Bankalar

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Ziraat Bankası hesap kapatmayla ilgili bilgiler verilmektedir. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da müşteri hizmetleri üzerinden hesap kapatma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlattık. Bunun dışında Ziraat Bankası hesaplarınızı komple kapatmak içinde neler yapmanız gerektiği alt kısımda yazmaktadır.

Ziraat Bankası Hakkında: Türkiye’ nin en köklü ve kamusal bankalarından olan Ziraat Bankası, 1863 yılından beri hizmet sunumuna devam etmektedir. Hizmet sunumunda kalite düzeyini her zaman arttırarak, uzman personeliyle müşterilerinin birikimlerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri ve değerlendirebilecekleri asırlık bir çınardır. Kapsam alanını yurt dışında da arttırmak isteyen banka zaten hali hazırda, Türkiye dışında birçok ülkede hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası’nda hesap oluşturmak için kişilerin T.C. kimlik belgeleri ile banka şubelerine başvurmaları, bankanın internet sitesinden hesap açma isteğinde bulunmaları bankada hesap oluşturmak için kullanılabilecek yollar arasındadır. Bankada hesap oluşturmak yollarıyla benzerlik gösteren hesap kapatma yolları da aşağıda tüm detaylarıyla anlatılacaktır.

Hesaplarınızı Kullanmıyorsanız Boşa Hesap İşletim Ücreti Ödemeyin
Bankalardaki kullanılmayan hesaplar ile ilgili 2013 yılında yapılan yasal düzenlemeye göre bankalar, kişilerin kullanmadıkları hesaplarına hesap işletim ücreti gibi masrafları yansıtma hakkına kavuşacaklardı.

Bunun için gereken koşullar; Atıl durumdaki hesapların 180 gün boyunca hiçbir işlem görmemiş olması, hesap sahiplerinin hesaplarına yansıtılacak olan masrafla ilgili 30 gün öncesinden bilgilendirilmiş olmaları gerekmektedir.

Yıllık Hesap İşletim Ücreti: Ziraat Bankası mevduat hesaplarından yıllık olarak 80 TL hesap işletim ücreti düşmektedir. Kullanılmayan banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansımasını istemeyenlerin aşağıda verilecek olan yollardan birini kullanarak hesaplarını kapatmaları boşu boşuna masraf altında kalmalarının önüne geçecektir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Kullanılarak Hesapların Kapatılması
Kullanmadıkları hesapları ve aktif olan hesaplarını kapatmak isteyenlerin kullanabilecekleri yollardan biri olan Ziraat Bankası’ nın internet bankacılığı, işlemin kısa sürede sonuç bulmasına olanak sağlamaktadır.

Sisteme giriş için gerekli olan internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresinin kullanımıyla sisteme giriş yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altında, kapatılmak istenen hesaplar için gereken işlemler gerçekleştirilebilecektir.

Not: Otomatik Ödeme ve Borcunuz, Alacağınız Olmasın; Hesaplar üzerinde kapatma işlemlerinin sonuç bulması için hesapların üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatının bulunmuyor olması, hesaplarda borç bakiyesinin olmaması ve hesapların bakiyesinin bulunmaması gerekmektedir. Bu durumlar sağlandıktan sonra yapılan hesap kapatma işlemleri kısa sürede sonuç bulacaktır.

Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Ziraat Bankası’nın müşterileri hizmetine sunmakta olduğu iletişim kanallarından biri olan telefon bankacılığı aracılığıyla da dileyen kişiler istedikleri hesaplarını kapatabileceklerdir. Telefon bankacılığı kullanılarak hesap kapatma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için 444 00 00 numaralı telefonun aranması ve gereken tuşlamaların yapılması gerekmektedir.

Bu aşamada kişilerden telefon bankacılığı şifrelerini tuşlamaları istenebileceğinden telefon bankacılığı şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. Gereken tuşlamaların yapılmasından sonra müşteri temsilcisi ya da sisteme verilecek olan hesap kapatma talimatı kısa sürede sonuç bulacaktır.

Telefon bankacılığı ile hesap kapatma talimatı vermeden önce hesaplar üzerindeki otomatik ödeme talimatlarını kaldırmak, hesapların borç bakiyelerini sıfırlamak ve hesaplardaki paranın tamamını çekmiş olmak işlemleri sekteye uğratabilecek unsurların sayısını azaltacaktır.

Ziraat Bankası Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Kapatılmak istenen hesaplar için gereken işlemlerin gerçekleştirilebileceği bir başka yol da Ziraat Bankası şubelerine gitmekten geçer. Ziraat Bankası’ na konuyla ilgili yapılacak olan başvuruda kısa süre içerisinde sonuca ulaşılacaktır.

Banka şubesine gitmeden önce kişilerin yanlarına T.C. kimlik belgelerini almış olmaları ve bankaların hesap kapatma işlemleri için kişilerden istedikleri dilekçeleri hazırlamış olmaları işlemleri hızlandıracaktır.

Aşağıda konuyla alakalı olan bir dilekçe şablonu verilmiştir. Dileyen bu şablonu kullanarak bir dilekçe hazırlayabilir, dileyen de bu dilekçe örneği benzeri bir dilekçe hazırlayarak bankaya götürebilir.

Ziraat Bankası Hesap Kapama Dilekçe Örneği

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …. /…. /..

Ad – Soyad

İmza

Ziraat İnternet Bankacılığı Hesap Kapatma
İnternet bankacılığı hesabınızı kapatmak için Ziraat Bankasında bulunan hesabınızı komple kapatmanız gerekmektedir. Bunun için bankaya direkt olarak giderek yukarıda verdiğimiz dilekçeyi veya müşteri temsilcisinin size vermiş olduğu hazır dilekçeyi doldurup imzalamanız gerekiyor.

Not: Eğer internet bankacılığı üzerinden herhangi bir hesabı kapatmak istiyorsanız Hesaplar menüsünden Hesap Kapa bölümüne gelerek dilediğiniz hesabı kapatabilirsiniz. Hesap Kapat bölümünde Vadesiz/Vadesiz Altın/Vadeli/Birikimli/Dönem Ödemeli hesapları kapayabilir ve dilediğiniz zamanda yeni hesap açabilirsiniz.

Ziraat Mobil Hesap Kapatma
Yine mobil hesabı da internet bankacılığı hesabı gibidir. Bu hesapları komple kapatmak için Ziraat Bankasına dilekçe vermelisiniz. Mobil bankacılık üzerinden açmış olduğunuz Vadesiz/Vadesiz Altın/Vadeli/Birikimli/Dönem Ödemeli hesapları online olarak kapayabilirsiniz. Hesap kapat menüsünden bu hesapları yönetebilirsiniz.

Ziraat Bankası Prepaid Kart Ürünleri İptal Etme
Prepaid kart ürünlerini dilediğiniz zaman dondurabilir ve internet şubesi üzerinden kapayabilirsiniz. Kredi kartları, sanal kartlar menüsünden bu kartları yönetebilirsiniz. Eğer kartınızı kapayamıyorsanız 444 00 00 numaralı müşteri hizmetlerinden destek almanızı öneririm.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Üzerinden Kayapabileceğiniz Hesaplar
Ziraat Bankası Vadesiz Hesap Kapatma:
Ziraat Bankasına İnternet Şubesi üzerinden giriyorsanız, herhangi bir hesaba girdiğinizde o hesapla ilgili bilgiler göreceksiniz. Hemen üst menüde de hesap kapat linki yer alacak. Buradan vadesiz hesaplarını kapayıp açabilirsiniz. Mobil üzerinden de yine aynı şekilde hesaplara giriş yaparak hesap kapatma linklerini bulabilirsiniz.

Alt kısımda bulunan hesapları da üstte anlattığımız gibi kapayabilirsiniz
# Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Kapatma
# Ziraat Bankası Vadeli Hesabı Kapatma
# Ziraat Bankası Birikimli Hesabı Kapatma
# Ziraat Bankası Dönem Ödemeli Hesabı Kapatma
# Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Kapatma

Ziraat Kart Kapatma İşlemleri
Kartınızı kullanıma kapatmak için müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Eğer kartınız kaybolduysa ya da çalındıysa telefon bankacılığından hızlı bir şekilde kapatmanızı öneririz. Kartınızı komple kapatmak istiyorsanız ve yeni kart almak istemiyorsanız en yakın şubeye gidip kart iptali vermeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu