işletim ücreti gibi masrafları yansıtma hakkına kavuşacaklardı. Bunun için gereken koşullar; atıl durumdaki hesapların 180 gün boyunca hiçbir işlem görmemiş olması, hesap sahiplerinin hesaplarına yansıtılacak olan masrafla ilgili 30 gün öncesinden bilgilendirilmiş olmaları gerekmektedir. Ziraat Bankası mevduat hesaplarından yıllık olarak 80 TL hesap işletim ücreti düşmektedir. Kullanılmayan banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansımasını istemeyenlerin aşağıda verilecek olan yollardan birini kullanarak hesaplarını kapatmaları boşu boşuna masraf altında kalmalarının önüne geçecektir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Kullanılarak Hesapların Kapatılması
Kullanmadıkları hesapları ve aktif olan hesaplarını kapatmak isteyenlerin kullanabilecekleri yollardan biri olan Ziraat Bankası’ nın internet bankacılığı, işlemin kısa sürede sonuç bulmasına olanak sağlamaktadır. Sisteme giriş için gerekli olan internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresinin kullanımıyla sisteme giriş yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altında, kapatılmak istenen hesaplar için gereken işlemler gerçekleştirilebilecektir. Hesaplar üzerinde kapatma işlemlerinin sonuç bulması için hesapların üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatının bulunmuyor olması, hesaplarda borç bakiyesinin olmaması ve hesapların bakiyesinin bulunmaması gerekmektedir. Bu durumlar sağlandıktan sonra yapılan hesap kapatma işlemleri kısa sürede sonuç bulacaktır.


Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Ziraat Bankası’ nın müşterileri hizmetine sunmakta olduğu iletişim kanallarından biri olan telefon bankacılığı aracılığıyla da dileyen kişiler istedikleri hesaplarını kapatabileceklerdir. Telefon bankacılığı kullanılarak hesap kapatma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için 444 00 00 numaralı telefonun aranması ve gereken tuşlamaların yapılması gerekmektedir. Bu aşamada kişilerden telefon bankacılığı şifrelerini tuşlamaları istenebileceğinden telefon bankacılığı şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. Gereken tuşlamaların yapılmasından sonra müşteri temsilcisi ya da sisteme verilecek olan hesap kapatma talimatı kısa sürede sonuç bulacaktır. Telefon bankacılığı ile hesap kapatma talimatı vermeden önce hesaplar üzerindeki otomatik ödeme talimatlarını kaldırmak, hesapların borç bakiyelerini sıfırlamak ve hesaplardaki paranın tamamını çekmiş olmak işlemleri sekteye uğratabilecek unsurların sayısını azaltacaktır.

Ziraat Bankası Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Kapatılmak istenen hesaplar için gereken işlemlerin gerçekleştirilebileceği bir başka yol da Ziraat Bankası şubelerine gitmekten geçer. Ziraat Bankası’ na konuyla ilgili yapılacak olan başvuruda kısa süre içerisinde sonuca ulaşılacaktır. Banka şubesine gitmeden önce kişilerin yanlarına T.C. kimlik belgelerini almış olmaları ve bankaların hesap kapatma işlemleri için kişilerden istedikleri dilekçeleri hazırlamış olmaları işlemleri hızlandıracaktır. Aşağıda konuyla alakalı olan bir dilekçe şablonu verilmiştir. Dileyen bu şablonu kullanarak bir dilekçe hazırlayabilir, dileyen de bu dilekçe örneği benzeri bir dilekçe hazırlayarak bankaya götürebilir.

Ziraat Bankası Hesap Kapama Dilekçe Örneği

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ