Ziraat Başakkart Nedir ve Kimler Alabilir?

Türkiye’ de tarımsal ve hayvansal üretime devlet ve özel sektör tarafından verilen destekler, üretimin sürdürülebilirliğinin korunması ve alınan verimlerin arttırılması amacıyla yapılmaktadır. Bakanlık, bu konuyla ilgili zaten çeşitli çalışmalar yürütmektedir ve üreticinin lehine olan gelişmeler meydana gelmektedir.

Kamu bankalarından ve kuruluş amacı da zirai üretime destek olmak olan Ziraat Bankası, sunduğu ürün ve hizmetlerle tarımsal üretimin sürdürülebilirliği, üreticinin ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlamak adına çeşitli ürün ve hizmetler oluşturmaktadır. Ziraat Bankası, Ziraat Başakkart’ ı aynı bu doğrultuda, üreticilerin yıl boyunca ihtiyaç duydukları üretim ekipmanlarını almaları, üretimin devamlılığı için gereken harcamaların sağlanması ve uygun geri ödeme koşulları sunulması adına oluşturmuştur. Ziraat Başakkart kullanıcısı olan çiftçiler, yıl boyunca yapacakları bankada belirlemiş oldukları geri ödeme zamanlarında, zora düşmeden geri ödeme imkanına sahip olacaklardır.

Başakkart Kullanım Alanları
Ziraat Bankası’ nın üreticiyi desteklemek amacıyla oluşturduğu bu kartlar gübre, mazot, ilaç ve benzeri ürünlerin alımında bu kullanılarak bankanın belirlemiş olduğu krediler kullanılabilir. Başakkart sahipleri, üye iş yerlerinde yapacakları harcamalarda kurumların sunduğu ekstra avantajlardan faydalanabileceklerdir.

Başakkart’ın Avantajları
Tarımsal üretimle alakalı olan harcamalarda kullanılan kart, 5 aya kadar faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Başakkart sahipleri, Ziraat Bankası ATM’ lerinden 7/24 olacak şekilde nakit avans kullanabileceklerdir. Başakkart’ ların alımı sırasında bankada belirlenen ve genellikle hasat zamanlarına endeksli olan geri ödeme zamanlarında yapılacak geri ödemelerde üreticilerin ellerine para geçince ödemede bulunmaları ve zor durumda kalmamaları amaçlanmıştır. Kredilerin kullanıldığı gün kadar faiz ödenmektedir ve üye iş yerlerinden yapılacak olan alışverişlerde indirimli faiz oranlarından faydalanma şansı doğmaktadır. Başakkart’ lar, ihtiyaç duyulması halinde banka kartı şeklinde de kullanılabilmektedir.

Kimler Başakkart Sahibi Olabilir?
Tarımsal üretimle uğraşan kişilere yönelik hazırlanan Ziraat Başakkart’ lardan yalnızca bu alanda faaliyette bulunanlar faydalanabilmektedirler. Başakkart başvurusunda bulunup kartın onay almasından sonra kart sahipleri, üretim için yapacakları harcamalarında Başakkart’ larını kullanmaya başlayabileceklerdir.

Başakkart’a Başvuru Yöntemleri
Tarımsal üretimle meşgul olan ve Ziraat Bankası’ nın bu alanda faaliyet gösterenlere hazırlamış olduğu bu avantajlı üründen faydalanmak isteyenler, tüm Ziraat Bankası şubelerinden Başakkart başvurusunda bulunabileceklerdir.

Başakkart Almak İçin Ödenmesi Gereken Ücret
Başakkart alacak olan isteklilerin kartların alımı için bankaya ödemeleri gereken herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Yalnızca bu kartlardan faydalanmak için tarımsal üretimle meşgul olmaları gerekmektedir.

Yorum yapın