Bankalar

Ziraat Bankası Kredi Dosya Masrafı İadesi Nedir Nasıl Alınır?

Tüketicileri koruma kanunu gereği bankalar, müşterilerinden son 10 yıl içerisinde verdikleri krediler kapsamında aldıkları dosya masrafı gibi masrafları iade etmek durumunda kalmışlardır. Bu karara rağmen bankaların hepsi, zamanında müşterilerinden almış oldukları bu paraları kolaylıkla geri vermemektedirler.

Bu paraların geri alınabilmesi için Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Yalnız burada bir banka, dosya masrafı iadeleri konusunda diğerlerinden farklı davranmakta ve müşteri kitlesiyle olan ilişkisini de bu arada güçlendirmektedir. Türkiye’ nin en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı olan Hüseyin Aydın, yaptığı açıklamayla müşterilerinin mahkemelere başvurmadan da bu masrafları geri alabileceklerini belirtmişti. Hüseyin Aydın’ ın bu açıklaması sonrasında dosya masraflarını almak isteyen banka müşterileri Ziraat Bankası şubelerine akın ettiler fakat karşılarına şöyle bir şey çıktı. Dosya masraflarını alabilmek için Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunmaları gerekmekteydi.

Dosya Masrafı İadesinde Bankaların Zorluk Çıkarması
Yargıtay kararına göre, bankalar müşterilerine kredi hazırlarken ve kredi verirken oluşan giderlerin haklı nedenlere dayandırılmaları ve belgelendirilebilir olmaları gerekmektedir. Bunun dışında kalan ve krediyi kullanacak kişiden tahsil edilen dosya masrafı adı altındaki ücretlerin iade işlemlerine başlandı. Yargıtay’ ın bu kararına karşın, çoğu banka dosya masraflarını iade etmede güçlük çıkarmakta, ayrıca dosya masraflarının belgelenmesi için bankadan alınacak belge için bile bir ücret talep edilmektedir.

Ziraat Bankası Bu Konuda Kolaylık Sağlıyor: Diğer çoğu bankanın aksine, Ziraat Bankası, müşterilerini uğraştırmak ve dosya masraflarını iade etmede güçlük çıkarmak yerine böyle bir yol izlemiştir. Dosya masraflarının yasal olarak banka müşterilerine geri iade edilmesi için de tüketici hakemlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.  Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunulduktan sonra bankalar savunma yapmak için çağrılırlar fakat Ziraat Bankasından yapılan açıklamalarda bahsedildiği gibi bu savunmalara banka gitmemekte, bunun yerine müşterilerinin almaya hak kazandıkları dosya masrafları iade edilmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru
Aslına bakılırsa Ziraat Bankası dışındaki çoğu banka bu gibi bir tutum sergilemeye yanaşmamakta. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ ın değindiği gibi dosya masrafı iadelerinde mahkemeye taşınan vakalarda sonuç çoğunlukla tüketici lehine olduğu için işin bu duruma gelmesi büroktatik karmaşaya neden olmaktan başka bir anlam taşımamaktadır. Bunun yerine, banka yönetiminin uygun gördüğü gibi dosya masrafı iadesi için gereken tek şey Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmak, haklarını savunmak için çağırılan banka savunma yapmaya gitmediği için bahsi geçen tutardaki masrafı geri ödemeyi kabul etmiş olmaktadır.

Dosya Masraflarını Geri Almak İçin Gerekli Belgeler
Ziraat Bankası dosya masrafı için gereken şeyler de bankadan alınacak olan dosya masrafının belgelendiği bir doküman ve dosya masrafı iade dilekçesidir. Dosya masrafı iade dilekçesine internet üzerinden erişilebileceği gibi Tüketici Hakem Heyetleri’ nden de edinilebilir. Tüketici Hakem Heyetleri’ ne yapılan başvuruda herhangi bir ücret söz konusu olmamaktadır. Tüketici Mahkemeleri’ nde bu durumlar için belli bir gider söz konusu olsa da Tüketici Heyetleri’ nde herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dosya Masraf İadesini Ne Zaman Alırım?
Tüketici Hakem Heyetleri’ ne yapılan başvurular sonrasında, bu kurumun yoğunluğuna da bağlı olarak, sonuç almak yaklaşık olarak 3 ayı bulabilmektedir. Bu üç ayın sonunda heyetin karara varmasından sonra banka herhangi bir direnişte bulunmayacağı için kişiler, zamanında ödemiş oldukları ve şimdi almaya hak kazandıkları dosya masraflarını Ziraat Bankasından tahsil edebilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu